Europejski Portal Młodzieżowy
Informacje i możliwości dla młodych ludzi w całej Europie

Podróże po Europie

Czy wiesz, że przez okres trzech miesięcy możesz podróżować po Europie bez wizy? Przygotuj się do podróży!

Od grudnia 2009 r. obywatele byłej Jugosłowiańskiej Republiki Macedonii, Czarnogóry i Serbii mogą przyjechać do strefy Schengen bez wiz na w sumie 90 dni w okresie sześciu miesięcy. Od grudnia 2010 r. to samo dotyczy obywateli Albanii, Bośni i Hercegowiny.

 

Jakie dokumenty muszę mieć przy sobie podczas podróży?

 

Podczas podróży po różnych państwach europejskich musisz mieć przy sobie paszport biometryczny, świadectwo ubezpieczenia zdrowotnego i pieniądze na pokrycie kosztów podróży i pobytu.

 

Wymagana kwota jest różna w poszczególnych państwach. Możesz sprawdzić tę informację na stronie internetowej konsulatu lub ambasady kraju, do którego się wybierasz.

 

 

Wielokrotne wizy wjazdowe

 

Jeśli natomiast regularnie wyjeżdżasz do państw członkowskich UE, możesz również uzyskać wizę wielokrotnego wjazdu, której okres ważności wynosi do jednego roku. W tym celu musisz jednak spełnić określone wymogi.

 

O wizę wielokrotnego wjazdu możesz ubiegać się, jeżeli na przykład jesteś studentem uczestniczącym w szkoleniach, seminariach lub programach wymiany, albo jeśli bierzesz udział w międzynarodowych zawodach sportowych.