Evropský portál pro mládež
Informace a příležitosti pro mladé z celé Evropy

Jak prokázat znalost cizího jazyka

Znalost jazyků rozšiřuje váš obzor a kulturní povědomí. Je však také praktická pro život, a pokud ji v životopise můžete prokázat osvědčením, zvyšuje se díky ní šance získat zaměstnání. Podívejte se, která osvědčení se nejčastěji akceptují a jak je můžete získat.

Co je společný evropský referenční rámec pro jazyky?

 

Společný evropský referenční rámec pro jazyky (výuka, osvojení znalostí, hodnocení) byl vytvořen s cílem poskytnout základ pro srovnání stupně znalosti cizích jazyků. Používá se v Evropě i v jiných částech světa pro 39 různých jazyků.

 

Tento referenční rámec rozčleňuje znalost cizího jazyka na šest různých úrovní, na nichž jsou založeny také úřední jazykové zkoušky:

 

  • A1 a A2 – Základní úroveň
  • B1 a B2 – Střední úroveň
  • C1 a C2 – Pokročilá úroveň

 

Prokázání znalosti

 

Téměř ze všech jazyků můžete složit zkoušku: osvědčení o jazykových znalostech velmi oceňují zaměstnavatelé a požaduje je většina univerzit v případě příjímaní studentů ze zahraničí (požaduje se alespoň úroveň B2).

 

Můžete se obrátit na oficiální institut země, o jejíž jazyk máte zájem, např. British Council pro angličtinu, Institut Français pro francouzštinu, Instituto Cervantes pro španělštinu atp. Poskytnou vám informace, která osvědčení můžete získat, jak zkoušky vypadají, kolik stojí a kdy je možné je složit.

 

Abyste u zkoušek uspěli, nesmíte podcenit přípravu na žádnou z jejich částí. Někteří uchazeči se na zkoušky připravují ve specializovaných kurzech, ale pokud na ně nemáte čas či finanční prostředky, není to problém: existuje mnoho způsobů, jak se na zkoušky můžete připravit sami a jak si také sami můžete ověřit své znalosti.

 

Europass – jazykový pas

 

Pobývali jste po určitou dobu v zahraničí a jazyku dané země dobře rozumíte, ale neovládáte jeho psanou podobu? Europass – jazykový pas není úřední dokument, ale může uvést znalosti, kterých jste nabyli nejen v rámci formálního vzdělávání, ale i mimo něj. Pomocí společného evropského referenčního rámce pro jazyky můžete přehledným a mezinárodně srovnatelným způsobem prezentovat své jazykové znalosti.

Zveřejněno: pá, 26/08/2016 - 15:07


Tweet Button: 

Související internetové odkazy


Info for young people in the western balkans

Potřebujete odbornou pomoc či radu?

Zaslat dotaz