Europejski Portal Młodzieżowy
Informacje i możliwości dla młodych ludzi w całej Europie

Jak udowodnić swoją znajomość języków obcych

Nauka języków obcych poszerza horyzonty i uczy otwartości na inne kultury. Potwierdzona znajomość języków obcych może być ważnym atutem na rynku pracy. Dowiedz się, jakie certyfikaty są najbardziej cenione i w jaki sposób można je uzyskać.

Co to jest ECFR?

 

Europejski system opisu kształcenia językowego (CEFR) (uczenie się, nauczanie, ocena) utworzono, aby zapewnić podstawę do oceny znajomości języków obcych. Jest on używany w Europie, lecz również na innych kontynentach i jest dostępny dla 39 języków.

 

Te ramy odniesienia określają znajomość języka w oparciu o sześć poziomów biegłości stanowiących także podstawę dla oficjalnych egzaminów. Są to:

  • A1 i A2 – poziom podstawowy
  • B1 i B2 – poziom średni
  • C1 i C2 – poziom zaawansowany

 

Jak uzyskać certyfikat

 

Egzamin potwierdzający znajomość języka można zdawać w odniesieniu do prawie każdego języka: Świadectwa znajomości języka są bardzo cenione przez pracodawców i wymagane przez większość szkół wyższych, jeśli zamierzasz studiować za granicą (zazwyczaj co najmniej na poziomie B2).

 

Szczegóły znajdziesz na stronach instytutów zajmujących się językami, które Cię interesują. Na przykład w przypadku angielskiego jest to British Council, francuskiego – Institut Francais, a hiszpańskiego – Instituto Cervantes. Istnieje wiele innych instytutów zajmujących się poszczególnymi językami. W tych instytucjach dowiesz się, o jakie certyfikaty można się ubiegać, z jakich części składa się egzamin i ile kosztuje, a także sprawdzić harmonogram egzaminów.

 

Aby uzyskać jak najlepsze wyniki na egzaminie, należy starannie przygotować się do każdej części. Niektórzy uczestniczą w specjalnych kursach przygotowawczych, ale nie martw się, jeśli nie masz czasu ani pieniędzy, żeby się na nie zapisać: istnieją różne sposoby na samodzielne przygotowanie się do egzaminu i sprawdzenie swojej wiedzy.

 

Paszport językowy Europass

 

Mieszkałeś za granicą i rozumiesz język, ale nie umiesz w nim pisać? Paszport językowy Europass nie jest oficjalnym dokumentem, lecz może obejmować umiejętności nabyte poza formalnym systemem kształcenia. Za pośrednictwem wspólnych europejskich ram odniesienia można jasno przedstawić swoje umiejętności językowe tutaj i w ten sposób uzyskać ich porównanie na poziomie międzynarodowym. 

Opublikowane: pon., 01/08/2016 - 15:51


Tweet Button: 

Inne strony


Info for young people in the western balkans

Potrzebujesz pomocy lub porady ekspertów?

Mam pytanie