Europejski Portal Młodzieżowy
Informacje i możliwości dla młodych ludzi w całej Europie

Z dokumentem pobytowym możesz studiować w Europie

Dina Filipovic ma 29 lat, urodziła się w Dervencie (Bośnia i Herzegowina). Teraz pracuje w Brukseli, a wcześniej udało jej się ukończyć studia magisterskie w Austrii. Dowiedz się, jak udało jej się uzyskać studencki dokument pobytowy.

 „Kiedy zdobyłam dyplom licencjata ekonomii w Sarajewie, na targach edukacyjnych znalazłam informacje o ciekawych programach studiów w Europie. Zainteresowałam się studiami magisterskimi w dziedzinie kontroli, rachunkowości i zarządzania finansami w Austrii. Wypełniłam podanie i po rozmowie wstępnej przeprowadzonej online i zostałam przyjęta”.

 

Dostanie się na studia to zaledwie początek. Kolejnym krokiem po przyjęciu na studia w instytucji szkolnictwa wyższego w strefie Schengen jest uzyskanie studenckiego dokumentu pobytowego.

 

„Poszłam do ambasady Austrii w Sarajewie, żeby poprosić o wydanie zezwolenia na pobyt, ale ponieważ dostałam się na studia w połowie czerwca, a wykłady zaczynały się we wrześniu, skierowano mnie bezpośrednio do urzędu imigracyjnego w Austrii” – opowiada Dina. „Wjechałam do Austrii we wrześniu z moim paszportem i już tam złożyłam wniosek o studencki dokument pobytowy. Dostałam go po półtora miesiąca”.

 

Aby uzyskać dokument pobytowy, oprócz przedstawienia wysłanego przez uczelnię pisma potwierdzającego przyjęcie na studia trzeba też wykazać, że spełnia się pewne warunki. Jednym z nich jest udowodnienie, że posiada się wystarczające środki na pokrycie kosztów utrzymania podczas pobytu za granicą. „Dowodem może być dokument potwierdzający dostanie stypendium lub pracy, ale też wyciąg bankowy, który pokazuje, że na rachunku znajduje się wystarczająca kwota pieniężna, albo wskazanie osoby, która przedstawi taki wyciąg. Innymi słowy trzeba wykazać, że ma się z czego pokryć swoje wydatki.”

 

Możesz też, w zależności od kraju, potrzebować innych dokumentów. „W moim przypadku w Austrii musiałam mieć ubezpieczenie zdrowotne, więc wykupiłam je na miejscu”.

 

Studencki dokument pobytowy jest ważny przez rok i może zostać przedłużony, o ile nadal będą spełnione konieczne warunki. „Wszystkich zachęcam do wyjazdu za granicę” – podkreśla Dina.

„Oznacza to większe możliwości rozwoju, zwłaszcza na polu zawodowym. Można też po powrocie podzielić się z bliskimi i rodziną swoją wiedzą i doświadczeniami, które mogą im być pomocne”.