Avrupa Gençlik Portalı
Avrupa’daki gençler için bilgiler ve fırsatlar.

Gençlik değişimlerinde nasıl yer alırsınız?

Diğer ülkelerden gençlerle birlikte yurtdışında vakit geçirmek ister misiniz? Gençlik değişimlerinin ne olduğunu ve nasıl katılacağınızı öğrenin.

Tiran’daki (Arnavutluk) gençlik kuruluşu ‘Beyond Barriers (Engellerin Ötesinde) bu ülkedeki Erasmus + ulusal irtibat noktalarından biridir. Son on yılda yurtdışındaki gençler için yüzden fazla gençlik değişimi, seminer ve eğitim düzenlemiştir. AGH program müdürleri, Ira Topalli katılmak için ne yapılması gerektiğini açıklıyor.

 

Gençlik değişimi nedir?

Gençlik değişimi, gençlerden oluşan grupların farklı bir ülkede 5 ila 21 gün beraber yaşayarak deneyimlerini paylaşmalarına olanak tanıyan bir faaliyettir.

Bir gençlik değişimi sırasında katılımcılar gençlik liderlerince desteklenen bir konu üzerinde bir çalışma programı yürütürler. Örneğin çevresel sorunlar, sağlık sorunları, kültürlerarası öğrenme vb. üzerinde çalışabilirler. Değişim, katılımcılar tarafından tasarlanan ve değişimden önce hazırlanan atölye çalışmaları, alıştırmalar, tartışmalar, simülasyonlar hatta açık hava faaliyetlerinin karışımından oluşmaktadır.

 

Kimler katılabilir?

13-30 yaşları arasındaki herkes. Bir gençlik değişimi grup liderleri dışında en az 16 en fazla 60 katılımcı gerektirmektedir.

 

Katılımcı arayan gençlik değişimleri hakkında nasıl bilgi edinebilirim?

Ulusal Erasmus + irtibat noktanız ile veya Erasmus+ ile çalışan farklı yerel kuruluşlarla temasa geçebilirsiniz. Uzman web sitelerinin yanı sıra sosyal medya aracılığıyla yeni çağrılar hakkında bilgi edinebilirsiniz. Örneğin Beyond barriers Facebook grubuna bakabilirsiniz.  

 

Katılmak için ne yapmalıyım?

Kuruluş ile temasa geçerek katılmak istediğinizi öğrenmelerini sağlayabilirsiniz. Çok fazla aday varsa, kuruluş CV’nizi veya bir motivasyon mektubu göndermenizi isteyebilir.

Eğer seçilirseniz kuruluşun vereceği başvuru formunu doldurmanız gerekir ve kurum sizinle görüşmek isteyebilir. “Grubu ofislerimize getiriyoruz, onlara gitmeden önce eğitim veriyor, yurtdışındayken faaliyetlerini takip ediyor, geri döndüklerinde yerel düzeyde iş veriyoruz” diyor Ira Topalli. “Örneğin, şu anda altı gençten oluşan bir grubu hazırlıyoruz, ay sonunda çevresel sorunlar ve gençler arasında kalıp yargılarla nasıl mücadele edileceğine ilişkin bir gençlik değişimi için hep birlikte İtalya’ya gidecekler”.

 

İyi İngilizce konuşmuyorum… Katılabilir miyim?

“Kuruluş olarak gençlik değişimine katılım için çok fazla kriter koymuyoruz, çünkü bizim için ne önemli şey herkesin dahil edilmesi. Bu nedenle gençlik değişiminde İngilizceyi iyi konuşmayanları dâhil ediyoruz, zira diğer gençler onlara çeviri ile destek olabilir ve dili iyi bilmemek onları dışlamak için bir neden olmamalı. Daha sonra dil öğrenmeleri için onları motive edebilir.”

 

Katılım ücretsiz mi?

Evet. Birçok durumda katılım ücretsizdir. Bunun yanı sıra program kurallarına göre konaklama, yemek ve projenin günlük ihtiyaçlarının tamamı düzenleyiciler tarafından karşılanmaktadır. Uçak biletleri de dâhildir. Genellikle katılımcılar için biletleri önceden biz alıyoruz ve anlaşmalı kuruluşumuz daha sonra bize geri ödüyor. Bazen biletler mesafe hesaplayıcıya göre sağlanan ödenekten biraz daha fazla tutabiliyor ve kişiler farkı kendileri ödeyebiliyorlar. Bazı durumlarda kuruluşlar bir katılım ücreti uygulayabiliyorlar fakat çoğunluk böyle bir uygulama yapmıyor.  

 

Neden gençlik değişimine katılmayı önerirsiniz?

“Bu faaliyetlere katılma şansını kullanın. Gençlerin sadece farklı alanlarda yetkinliklerini geliştirmelerine değil, ayrıca günlük hayatlarına dahil olmayan farklı konular ve alanlarda toplumsal farkındalığa sahip olmalarına olanak sağlıyor. Bir dernek olarak biz gençleri yeni kültürleri, alışkanlıkları, yaşam tarzlarını keşfetmelerini, kendilerine benzeyen gençlerle birlikte öğrenmelerini teşvik ediyoruz. Bu, öğrenmek ve becerilerini geliştirmek için bir öğrenci değişiminde bulabilecekleri en iyi şey. Kültürel altyapı bakımından farklı olan insanlar var fakat benzerlikleri paylaşıyorlar. Gençlerin yarın ve gelecek olduklarının farkında olmalarını sağlamak için benzerliklere odaklanıyoruz.

Yayınlanma: Pzt., 27/06/2016 - 15:54


Tweet Button: 


Info for young people in the western balkans

Uzman yardımına veya tavsiyesine mi ihtiyacınız var?

Ask us!