Europejski Portal Młodzieżowy
Informacje i możliwości dla młodych ludzi w całej Europie

Z Serbii do Japonii na studia Erasmus Mundus

Po ukończeniu studiów licencjackich w dziedzinie robotyki na Uniwersytecie w Nowym Sadzie (Serbia) Nemanja Racievic postanowił zgłosić się do programu wspólnych studiów magisterskich Erasmus Mundus. Dziś przygotowuje się do obrony pracy doktorskiej w Imperial College w Londynie. Przeczytaj, jak wyjazd wpłynął na jego życie.

Dlaczego zdecydowałeś się zgłosić do programu wspólnych studiów magisterskich Erasmus Mundus?

Nemanja: Chciałem wyjechać na zagraniczne studia magisterskie, bo na uniwersytecie w Serbii nie było zajęć z dziedziny robotyki, która mnie interesowała, ale też chciałem zdobyć szerszą, międzynarodową perspektywę. Za pośrednictwem portalu Mastersportal znalazłem europejskie studia magisterskie w dziedzinie zaawansowanej robotyki, które są częścią Erasmus Mundus. Spodobał mi się ich program i postanowiłem się zgłosić.

 

Jak przebiegał nabór na te studia?

Nemanja: Wysłałem im formularz wniosku, odpis z ocenami z egzaminów i listy polecające. W ramach tego programu można zostać przyjętym na studia ze stypendium lub bez, ale w Serbii miałem dobre stopnie i przyznali mi stypendium. Ponieważ są to wspólne studia magisterskie, kraj, w którym chce się studiować, można wybrać spośród czterech uczestniczących. Na pierwszy rok studiów zapisałem się na Uniwersytet w Genui (Włochy), a na drugi – w Nantes (Francja). Na drugim roku studiów można napisać pracę magisterską w jednej z instytucji partnerskich w Azji. Wypełniłem wniosek o tego rodzaju wyjazd na Uniwersytet Keio w Tokio i przyjęto mnie tam, więc przez pięć miesięcy studiowałem też w Japonii.

 

Czym różnią się studia w Serbii od studiów na uczelniach zagranicznych?

Nemanja: Poziom nauczania był wysoki zarówno na mojej serbskiej uczelni, jak i za granicą. Ale na przykład na Uniwersytecie w Genui mieliśmy lepsze wyposażenie, bo miał do dyspozycji większy budżet. Program studiów we Włoszech przewidywał też większą niezależność studentów. Na przykład dostawaliśmy zadanie matematyczne i sami musieliśmy dojść do tego, jak je rozwiązać. Studenci pracowali w grupach i pomagali sobie nawzajem. Dzięki temu nauczyłem się języka włoskiego.

 

Czy uzyskany dyplom magisterski pomógł Ci potem?

Nemanja: Tak! Napisałem pracę magisterską w Tokio w dziedzinie robotyki mobilnej i chciałem dalej prowadzić prace w tej dziedzinie. Nie ma zbyt wielu uczelni, na których można studiować tę dziedzinę. Jedną z nich jest Imperial College w Londynie, dlatego zgłosiłem swoją kandydaturę na studia doktoranckie i udało mi się tam dostać. Dzisiaj to tam studiuję.

 

Czy poleciłbyś tego rodzaju wyjazdy na studia innym młodym ludziom?

Nemanja: Oczywiście! Studia w różnych krajach miały na mnie duży wpływ. Taki wyjazd bardzo rozwija na planie osobistym. Nauczyłem się języków, ale też kontakt z różnymi kulturami sprawił, że na pewne rzeczy patrzę teraz z innej perspektywy i bardziej krytycznym okiem. Myślę, że każdy powinien wyjechać w ten sposób co najmniej raz w życiu. 

Opublikowane: pt., 24/06/2016 - 12:53


Tweet Button: 

Inne strony


Info for young people in the western balkans

Potrzebujesz pomocy lub porady ekspertów?

Mam pytanie