Evropský portál pro mládež
Informace a příležitosti pro mladé z celé Evropy

Ze Srbska do Japonska přes Erasmus Mundus

Po ukončení bakalářského programu v oboru robotiky na Univerzitě v Novém Sadu (Srbsko) se Nemanja Račiević rozhodl přihlásit na stipendijní program Erasmus Mundus. Teď studuje PhD na Imperial College v Londýně. Přečtěte si více o jeho zkušenostech.

Proč ses rozhodl přihlásit na studium Erasmus Mundus?

Nemanja: Chtěl jsem dělat magisterské studium v zahraničí, protože jsem se chtěl zaměřit na konkrétní podoblast robotiky, kterou jsem v Srbsku nemohl studovat. A taky jsem prostě chtěl zažít, jaké to je, studovat a žít v zahraničí. Přes stránky Mastersportal jsem si našel evropské magisterké studium v oboru pokročilé robotiky (EMARO), které je součástí programu Erasmus Mundus. Osnovy studia se mi líbily. Tak jsem se rozhodl, že se přihlásím.

 

Jak probíhal proces přihlašování na toto studium?

Nemanja: Poslal jsem přihlášku, výpis indexu a doporučující dopisy. U tohohle programu můžete nebo nemusíte také získat stipendium, ale já jsem měl v Srbsku dobré známky, takže jsem grant dostal. Jde o společné magisterské studium – můžete si vybrat ze čtyř zemí, kde chcete studovat. Já jsem si vybral, že první ročník budu dělat na univerzitě v Janově v Itálii a druhý v Nantes ve Francii. Kromě toho během druhého ročníku máte možnost psát svou diplomovou práci na jedné z partnerských institucí v Asii. Přihlásil jsem se na univerzitu Keió v Tokiu a oni mě vzali, takže jsem taky studoval pět měsíců v Japonsku.

 

Jaký je podle tvého názoru rozdíl mezi studiem v Srbsku a v na zahraniční univerzitě?

Nemanja: Kvalita studia byla dobrá jak na mojí univerzitě, tak na zahraničních univerzitách. Ale například na univerzitě v Janově jsme pracovali pracovali s lepším vybavením, protože tato univerzita měla k dispozici více finančních prostředků. Na druhé straně studium bylo organizováno tak, že studenti byli více nezávislí. Například jsme obdrželi matematický problém a měli jsme ho vyřešit a sami jsme si měli najít způsob jak. Studenti pracují ve skupinách a vzájemně se podporují. To mi třeba pomohlo v tom, že jsem se naučil italsky.

 

Bylo toto magisterské studium užitečné pro tvou profesní dráhu?

Nemanja: Ano. Magisterskou práci jsem napsal v Tokiu, týkala se mobilní robotiky, protože právě v téhle oblasti jsem chtěl pracovat. Míst, kde tento obor můžete studovat, moc není. Jednou z nich je Imperial College, takže jsem se tam přihlásil na PhD a přijali mě. Takže teď studuju tam.

 

Doporučil bys tutot zkušenost ostatním mladým lidem?

Nemanja: Rozhodně! Je to zkušenost, díky které jsem se hodně změnil. Myslím, že se jako osobnost člověk může takhle daleko víc rozvinout. Kromě toho, že se naučíte jazyky, se setkáte s různými kulturami, takže se pak na vše díváte z jiné perspektivy a rozvíjí se vám kritické myšlení. Myslím, že každý by měl něco takového udělat alespoň jednou za život. 

Zveřejněno: pá, 24/06/2016 - 11:49


Tweet Button: 

Související internetové odkazy


Info for young people in the western balkans

Potřebujete odbornou pomoc či radu?

Zaslat dotaz