Evropský portál pro mládež
Informace a příležitosti pro mladé z celé Evropy

Selfíčkaa smskování za volantem

Selfíčko za jízdy a telefonování nebo smskování za volantem vás můžou stát život.

Nejčastější příčinou úmrtí mladých řidičů jsou dopravní nehody.  Ke většině z nich dochází proto, že se řidiči dostatečně nesoustředí na jízdu a pak pomaleji reagují. Pořizování fotek nebo prohlížení statusu na FB při řízení vážně ohrožuje nejen vaši bezpečnost, ale i bezpečnost ostatních účastníků silničního provozu.

 

Průzkum, který provedla společnost Ford mezi 7 000 uživateli chytrých telefonů ve věku 18–24 let v 7 evropských zemích, ukázal, že každý čtvrtý respondent si někdy pořídil selfíčko za jízdy. Takřka polovina dotázaných připustila, že během jízdy použila smartphone k focení, a každý čtvrtý se přiznal, že sledoval sociální média. Navíc bylo měsíčně odesláno v průměru 916 aktualizací stavu prostřednictvím hashtagu #drivingselfie (viz infografika).

 

Stále více autonehod, včetně těch smrtelných, způsobují řidiči, kteří si pořizují selfie. Při řízení je nezbytné mít vozidlo neustále plně pod kontrolou. Pořízení selfíčka vás vyruší na 14 sekund a sledování sociálních médií rozptýlí vaši pozornost až na 20 sekund.

 

To je doba, za kterou auto jedoucí rychlostí 100 km/h urazí vzdálenost pěti fotbalových hřišť!

 

Pokud chcete použít chytrý telefon, zastavte na bezpečném místě a udělejte to v klidu. Další tipy, jak řídit bezpečně, najdete na této stránce wiki.

 

Aktuální informace o bezpečnosti silničního provozu v EU vám poskytne Evropská rada pro bezpečnost dopravy (ETCS), která usiluje o snížení počtu úmrtí a zranění v dopravě.
 

Související odkazy

Další statistiky týkající se bezpečnosti silničního provozu a dopravních nehod – internetové stránky Evropské Komise

Zveřejněno: čt, 26/11/2015 - 12:37


Tweet Button: 


Info for young people in the western balkans

Potřebujete odbornou pomoc či radu?

Zaslat dotaz