Evropský portál pro mládež
Informace a příležitosti pro mladé z celé Evropy

Jde to nejen letadlem...

night train
© Flickr - kevin dooley
Vzdálenosti mezi většinou evropských velkoměst nejsou tak veliké, abyste museli vždy cestovat letadlem. Někdy je zajímavější poznávat Evropu z vlaku, autobusu nebo trajektu.

Vlakem

Vlak je ideální na cesty do bližších destinací. Navíc se z něho můžete kochat ubíhající krajinou. Chystáte-li se někam dál, můžete jet nočním vlakem, kde se můžete krásně vyspat a dorazit do destinace včas na snídani.

InterRail: jízdenka na cesty po Evropě vlakem: pokud plánujete navštívit během jedné cesty několik zemí a nevydat se z peněz, kupte si jízdenku InterRail. Existuje v různých kombinacích zemí, takže si stačí vybrat, která vám nejvíce vyhovuje, nasednout na vlak a vyrazit. V rámci regionu, v němž vám jízdenka platí, pak můžete do vlaků libovolně nastoupit a zase vystoupit.

RailEurope: vytvořte si vlastní itinerář vyhledáním vhodných vlakových spojů nabízených 50 železničními společnostmi z celé Evropy.

Railfaneurope: vstupní brána na internetové stránky železnic všech evropských zemí.

 

Autobusem

Cestovat autobusem má některé z výhod cestování vlakem - například můžete pozorovat ubíhající krajinu a cestovat přes noc. Autobusem je to někdy pomalejší, ale za to se můžete dopravit podstatně dál.

Eurolines: společnost provozující dálkové autobusové linky. Nabízí spoje do všech velkých evropských měst. Seznamte se s nabídkou destinací a jízdními řády. 

Busabout: tato dopravní společnost nabízí alternativní, velmi flexibilní způsob cestování autobusem, kdy je možné v rámci autobusové sítě nastupovat a vystupovat v libovolné destinaci.

Megabus: nízkorozpočtové spoje mezi evropskými městy.
 

Autem

Autem můžete po Evropě cestovat. i když automobil nevlastníte. Můžete totiž využít tzv. carpooling neboli spolujízdu. A ani nemusíte umět řídit. S ostatními cestujícími se pak podělíte o náklady na benzín. Navíc se seznámíte s novými lidmi.

Carpooling.com: levný, ekologický způsob cestování po Evropě. Do této sítě jsou zapojeni lidi ze 40 zemí.

RoadSharing: stránky pro spolujízdu a stopování.

Blablacar: na těchto stránkách se kontaktují ti, kteří mají volná místa v autě, a ti, kteří hledají levný způsob dopravy po Evropě.
 

Trajektem

Možná vás to nikdy nenapadlo, ale někdy je výhodné se dopravovat i lodí. Některé trajekty dokonce fungují přes noc. Zvláště výhodný je tento způsob dopravy ve Středomoří a ve Skandinávii.

Ferrylines.com: možnost vyhledávání spojů mezi více než 1 800 trasami v Evropě.

Aferry.com: více než 1 200 tras mezi Francií, Spojeným královstvím, Španělskem, Irskem, Nizozemskem, zeměmi Středozemí a zbytkem Evropy.

 

Ať již se rozhodnete pro jakýkoli dopravní prostředek, nezapomeňte se seznámit s tím, jaká máte coby cestující práva. Informace o nich si můžete stáhnout jako mobilní aplikaci.

 

 

Zveřejněno: pá, 30/05/2014 - 15:10


Tweet Button: 

Související internetové odkazy


Info for young people in the western balkans

Potřebujete odbornou pomoc či radu?

Zaslat dotaz