Europejski Portal Młodzieżowy
Informacje i możliwości dla młodych ludzi w całej Europie

Szkoła survivalu, czyli jak wykorzystać pobyt w schronisku

hostel
© Wasfi Akab - Flickr, CC by 2.0
Czy jest lepszy sposób na tanie zwiedzanie świata i poznawanie nowych ludzi niż nocowanie w schroniskach? Poniżej zamieszczamy rady, które pomogą Ci jak najlepiej wykorzystać ten czas i uniknąć wielu problemów.

Chociaż niektóre schroniska mają prywatne pokoje czy mniejsze sypialnie, w większości łazienka i toaleta są wspólne. Nie spodziewaj się więc, że będziesz mieć zapewnioną prywatność. Jednak w przeciwieństwie do hoteli schroniska mają tę zaletę, że można w nich poznać wiele nowych osób, zwłaszcza jeśli podróżuje się w pojedynkę. A jeśli ktoś nie przypadnie Ci do gustu, nie musisz przecież utrzymywać znajomości po wymeldowaniu się ze schroniska.

 

Aby pobyt w schronisku się udał, najlepiej jeśli będziesz spokojny, zrelaksowany i otwarty na rozmowy z innymi. Zacznij od nawiązania kontaktu z personelem – pracownicy schroniska to zapewne miejscowi, którzy mogą udzielić Ci cennych porad, co powinieneś zwiedzić, gdzie można dobrze zjeść i dokąd można się wybrać wieczorem. Przy odrobinie szczęścia wśród noclegowiczów znajdziesz kompana do zwiedzania lub równego sobie imprezowicza, możesz też od innych uzyskać przydatne w podróży porady lub podzielić się z nimi własnymi doświadczeniami.

 

A oto lista rzeczy, które zdecydowanie powinieneś ze sobą zabrać na wyjazd:

 

  • Stąpanie pod prysznicem po cudzych włosach czy złapanie grzybicy stóp to kiepskie pamiątki z wakacji, dlatego nie zapomnij spakować klapek! Oczywiście szkoda byłoby zmarnować te nowe, modne sandały skórzane, które wcale nie kosztowały tak mało, zabierz więc tanie klapki z plastiku, których nie zniszczy woda ani mydło.
  • Budzenie się co chwila ze strachu, że ktoś może ukraść Twój dobytek, może skutecznie zepsuć Ci wakacje (a co dopiero, gdyby rzeczywiście Cię to spotkało...), dlatego zaopatrz się w kłódkę do walizki, plecaka czy torebki albo przymocuj swoje pakunki do łóżka. Portfel, paszport, telefon i inne wartościowe rzeczy trzymaj pod poduszką lub blisko ciała.
  • Niespanie przez całą noc przez noclegowicza, który głośno chrapie, potrafi wyzwolić w człowieku najgorsze instynkty. Lepiej więc się zabezpieczyć i wziąć ze sobą zatyczki do uszu. A jeśli wiesz, że sam głośno chrapiesz, i mimo to nadal decydujesz się na pobyt w schronisku, pomyśl o innych i zaoferuj zatyczki do uszu osobom, które śpią w tym samym pokoju.
  • Zabierz swój ręcznik i – jeśli możesz – pościel lub śpiwór. W niektórych schroniskach znajdziesz je na miejscu, ale nie zawsze są one dostępne, a jeśli nawet – ich czystość może pozostawiać wiele do życzenia. Warto też wiedzieć, że za wynajem ręczników i pościeli zazwyczaj trzeba zapłacić.
  • Niektórzy imprezowicze po powrocie z nocnych szaleństw zapalają wszystkie światła – a Ty akurat musisz wstać z samego rana, żeby zdążyć na samolot. Rozwiązaniem jest opaska na oczy, dzięki której nie zbudzisz się, kiedy ktoś zapali Ci lampę nad głową. 

 

Ale przede wszystkim przed wyjazdem sprawdź opinie o schronisku – to najlepszy sposób, aby uniknąć przykrych niespodzianek!

Opublikowane: czw., 19/03/2015 - 11:56


Tweet Button: 


Info for young people in the western balkans

Potrzebujesz pomocy lub porady ekspertów?

Mam pytanie