Evropský portál pro mládež
Informace a příležitosti pro mladé z celé Evropy

Budeš na cestách bydlet v hostelu? Máme pro tebe pár tipů

hostel
© Wasfi Akab - Flickr, CC by 2.0
Hostel je výborný způsob, jak na cestách ušetřit za ubytování a přitom poznat nové kamarády. Nabízíme ti několik tipů, jak si pobyt v hostelu co nejvíc zpříjemnit.

I když někdy hostely mají oddělené pokoje nebo je společná ubytovna rozdělena na několik menších místností, většinou je nutné využívat společné sociální zařízení. Moc soukromí si tedy neužiješ. Na rozdíl od hotelů je atmosféra v hostelech daleko společenštější, takže (zvláště pokud cestuješ sám nebo sama) můžeš potkat hodně nových lidí. Pokud ti nejsou sympatičtí, nevadí, nemusíš se s nimi, když z hostelu odjedeš, už nikdy vidět. Vše je na tobě.

 

Je asi nejlepší k pobytu v hostelu přistupovat uvolněně, moc to neřešit a dávat se do řeči s různými lidmi. A můžeš začít hned u personálu hostelu: Jsou s největší pravděpodobností místní,  takže ti poradí, co stojí za to vidět, kde se dobře najíš a kam večer vyrazit. Mezi ostatními ubytovanými můžeš najít někoho, s kým bude fajn chodit po památkách nebo zajít tancovat nebo kdo ti poradí ohledně tvých dalších cest. Nebo prostě někoho, s kým si dobře pokecáš.

 

Co je dobré si přibalit do ruksaku, když budeš bydlet v hostelu?

 

  • Nikdo asi není rád, když stojí ve sprše uprostřed chomáčů cizích vlasů, a chytit plíseň taky není zrovna ono. Takže? Ano, správně, sandály. No a samozřejmě ne ty drahé kožené, ale normální plastikové sandály, kterým voda ani mýdlo neuškodí.
  • Každou hodinu se budit se strachem, že ti někdo něco krade, ti prázdniny může pěkně zkazit (natož ještě, když se to opravdu stane), takže je určitě dobré mít na kufru, ruksaku či kabelce zámek nebo si je připevnit k posteli. Peněženku, pas, telefon a další cenné věci strč pod polštář nebo je měj někde blízko k sobě.
  • Na náladě nepřidá, ani pokud nebudeš moct spát kvůli tomu, že někdo blízko tebe chrápe. Nezapomeň proto na špunty do uší (a pokud se to chrápání náhodou týká tebe, rozdej špunty svým sousedům, určitě to ocení a hned budeš mít o pár kamarádů víc).
  • Měj s sebou ručník a pokud možno i prostěradlo nebo spací pytel. V některých hostelech jsou k dispozici, ale není to tak všude a někde to s praním úplně nepřehánějí. Navíc často se za ručník a prostěradlo musí platit.
  • Někdy se stane, že se někdo nad ránem vrací z vydařené party a potřebuje si rozsvítit, jenže ty chceš aspoň chvilku spát, než budeš muset vstávat na let brzo ráno. Na to se hodí maska na spaní.

 

A ještě něco: podívej se na internet, co o hostelu napsali tvoji předchůdci – to je nejlepší způsob, jak se vyhnout nepříjemným překvapením...

Zveřejněno: čt, 19/03/2015 - 11:40


Tweet Button: 


Info for young people in the western balkans

Potřebujete odbornou pomoc či radu?

Zaslat dotaz