Europejski Portal Młodzieżowy
Informacje i możliwości dla młodych ludzi w całej Europie

Podróże po UE? Nie zapomnij o europejskiej karcie ubezpieczenia zdrowotnego

A picture
© shutterstock.com - Yuri Arcurs
Wyjeżdżając za granicę, trzeba na pewno dobrze się spakować – być może najważniejszym elementem twojego ekwipunku jest europejska karta ubezpieczenia zdrowotnego zapewniająca dostęp do opieki zdrowotnej w całej Europie.

Udając się do innego kraju, na pewno musisz pamiętać o tysiącach rzeczy, choćby takich jak paszport/dowód tożsamości. Dobrze jednak pomyśleć także o tym, co może się stać, gdy już dotrzesz na miejsce. Jeśli przypadkiem zachorujesz, Twój dowód nie wystarczy – będziesz potrzebować europejskiej karty ubezpieczenia zdrowotnego (EKUZ).

 

Jak to działa?

Karta ma zapewnić Ci możliwość skorzystania z opieki państwowej zdrowotnej w jakimkolwiek kraju UE (jak również w Islandii, Liechtensteinie, Norwegii i Szwajcarii), w którym przebywasz na wakacjach, studiujesz lub pracujesz jako wolontariusz, jeśli niespodziewanie zapadniesz na zdrowiu.

EKUZ nie zastępuje ubezpieczenia podróżnego, jednak podczas pobytu za granicą gwarantuje ci opiekę medyczną na takich samych warunkach co mieszkańcom tego kraju. Jeśli im pomoc medyczna udzielana bezpłatnie, także od ciebie nie zostanie pobrana żadna opłata. Jeśli dane państwo wymaga wniesienia opłaty, można albo zwrócić o jej zwrot jeszcze w tym państwie, albo złożyć wniosek u swojego ubezpieczyciela po powrocie do kraju. Pamiętaj zawsze o tym, że koszty leczenia są refundowane według przepisów kraju, w którym przeprowadzono leczenie, i że systemy opieki zdrowotnej w poszczególnych krajach mogą się zasadniczo różnić . Zatem usługi, które w jednym kraju są bezpłatne, w innym mogą być odpłatne.

Dobrze jest wykupić dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne uwzględniające zwłaszcza zdarzenia, których EKUZ nie obejmuje.  Przykładowo, wysłanie ekipy ratunkowej, usługi prywatnej opieki zdrowotnej lub podróż powrotna do kraju nie są objęte EKUZ.

 

Gdzie mogę dostać kartę?

Z karty skorzystać mogą wszystkie osoby ubezpieczone w państwowym systemie ubezpieczenia społecznego w 27 krajach UE, w Islandii, Norwegii lub Szwajcarii oraz osoby objęte takim ubezpieczeniem. Tę imienną kartę można łatwo uzyskać od lokalnego urzędu ds. zdrowia w twoim kraju zamieszkania – wystarczy sprawdzić w wykazie krajowych służb zdrowotnych.

Aby ułatwić ci życie, stworzono specjalną aplikację zawierającą wszystkie informacje, których możesz potrzebować daleko od domu. Ta aplikacja na smartfona stanowi przewodnik dla użytkowników EKUZ i podaje informacje przydatne w przypadku wystąpienia nieoczekiwanych zdarzeń za granicą – w tym ogólnoeuropejski numer alarmowy 112  oraz ogólną prognozę potencjalnych kosztów leczenia. Aplikacja ta, kompatybilna z iOS, Android i Windows 7 mobile, dostępna jest w 24 językach. Umożliwia ona nawet zmianę języka, bardzo ułatwiając komunikację, gdyby przypadkiem nie udało ci się wcześniej opanować potrzebnego języka.

 

Historia Anny

Anna jest objęta ustawowym ubezpieczeniem zdrowotnym w jednym z krajów UE (kraj A). Postanowiła spędzić kilka miesięcy w innym kraju UE (kraj B), by dokończyć studia. Wzięła ze sobą europejską kartę ubezpieczenia zdrowotnego, wydaną w kraju A. Jest w ciąży, a poród nastąpi w kraju B. Ciąża i poród uznawane są za przypadki wymagające pilnej opieki medycznej, dlatego Anna uzyska potrzebną pomoc medyczną w kraju B, jeśli przedstawi swoją europejską kartę ubezpieczenia zdrowotnego i dowód tożsamości.

Anna będzie traktowana w kraju B tak, jakby była w nim ubezpieczona. Oznacza to, że jeśli opieka jest dla osób ubezpieczonych w tym kraju bezpłatna, również Anna uzyska ją darmowo. Jeśli w kraju tym obowiązuje system, w którym wnosi się opłatę a następnie występuje o zwrot, Anna wniesie te same opłaty, co osoby ubezpieczone na miejscu, a następnie wystąpi o zwrot. Powinna wystąpić o zwrot w kraju B, gdzie uzyska ten sam zwrot co osoby ubezpieczone na miejscu (kraj B skontaktuje się następnie z organami ds. zdrowia w kraju A, w którym Anna jest ubezpieczona, by odzyskać swoje pieniądze).

 

Opublikowane: pon., 15/07/2013 - 14:47


Tweet Button: 

Inne strony


Info for young people in the western balkans

Potrzebujesz pomocy lub porady ekspertów?

Mam pytanie