Europejski Portal Młodzieżowy
Informacje i możliwości dla młodych ludzi w całej Europie

Ucz się języka w czasie podróży

Według Eurostatu 50,6 proc. młodych Europejczyków uczy się co najmniej dwóch języków. Dowiedz się, jak można poprawić swoje umiejętności językowe podczas podróży zagranicznych.
  1. Po prostu się odważ! Nawet jeśli jesteś początkujący – pamiętaj, że praktyka czyni mistrza i że na swoich błędach możesz się wiele nauczyć. Poproś innych, aby rozmawiali z Tobą w ich własnym języku, nawet jeśli biegle posługują się Twoim językiem. Nie zniechęcaj się, nawet jeśli zaczną mówić w Twoim języku, Ty odpowiadaj w ich języku. Nie próbuj na siłę tworzyć długich i złożonych zdań i postaraj się mówić wyraźnie.
  2. Odłóż na bok książki Nie spędzaj zbyt dużo czasu na uczeniu się słówek na pamięć i studiowaniu książek do gramatyki. Praktyczne stosowanie języka to najlepszy sposób na naukę! Poproś lokalnych znajomych, aby nauczyli Cię poprawnej wymowy poszczególnych słów – to o wiele lepsze niż transkrypcja fonetyczna.  Aby zapamiętać różne słowa, możesz przykleić karteczki z ich nazwami na różnych przedmiotach w swoim pokoju.
  3. Nie chodzi tylko o język Poznaj lokalną kulturę i zwyczaje. Poczytaj o danym kraju i zadawaj pytania miejscowym ludziom. Słuchaj muzyki, jaką lubisz, w języku odwiedzanego kraju. W ten sposób nauczysz się nowych słów bez żadnego wysiłku.
  4. Bądź ciekawy Czytaj artykuły i książki na interesujące Cię tematy (np. o grach wideo lub ulubionej dyscyplinie sportowej). To pomoże Ci nawiązać rozmowę. Inne zabawne sposoby, aby poprawić swoje umiejętności językowe, to m.in. czytanie blogów, słuchanie podcastów i oglądanie filmów z napisami w języku oryginalnym.
  5. Rusz się z domu i poznawaj ludzi Bierz udział w różnego rodzaju imprezach (np. prywatkach czy spotkaniach studenckich) i zawieraj znajomości, używając obcego języka. Możesz też zorganizować wymianę językową (lub tandem) z kimś, kto chce nauczyć się Twojego języka – to świetny sposób na praktykę!

 

Pomoc językowa online

Zamierzasz wziąć udział w programie Erasmus+?  Strona Erasmus+ oferująca wsparcie językowe online  pomoże Ci ocenić Twoje umiejętności w języku lub językach, których będziesz używać podczas studiów, pracy lub wolontariatu za granicą. Jeśli zostaniesz wybrany do udziału w programie Erasmus+, będziesz mógł również uczestniczyć w kursie językowym online, aby poprawić swoje umiejętności językowe po odbyciu testu wstępnego.

 

Ciekawe strony

Opublikowane: pon., 09/11/2015 - 16:01


Tweet Button: 


Info for young people in the western balkans

Potrzebujesz pomocy lub porady ekspertów?

Mam pytanie