Avrupa Gençlik Portalı
Avrupa’daki gençler için bilgiler ve fırsatlar.

Seyahate mi çıkıyorsunuz? Bu ipuçlarını da yanınızda götürün!

© shutterstock.com - Artens
AB’de ve bazı komşu ülkelerde endişelenmeden seyahat etmenizi sağlayacak bu faydalı ipuçlarına göz atın.

Eğer Avrupa dışında yardıma ihtiyaç duyarsam ve orada ülkemin Büyükelçiliği veya konsolosluğu yoksa, ne yapmalıyım?

Örneğin tutuklandınız, ciddi bir kaza geçirdiniz veya önemli belgelerinizi kaybettiniz, herhangi bir AB Üye Ülkesinin Büyükelçiliğine veya konsolosluğuna gidip yardım isteyin. Örneğin tahliye edilmenizi gerektiren kriz durumlarında yardım isteme hakına da sahipsiniz.

Avrupa Komisyonu’nun konsolosluk koruma internet sayfası üzerinden gideceğiniz yerde ülkenizin temsil edilip edilmediğini öğrenebilirsiniz.

 

Eğer kaybolursam ne yapmalıyım?

Yardım için 116 000’i arayın. Polis memuru bulmaya çalışın.

Eğer sizden daha küçük bir kardeşinizle birlikte seyahat ediyorsanız, her zaman birbirinizi kaybetmeniz durumunda bir “buluşma noktası” belirlediğinizden emin olun. Kardeşlerinize, eğer kaybolurlarsa bir polis memuru aramalarını söyleyin. Eğer polis memuru bulamazlarsa, çocuğu olan başka bir anneye giderek kaybolduklarını söylemeleri gerektiğini öğretin. Bir telefon kulübesi yakınındaysalar, 116 000’ı arayabileceklerini ve birilerinin yardıma geleceğini bilmeliler. Kaybolduklarını farkettiğiniz anda onları en son gördüğünüz noktaya veya gidebileceklerini düşündüğünüz bir yer varsa oraya gidin.

 

Eğer havayolu, araç kiralama şirketi veya tur operatörü ile bir problem yaşarsam, bana kim yardım edebilir?

Seyahat etmeden önce Avrupa genelinde havaalanında, limanlarda, otobüs ve tren istasyonunda hangi hakları talep edebileceğiniz konusunda bilgilere göz atabilir veya akıllı telefonlar için uygulamayı indirebilirsiniz.

 

Eğer engelli isem ne tür özel koşullar sunulmaktadır?

Hava yolu ile veya tren ile seyahat etme konusunda özel bilgileri kontrol edebilirsiniz. Eğer arabayla seyahat ediyorsanız ve kendi ülkenizde engelli park yerini kullanma hakkına sahipseniz, engelli park kartları için AB standard modeli, diğer AB ülkelerinde de engellilere ayrılan park hizmetlerinden yararlanmanıza izin verir.

 

AB’de tatil yapacağım zaman evcil hayvanımı da yanımda götürmek istersem bilmem gerekenler nelerdir?

Hayvanınızın pasaportunda geçerli bir kuduz aşısı kayıtlı olmalı ve İrlanda, Finlandiya, Malta veya İngiltere’ye gidiyorsanız hayvanınız ayrıca parazit değerlendirmesinden geçmek zorunda. Bu kurallar sadece köpekler, kediler ve gelinciklerde uygulanabilir.

Genç kedi veya köpekler veya herhangi bir diğer evcil hayvan için Seyahat etmeyi planladığınız AB ülkesindeki yetkili birimler adresini ziyaret edebilirsiniz.

Eğer evcil hayvan pasaportu ve kuduz aşısı ile birlikte AB dışından evinize geri dönüyorsanız,evcil hayvanınız bir dizi testlere tabi tutulabilir ve AB’ye girmeden önce 3 ay kadar bekletilebilir.

Eğer evcil hayvanınız için pasaporta sahip bir Andorra, İzlanda, Lihtenştayn, Monako, Norveç, San Marino, İsviçre veya Vatikan Şehir Devleti’nde ikamet eden bir kişiyseniz, AB içerisinde onunla beraber seyahat edebilirsiniz.

Daha detaylı bilgi için evcil hayvanların hareketliliği hakkındaki bilgileri okuyabilirsiniz.

 

Yurtdışındaki tatilim sonunda et ve peynir getirebilir miyim?

AB içerisinde ve Andorra, Lihtenştayn, Norveç, San Marino ve İsviçre arasında hayvansal ürünler taşıyabilirsiniz.

Ancak, AB dışında bir ülkeden evinize dönüyorsanız, et veya süt ürünleri getirmek yasaktır.

Bu kurallarla ilgili daha fazla bilgi için, travel Europa internet sitesine bir göz atın. 

 

Yurtdışında alışveriş yapma konusunda problem yaşadım. Eve döndüğümde  kiminle irtibata geçebilirim?

AB, Norveç veya İzlanda’da yaşıyorsanız ve bu ülkelerdeki tüccarlardan hizmet veya mal satın almışsanız, evinize döndüğünüzde ücretsiz hizmet alabilirsiniz! Ülkenizdeki Avrupa Tüketici Merkezi (ECC) ile irtibata geçiniz.

 

Yurtdışından aldığım ayakkabılar bir hafta sonra kırıldı; ne yapmalıyım?

AB’de nereden alışveriş yapmış olursanız olun, elinizden alınması mümkün olmayan temel tüketici haklarına sahipsiniz. Satıcı, hatalı ürünleri 2 yıllık garanti süresi içerinde bir ücret talep etmeksizin tamir etmek veya yenisiyle değiştirmek zorunda.Eğer, bu uygun zaman içerisinde veya rahatsızlık vermeden mümkün değilse, geri iade veya fiyat indirimi talep edebilirsiniz.

 

Yurtdışında doktora gitmem gerekirse ne olur?

Eğer herhangi bir AB ülkesine, İzlanda, Lihtenştayn, Norveç veya İsviçre’ye seyahat ediyorsanız,  Avrupa Sağlık Sigortası Kartınızı (EHIC)  yanınıza almayı unutmayın! Bu kart sayesinde yurtdışındayken hastalanır veya yaralanırsanız size zaman ve para tasarrufu sağlayacaktır. Bu ücretsiz kart, seyahat ettiğiniz ülkede sigortalı kişilerle aynı ücret ve koşullar altında acil tedavi almanızı garantiler.

Kart, acil telefon numaraları, karşılanan tedaviler ve ücretler, nasıl geri ödeme talep edilir ve kartınızı kaybetmeniz durumunda kiminle irtibata geçebilirsiniz gibi konular hakkında genel bilgi veren uygulamayı akıllı telefonlarınıza indirebilirsiniz. Lütfen bu uygulamanın EHIC kartı yerine geçmediğini aklınızda bulundurunuz!

AB dışına seyahat ediyorsanız, ayrı bir uluslararası sağlık sigortası almanızı tavsiye ederiz.

 

Bu makale, Avrupa Komisyonu tarafından  Tatil sezonu: sorunsuz bir yaz için faydalı ipuçları  konusunda sunulan bilgilere dayanmaktadır.

Yayınlanma: Pzt., 15/06/2015 - 13:59


Tweet Button: 

İlgili bağlantılar


Info for young people in the western balkans

Uzman yardımına veya tavsiyesine mi ihtiyacınız var?

Ask us!