Avrupa Gençlik Portalı
Avrupa’daki gençler için bilgiler ve fırsatlar.

AB’de seyahat mi ediyorsunuz? Avrupa Sağlık Sigortası Kartınızı unutmayın

A picture
© shutterstock.com - Yuri Arcurs
Yurtdışında geçireceğiniz süre için eşyalarınızı düzgün şekilde hazırlamanız bir zorunluluktur, belki de hepsinden en önemlisi size tüm Avrupa’da sağlık hizmetlerine erişim sağlayan Avrupa Sağlık Sigortası Kartınızdır.

Başka bir ülkeye seyahat ederken hatırlanması gereken milyonlarca şey vardır keza kimlik kartınız/pasaportunuz da bunlardandır. Ancak gideceğiniz yere vardığınızda olabilecekleri de düşünmek iyi bir fikirdir. Eğer uzaktayken hastalanırsanız, kimlik kartınız yeterli olmayacaktır – Avrupa Sağlık Sigortası Kartı (EHIC)’nıza ihtiyacınız olacaktır.

 

Nasıl çalışır?

Bu kart, AB’de herhangi bir yerde (ayrıca İzlanda, Lihtenştayn, Norveç ve İsviçre) tatil yaparken, öğrenim görürken veya gönüllü faaliyetlerde bulunurken beklenmedik bir şekilde hastalanırsanız tıbben gerekli, devletçe sağlanan sağlık hizmeti elde etmenizi sağlamak üzere tasarlanmıştır.

EHIC seyahat sigortasının yerine geçmemektedir, ama size yabancı bir ülkedeyken o ülkenin sigortalı vatandaşları ile aynı şartlar altında ve aynı maliyetle tıbbi tedaviyi garanti eder. Eğer tıbbi tedavi yerel halk için ücretsizse, herhangi bir ödeme yapmanız gerekmeyecektir. Eğer söz konusu ülke ödeme talep ederse, o ülkede ücret iadesi talep edebilir ya da ülkenize döndüğünüzde sağlık sigortacınızdan talepte bulunabilirsiniz. Harcamaların geri ödemesinin tedaviyi aldığınız ülkenin kurallarına göre yapılacağını ve her ülkenin sağlık sisteminin farklı olduğunu hiçbir zaman unutmayın. Dolayısıyla, ülkenizde hiçbir ücrete tabi olmayan bir hizmet, başka bir ülkede ücretsiz olmayabilir.

Ek bir sağlık sigortası, özellikle de EHIC kapsamında yer almayan durumlar için ek bir sağlık sigortası yaptırmanız tavsiye edilir. Örneğin bir kurtarma ekibine, özel sağlık hizmetine veya eve dönüş yolculuğuna ihtiyacınız olması halinde bunlar EHIC kapsamında değildir.

 

Nereden edinebilirsiniz?

Bu hizmet, 27 AB ülkesi, İzlanda, Lihtenştayn, Norveç veya İsviçre’de sigortalı veya devlet sosyal güvenlik sistemine dâhil herkes tarafından kullanılabilir. Kişisel kart mukim olduğunuz ülkedeki yerel sağlık merciinden kolaylıkla alınabilir – sadece çevrimiçi ulusal hizmetinizi kontrol ediniz.

Avrupa Sağlık Sigortası Kartı hayatınızı da kolaylaştırmak için evden uzakta iken bilmeniz gereken tüm bilgiler ile dopdolu bir uygulama geliştirmiştir. Akıllı telefon uygulaması, EHIC kullanıcıları için yurtdışındaki beklenmedik durumlarda yardımcı olabilecek pratik tavsiyeleri (tüm Avrupa için geçerli 112 acil durum numarası ve potansiyel tedavi masraflarının ana hatları dâhil) detaylandıran bir kılavuz olarak görev yapmaktadır. Bu uygulama, iOS, Android ve Windows 7 mobile ile uyumlu olup 24 dilde sunulmaktadır; hatta diller arasında geçiş yapmanıza imkân vererek eğer henüz dil kursuna gitmeye zaman ayıramadıysanız iletişimi çok daha kolay hale getirmektedir.

 

Anna’nın öyküsü

Anna, AB üyesi A ülkesinde zorunlu sağlık sigortası kapsamında olup öğrenimini tamamlamak için AB üyesi B ülkesinde birkaç ay geçirmektedir. Yanında A ülkesince verilen Avrupa Sağlık Sigortası Kartı bulunmaktadır. Anna hamiledir ve B ülkesindeyken doğuracaktır. Hamilelik ve doğum acil tıbbi bakım olarak değerlendirilmektedir, dolayısıyla Anna, Avrupa Sağlık Sigortası Kartı ve kimlik kartını ibraz ettiğinde B ülkesinde gerekli tıbbi desteği alacaktır.

Anna, B ülkesinde o ülkede sigortalıymış gibi tedavi edilecektir. Bunun anlamı, eğer tedavi o ülkedeki sigortalı kişiler için ücretsiz ise Anna için de ücretsiz olacaktır. Eğer oradaki sistem, önce ödeme yapılması ve daha sonra ücret iadesi için başvurulması şeklinde ise, Anna oradaki sigortalılarla aynı ücreti ödeyecek ve daha sonra iade için başvuracaktır. Anna, B ülkesinde iade için başvurabilir ve oradaki sigortalılarla aynı oranda iade alabilir (B ülkesi daha sonra parasını geri almak için Anna’nın sigortalı A ülkesindeki yetkililerle bağlantıya geçecektir).

Yayınlanma: Pzt., 29/04/2013 - 12:44


Tweet Button: 

İlgili bağlantılar


Info for young people in the western balkans

Uzman yardımına veya tavsiyesine mi ihtiyacınız var?

Ask us!