Europos jaunimo portalas
Informacija ir galimybės visos Europos jaunimui.

Vykstate į kitą ES šalį? Nepamirškite Europos sveikatos draudimo kortelės

A picture
© shutterstock.com - Yuri Arcurs
Ruošiantis kelionei į užsienį labai svarbu tinkamai susikrauti lagaminus. Galbūt svarbiausias daiktas, kurio jokiu būdu negalima pamiršti, yra Europos sveikatos draudimo kortelė, kuri suteikia jums galimybę būti gydomam visoje Europoje.

Kai ruošiatės vykti į kitą šalį, be tapatybės kortelės arba paso, turite nepamiršti dar daugybės įvairiausių dalykų. Vertėtų pagalvoti ir apie tai, kas gali jums nutikti nuvykus į užsienį. Jei kelionėje susirgsite, jūsų tapatybės kortelės nepakaks – reikia, kad turėtumėte Europos sveikatos draudimo kortelę (EHIC).

 

Kaip viskas vyksta?

Ši kortelė skirta užtikrinti, kad netikėtai susirgęs kurioje nors ES šalyje (taip pat Islandijoje, Lichtenšteine, Norvegijoje ir Šveicarijoje), į kurią nuvykote atostogauti, studijuoti arba savanoriauti, galėtumėte gauti būtinosios  medicinos pagalbos paslaugas valstybinėse sveikatos priežiūros įstaigose.

Europos sveikatos draudimo kortelė nepakeičia kelionės draudimo,  tačiau ja užtikrinama, kad būdamas užsienio šalyje būsite gydomas tomis pačiomis sąlygomis ir už tą pačią kainą, kaip ir toje šalyje apdrausti gyventojai. Jei gydymas nemokamas vietos gyventojams, jums mokėti taip pat nereikės. Jei šalyje reikalaujama sumokėti už šias paslaugas, galite prašyti kompensacijos toje šalyje arba grįžęs namo pateikti prašymą savo sveikatos draudikui. Atminkite, kad išlaidos padengiamos pagal šalies, kurioje gydotės, taisykles ir kad šalių sveikatos priežiūros sistemos skirtingos. Paslaugos, kurios jūsų šalyje teikiamos nemokamai, kitoje šalyje gali būti mokamos.

Patartina sveikatą apsidrausti papildomai, visų pirma apgalvoti tas aplinkybes, kuriomis Europos sveikatos draudimo kortelės nepakanka. Pavyzdžiui, jei jums prireiks gelbėtojų arba privačios sveikatos priežiūros įstaigos paslaugų arba jus reikės parvežti namo, Europos sveikatos draudimo kortelė jums nepadės.

 

Kur ją galima įsigyti?

Šia paslauga gali naudotis visi 27 ES šalyse, Islandijoje, Lichtenšteine, Norvegijoje arba Šveicarijoje apsidraudę arba valstybiniu socialiniu draudimu apdrausti asmenys. Šią kortelę galima lengvai gauti savo gyvenamosios šalies sveikatos institucijoje. Informaciją apie ją galima rasti  internete.

Kad jums būtų paprasčiau, parengta taikomoji Europos sveikatos draudimo kortelės programa, kurioje pateikiama visa informacija, kurios jums gali prireikti išvykus svetur. Išmaniojo telefono programėlė Europos sveikatos draudimo kortelės naudotojams atstoja vadovą – užsienyje atsidūrusiems netikėtoje padėtyje suteikia praktinių patarimų. Be kita ko, primenama, kad Europos bendrojo pagalbos telefono numeris yra 112, ir nurodoma, kokios maždaug gali būti gydymo išlaidos. Ši programėlė, suderinama su  iOS, „Android“ ir „Windows 7“ operacinėmis sistemomis, pateikiama  24 kalbomis. Ji netgi suteikia galimybę kaitalioti kalbas, todėl jums bus daug lengviau susigaudyti, jei nekalbate šalies, kurioje esate, kalba.

 

Anos istorija

Ana apdrausta privalomuoju sveikatos draudimu ES šalyje A, bet kelis paskutinius studijų mėnesius leidžia ES šalyje B. Su savimi ji turi Europos sveikatos draudimo kortelę, išduotą šalyje A. Ji laukiasi kūdikio ir gimdys šalyje B. Nėštumas ir gimdymas laikomi skubia medicinine priežiūra, todėl, pateikusi Europos sveikatos draudimo ir tapatybės korteles, Ana gaus visą būtiną medicinos pagalbą šalyje B.

Anai šalyje B bus sudarytos tokios pačios sąlygos, tarsi ji būtų apdrausta toje šalyje. Vadinasi, jei tam tikros rūšies gydymas joje apdraustiems žmonėms nemokamas, mokėti nereikės ir Anai. Jei toje šalyje pacientai paprastai pirma sumoka, o paskui prašo kompensuoti išlaidas, Ana mokės tokią pačią kainą kaip ir toje šalyje apdrausti žmonės, o tada prašys kompensacijos. Ji turėtų prašyti kompensacijos šalyje B, kurioje jai bus atlyginta tiek pat išlaidų kiek ir toje šalyje apdraustiems žmonėms (tada šalis B susisieks su sveikatos priežiūros institucijomis šalyje A, kurioje apdrausta Ana, kad atgautų pinigus).