Avrupa Gençlik Portalı
Avrupa’daki gençler için bilgiler ve fırsatlar.

Yolculuğunuz Süresince Güvende Olun!

Group of young people
© shutterstock.com - Petrenko_Andriy
Nereye, kim ile giderseniz gidin güvende olmak esastır. Bu ipuçlarına göz atın ve yurt dışındaki yolculuğunuzun bozulmamasını sağlayın.

1. Sağlığınızı Önemseyin: Avrupa Sağlık Sigortası Kartınızı (EHIC) yanınıza almayı unutmayın. Ziyaret ettiğiniz ülkedeki yardım hizmetleri ile irtibata geçmeniz için size yardımcı olacak ücretsiz EHIC uygulamasını indirebilirsiniz. Avrupa dışına veya EHIC kapsamında olmayan bir ülkeye gidiyorsanız, bir seyahat sigortanız olduğundan emin olun. Ayrıca yanınızda iyodin, alkol paketleri, bandaj vb. içeren temel ilk yardım seti götürmelisiniz.

 

Bir AB ülkesinde acil bir durum halinde herhangi bir telefondan ücretsiz olarak 112’yi çevirin. Operatörler ülkeye bağlı olarak çeşitli dillerde konuşmaktadırlar.

 

Egzotik bir bölgeye seyahat ediyorsanız, ülkenizden ayrılmadan önce ilgili tüm aşıları yaptırmak ve hangi sağlık tedbirlerini uygulayacağınızı öğrenmek için bir doktorunuza danışın.

 

2. Haklarınızı bilin: AB’de ister tren, ister hava yolu, ister otobüs, ister gemi ile seyahat ediyor olun, rötar, iptal yaşamanız veya özel ulaşım ihtiyaçlarınız bulunması durumunda sizi korumak için yolcu haklarınız bulunmaktadır. Yolcu hakları ile ilgili mobil uygulamayı da indirebilirsiniz.

 

3. Tüm paranızı aynı yerde bulundurmayın: seyahat ederken tüm nakdinizi ve banka kartlarınızı birlikte tutmayın, en az bir kart ve bir miktar nakdi başka bir yerde bırakın ve tercihen üzerinizde bulundurmayın. Eğer kredi kartlarınızdan biri çalınır veya kaybolursa, polise bildirin ve mümkün olan en kısa zamanda kartı iptal etmesi için kartı veren banka ile iletişime geçin.

 

4. Cüzdanınızı arka cebinizde tutmayın: yankesiciliği önlemek için cüzdanınızı ön veya iç ceplerinizden birinde özellikle düğmelenebilen bir cepte bulundurunuz.

 

5. Belgelerinizi çevrimiçi olarak kaydedin: kimlik kartı, pasaport veya vizeler gibi seyahat belgelerinizi tarayarak kendinize e-posta olarak gönderin. Bu yolla asıllarını kaybetmeniz halinde her zaman bu belgelere erişebilirsiniz. Kimlik kartınızı veya pasaportunuzu kaybederseniz veya bunlar çalınırsa polise gidin ve en yakın konsolosluk veya elçilik ile iletişime geçin.

 

6. Tanımadığınız kişilere dikkat edin: yabancılarla şehrin riskli bölgelerine gitmek, bu kişilerden yiyecek veya içecek kabul etmek gibi, yabancılara ne kadar güveneceğinize dair bir takım sınırlar koyun. Ayrıca yabancılardan hiçbir şekilde paket veya hediye kabul etmeyin.

 

7. Servetinizi belli etmeyin: nerede olursanız olun ama özellikle bilinmeyen bir yerde, pahalı mücevherleri, giysileri göstermenizin veya boynunuzda büyük ve pahalı bir kamera taşımanızın tavsiye edilmediğini söylemeye neredeyse gerek yoktur. Bu nedenle istenmeyen ilgiyi üzerinize çekmekten ve kendinizi hırsızlara hedef yapmaktan kaçınmaya çalışın.

 

8. Eşyalarınızı sahipsiz bırakmayın: Halka açık alanlardayken torbalarınızı ayağınızın altında veya sandalyenizin arkasında asılı olarak bırakmamanız gerektiği son derece açıktır. Bagaj çantalarınıza isim ve iletişim bilgilerinizi koymalı ve check-in’e kadar bagajınızı terk etmemelisiniz.

 

9. Direnmeyin: bir soyguna maruz kalmanız gibi talihsiz bir olay halinde, cüzdanınızı, saatinizi, telefonunuzu vb. verin. Eğer kavga etmeye çalışırsanız yaralanma riskiyle karşı karşıya kalırsınız.

 

10. Kredi kartınızı nerede kullandığınıza dikkat edin: internet kafelerdeki gibi halka açık bilgisayarlarda başkalarının şifrelerinizi kullanabilmesi için tuş darbelerinizi kaydeden yazılımlar bulunabilir.

 

11. İletişimde olun: Güzergâhınızdan haberdar olmaları için ailenizle düzenli olarak konuşun. Bu yolla eğer başınıza bir şey gelirse nereye bakacaklarını bileceklerdir. Daha ucuz roaming ücretleri ve hemen hemen her yerde bulunabilen internet bağlantısı ile bağlantıda kalmak daha da kolay hale gelmiştir.

 

12. Araştırmanızı yapın: güvenlik sorunları, yerel gümrük, sakınılacak mahalleler vb. hakkında bilgi sahibi olduğunuzdan emin olmak için varış yeriniz ile ilgili bir şeyler okuyun.

 

13. Toplu taşımada dikkatli olun: kalabalık metro, tren istasyonu, asansör, turist alanları, pazarlar ve çok sayıda insanın bulunduğu diğer her yerde dikkatli olun. Dikkat çekmemeye çalışın ve kaybolmuş görünmeyin, gerçekten kaybolmuş olsanız da kendinizden emin görünün. Ayrıca korsan taksilere binmeniz tavsiye edilmez.

 

Tüm güvenli seyahat ipuçlarının yanı sıra, en önemlisini unutmayın: sağduyunuzu evde bırakmayın!

Yayınlanma: Çar., 11/06/2014 - 12:07


Tweet Button: 

İlgili bağlantılar


Info for young people in the western balkans

Uzman yardımına veya tavsiyesine mi ihtiyacınız var?

Ask us!