Európsky portál pre mládež
Informácie a príležitosti pre mladých ľudí v celej Európe.

Nezabúdajte na bezpečnosť!

Group of young people
© shutterstock.com - Petrenko_Andriy
Bez ohľadu na to, kam a s kým idete, nezabúdajte na vlastnú bezpečnosť. Prečítajte si tieto tipy a urobte všetko preto, aby sa vaša cesta do zahraničia nezmenila na nočnú moru.

1. Dbajte na svoje zdravie: nezabudnite si so sebou zobrať európsky preukaz zdravotného poistenia (EHIC). K dispozícii je aj bezplatná aplikácia EHIC, vďaka ktorej rýchlo nájdete potrebné kontakty v krajine, v ktorej sa práve nachádzate. Ak cestujete za hranice Európy alebo do krajiny, ktorá nie je súčasťou systému EHIC, nezabudnite na cestovné poistenie. Vo vašej batožine by nemal chýbať balíček prvej pomoci s obväzmi, jódovou tinktúrou, dezinfekčnými papierikmi atď.
 

V prípade núdzovej situácie môžete vo všetkých krajinách EÚ volať bezplatne z ktoréhokoľvek telefónu na číslo 112. Operátori tejto linky hovoria viacerými jazykmi, v závislosti od krajiny.
 

Ak je vašou cieľovou destináciou exotika, navštívte pred cestou svojho lekára, aby vás zaočkoval a poradil vám, na čo si máte dávať pozor.

 

2. Buďte informovaní o svojich právach: bez ohľadu na to, či cestujete vlakom, lietadlom, autobusom alebo loďou, v rámci EÚ sa môžete spoľahnúť na práva cestujúcich. Ich cieľom je ochrániť vás v prípade dlhých meškaní, zrušení spojov alebo ak máte osobitné potreby z dôvodu zdravotného obmedzenia. Stiahnite si do svojho mobilu aplikáciu o právach cestujúcich.

 

3. Nenoste všetky peniaze na jednom mieste: počas svojich ciest by ste nemali mať všetku hotovosť a všetky platobné karty na jednom mieste alebo pri sebe. Nechajte si aspoň jednu kartu a nejakú hotovosť bokom. V prípade, že niektorú zo svojich platobných kariet stratíte alebo vám ju ukradnú, čo najskôr to ohláste na polícii a kontaktujte banku, ktorá vám kartu vydala, aby ju mohla zablokovať.

 

4. Nenechávajte si peňaženku v zadnom vrecku nohavíc: ak sa nechcete stať ľahkou obeťou vreckárov, peňaženku by ste mali nosiť v prednom alebo vnútornom vrecku, najlepšie takom, ktoré sa dá zapnúť.

 

5. Uložte si svoje dokumenty online: naskenujte svoje cestovné dokumenty (napr. občiansky preukaz, pas alebo víza) a pošlite si ich emailom. Takto k nim budete mať ľahký prístup v prípade, že by ste stratili originál. Ak stratíte občiansky preukaz alebo pas, resp. ak vám ho ukradnú, ohláste to na polícii a kontaktujte najbližší konzulát alebo veľvyslanectvo.

 

6. Zachovajte si ostražitosť: najmä pokiaľ ide o neznáme osoby, ktoré vám ponúkajú sprievod do neznámej časti mesta či jedlo alebo drink. Nikdy a za žiadnu cenu neprijímajte balíčky alebo dary od osôb, ktoré nepoznáte.

 

7. Buďte nenápadní: netreba zdôrazňovať, že bez ohľadu na to, kde sa nachádzate, ale najmä na neznámom mieste, nie je vhodné mať na sebe drahé oblečenie a šperky, resp. mať na krku zavesený veľký drahý fotoaparát. Pokúste sa nepútať na seba nechcenú pozornosť, aby ste sa nestali terčom zlodejov.

 

8. Nenechávajte svoje veci bez dozoru: aj v tomto prípade platí, že na verejných miestach by ste nemali nechávať svoj batoh alebo tašku pohodené pri nohách alebo zavesené na operadle stoličky. Svoju batožinu by ste mali označiť a nenechávať ju bez dozoru predtým, ako ju podáte pri odbavovacom pulte.

 

9. Nesnažte sa vzdorovať: ak sa stanete obeťou krádeže, radšej sa vzdajte svojej peňaženky, hodiniek či telefónu v prospech svojej bezpečnosti. V opačnom prípade riskujete (nielen) svoje zdravie.

 

10. Dávajte pozor na to, kde použijete svoju kreditnú kartu: verejné počítače, napríklad v internetových kaviarňach, môžu obsahovať softvér na monitorovanie použitých kláves, čo umožňuje zneužitie vášho hesla.

 

11. Ostaňte v kontakte: pravidelne sa hláste svojej rodine a dbajte na to, aby vedeli o tom, kde ste a kam sa chystáte. Ak by sa vám niečo stalo, budú vedieť, kde vás majú hľadať. Udržiavanie kontaktov je vďaka lacnejšiemu roamingu a prístupu na internet takmer všade oveľa jednoduchšie.

 

12. Nepodceňte prípravu: naštudujte si informácie o svojej destinácii, aby ste vedeli, na čo si dať pozor, aké sú miestne zvyky, ktorým miestam by ste sa mali vyhnúť atď.

 

13. Dávajte si pozor: na miestach s veľkou koncentráciou ľudí – napr. v preplnenom metre, na železničnej stanici, vo výťahu, na turistických atrakciách, tržniciach atď. Zbytočne na seba neupozorňujte a netvárte sa stratene. Ak ste sa naozaj stratili, pokúste sa tváriť presvedčivo.  Takisto sa neodporúča nasadnúť do neoznačeného taxíka.

 

A nezabudnite na najdôležitejší zo všetkých tipov na bezpečnosť: vždy sa riaďte zdravým rozumom!