Europejski Portal Młodzieżowy
Informacje i możliwości dla młodych ludzi w całej Europie

Mobilność w Unii Europejskiej – co to znaczy?

European Youth Week 2013
© Eurodesk
W Europie masz wiele możliwości: możesz studiować, pracować, wziąć udział w wolontariacie, wymianie lub odbyć staż w innym kraju UE. Wybierz to, co najbardziej Ci odpowiada.

Informacje na temat krótszych i dłuższych wyjazdów za granicę znajdziesz w Europejskim Portalu Młodzieżowym.

Staże

Staż to świetny sposób, aby zapoznać się ze środowiskiem pracy oraz zdobyć doświadczenie i umiejętności potrzebne w przyszłej karierze zawodowej. Staż może być częścią kształcenia zawodowego, w dziedzinach takich jak badania i innowacje albo w innych obszarach, gdzie również istnieje dużo możliwości.

 

Wolontariat

Możesz przyłączyć się do coraz większego grona młodych ludzi, którzy decydują się na odbycie wolontariatu w Europie. Wybierz najbardziej interesujący Cię projekt.  Wolontariusze mogą pracować on-line, w obozie wolontariackim lub w ramach wolontariatu europejskiego.

 

Praca

Choć stopa bezrobocia wśród młodzieży w Europie jest wysoka, zawsze można spróbować poszukać pracy za granicą. Nie trzeba przeprowadzać się do innego kraju na stałe. Istnieje wiele możliwości pracy krótkoterminowej, np. jako au pair lub pracownik sezonowy podczas wakacji szkolnych. Pamiętaj, że przed wyjazdem należy dowiedzieć się, jakie prawa będą Ci przysługiwać w miejscu pracy.

 

Studia

Dzięki studiowaniu za granicą możesz poszerzyć swoje horyzonty w dziedzinie edukacji i kultury, zdobyć nowe doświadczenia osobiste i zawodowe, które mogą okazać się decydujące dla Twojej przyszłej kariery. Nauka nie musi odbywać się tylko w sali wykładowej. Istnieją też inne możliwości.

 

W krajach poza UE

Możliwości, jakie stoją przed Tobą, nie ograniczają się do krajów europejskich. Możesz wziąć udział w wymianie artystycznej, stażu, wolontariacie czy wymianie młodzieżowej w rożnych krajach na całym świecie.

 

Nie możesz się zdecydować?

Aby zaoszczędzić czas, Eurodesk przygotował listę projektów, do udziału w których należy zgłosić się w ciągu najbliższych dwóch miesięcy.

 

Aktualne informacje znajdziesz również na stronach Eurodesku na Facebooku i Twitterze.

Opublikowane: czw., 05/06/2014 - 15:58


Tweet Button: 

Inne strony


Info for young people in the western balkans

Potrzebujesz pomocy lub porady ekspertów?

Mam pytanie