Europejski Portal Młodzieżowy
Informacje i możliwości dla młodych ludzi w całej Europie

Bezpieczeństwo

Group of young people
© shutterstock.com - Petrenko_Andriy
Niezależnie od tego, gdzie i z kim wybierasz się w podróż, pamiętaj, że najważniejsze jest Twoje bezpieczeństwo. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, które pomogą uniknąć najważniejszych problemów.

1. Zdrowie: pamiętaj, aby zabrać ze sobą europejską kartę ubezpieczenia zdrowotnego (EKUZ). Możesz również pobrać bezpłatną aplikację EKUZ, dzięki której będziesz wiedział, do kogo zwrócić się, jeśli zachorujesz za granicą. Jeśli wybierasz się poza Europę lub do kraju, który nie uznaje EKUZ, nie zapomnij wykupić odpowiedniego ubezpieczenia podróżnego. W Twoim bagażu powinna znaleźć się apteczka z bandażami, jodyną i środkami odkażającymi.

 

Pamiętaj, że w nagłych wypadkach we wszystkich krajach UE można za darmo zadzwonić z dowolnego telefonu pod numer 112. Operatorzy, w zależności od kraju, mówią w różnych językach.

 

Jeśli wybierasz się w egzotyczny region, przed podróżą warto udać się do lekarza, który poinformuje Cię, na jakie choroby będziesz musiał się zaszczepić i na co powinieneś uważać.

 

2. Twoje prawa: niezależnie od tego, czy podróżujesz pociągiem, samolotem, autobusem czy statkiem, w UE przysługują Ci określone prawa w razie opóźnienia lub odwołania zaplanowanej podroży lub jeśli masz specjalne potrzeby z powodu ograniczeń fizycznych. Możesz także pobrać aplikację na temat praw pasażerów.

 

3. Nie trzymaj wszystkich pieniędzy w jednym miejscu: podczas podróży nie trzymaj gotówki i wszystkich kart kredytowych w jednym miejscu. Co najmniej jedna karta i trochę gotówki powinny być gdzie indziej, najlepiej nie przy sobie. W przypadku utraty lub kradzieży karty kredytowej, należy zgłosić to na policję i skontaktować się ze swoim bankiem, aby jak najszybciej zablokować kartę.

 

4. Nie trzymaj portfela w tylnej kieszeni: jeśli nie chcesz stać się ofiarą kieszonkowców, portfel trzymaj w jednej z przednich lub wewnętrznych kieszeni, najlepiej zapinanej.

 

5. Zapisz swoje dokumenty podroży online: zeskanuj ważne dokumenty podróży, takie jak dowód osobisty, paszport czy wizę, i wyślij je na swój adres email. W ten sposób będziesz mieć zawsze do nich łatwy dostęp w razie utraty oryginałów. W przypadku utraty lub kradzieży dowodu osobistego lub paszportu zgłoś to na policję i skontaktuj się z najbliższym konsulatem lub ambasadą.

 

6. Zachowaj czujność wobec nieznajomych: zastanów się, na ile możesz zaufać nieznajomym, którzy oferują Ci oprowadzenie po niebezpiecznej części miasta lub zapraszają Cię na kolację lub drinka. W żadnym razie nigdy nie przyjmuj paczek ani prezentów od ludzi, których nie znasz.

 

7. Nie obnoś się z bogactwem: bez względu na to, gdzie jesteś, a w szczególności w miejscach, których nie znasz, nie należy afiszować się z drogą biżuterią i ubraniami lub chodzić z dużym i drogim aparatem na szyi. Staraj się nie zwracać na siebie uwagi, aby nie stać się celem złodziei.

 

8. Nie pozostawiaj swoich rzeczy bez nadzoru: w miejscach publicznych nie zostawiaj plecaka lub torebki pod nogami lub na oparciu krzesła. Na bagażu należy umieścić etykietę ze swoim nazwiskiem i danymi kontaktowymi i nie pozostawiać go bez nadzoru aż do chwili odprawy.

 

9. Nie stawiaj oporu: jeśli padniesz ofiarą napaści, oddaj rabusiom portfel, zegarek lub telefon. Twoje bezpieczeństwo i zdrowie jest najważniejsze!

 

10. Uważaj, gdzie korzystasz z karty kredytowej: komputery publiczne, np. w kafejkach internetowych, mogą mieć zainstalowane oprogramowanie, które rejestruje naciskane przez Ciebie klawisze w celu późniejszego nielegalnego użycia wprowadzanych przez Ciebie haseł.

 

11. Bądź w kontakcie: utrzymuj regularny kontakt z rodziną i upewnij się, że Twoi najbliżsi wiedzą, gdzie jesteś i znają Twoją trasę podróży. Gdyby coś Ci się stało, będzie im łatwiej szukać pomocy.  Dzięki obniżeniu opłat za roaming i powszechnemu dostępowi do internetu łatwiej jest utrzymywać kontakt z bliskimi.

 

12. Zdobądź informacje na temat celu swojej podróży: przestudiuj informacje o miejscu, do którego się wybierasz. Dzięki temu będziesz wiedzieć, na co zwrócić uwagę, jakie są lokalne zwyczaje, których miejsc należy unikać itp.

 

13. Bądź ostrożny w tłumie: uważaj w zatłoczonym metrze, na dworcach kolejowych, w windach, na targach i w innych miejscach o dużych skupiskach ludzi. Staraj się nie zwracać na siebie uwagi i nie wyglądać niepewnie, nawet jeśli rzeczywiście się zgubiłeś.  Należy także unikać korzystania z niezarejestrowanych taksówek.

Pamiętaj, że podstawową zasadą bezpieczeństwa jest zawsze zachowanie zdrowego rozsądku i ostrożności.