Eiropas Jaunatnes portāls
Informācija un iespējas jauniešiem visā Eiropā.

Ceļojuma laikā gādā par savu drošību!

Group of young people
© shutterstock.com - Petrenko_Andriy
Lai kurp tu arī nedotos, drošība ir pirmajā vietā neatkarīgi no tā, kas būs tavi ceļabiedri. Izlasi šos padomus un gādā, lai tavs ceļojums uz ārzemēm nenoiet greizi.

1. Parūpējies par savu veselību: paņem līdzi savu Eiropas veselības apdrošināšanas karti (EHIC) . Vari par velti lejupielādēt EHIC mobilo aplikāciju, kur var atrast informāciju, kā sazināties ar mediķiem, ja viņu palīdzība vajadzīga ārzemēs. Ja grasies doties ārpus Eiropas vai uz valsti, uz kuru Eiropas veselības apdrošināšanas karte neattiecas, nopērc ceļojuma apdrošināšanas polisi. Paņem līdzi arī pirmās palīdzības komplektu, kur ir pārsēji, jods, spirta salvetes u.c.

 

Ja kādā ES valstī esi nonācis briesmās, zvani uz 112 (no jebkura tālruņa, tas ir par velti). Operatori runā vairākās valodās, bet tas, kurās tieši, ir atkarīgs no konkrētās valsts.

 

Ja gribi apmeklēt kādu eksotisku valsti, pirms ceļojuma dodies pie ārsta, lai saņemtu vajadzīgās vakcīnas un uzzinātu, kā pasargāt savu veselību.

 

2. Zini savas tiesības: neatkarīgi no tā, vai ceļo pa dzelzceļu, ar lidmašīnu, autobusu vai kuģi, Eiropas Savienībā tev ir pasažiera tiesības, lai tevi aizsargātu tad, ja reiss aizkavējies, atcelts vai arī tev ir kustību traucējumi. Vari lejupielādēt mobilo aplikāciju par pasažieru tiesībām.

 

3. Neglabā visu savu naudu vienā vietā: ceļojuma laikā neglabā visu skaidro naudu kopā ar bankas kartēm. Vismaz vienu karti un daļu naudas turi citā vietā un, ja iespējams, nenēsā līdzi. Ja tev nozog kredītkarti vai ja to pazaudē, tad uzreiz sazinies ar policiju un banku, kas karti izsniegusi, lai banka karti bloķētu.

 

4. Neliec maku aizmugurējā kabatā: lai tevi neapzagtu, turi maku priekšējā kabatā vai iekškabatā. Jo īpaši ieteicamas ir kabatas, kuras var aizpogāt.

 

5. Saglabā dokumentus internetā: noskenē savus ceļošanas dokumentus (piemēram, pasi un vīzas) un tos pa e-pastu aizsūti sev pašam. Tādējādi tie vienmēr būs pieejami, ja pazaudēsi oriģinālus. Ja pazaudē savu personas apliecību vai pasi vai arī tev tās nozog, ej uz policiju un sazinies ar tuvāko konsulātu vai vēstniecību.

 

6. Uzmanies no svešiniekiem: ievēro zināmas robežas, ciktāl uzticēties svešiniekiem. Piemēram, neej kopā ar viņiem uz riskantiem pilsētas rajoniem un nepieņem viņu piedāvātus ēdienus vai dzērienus. Nekādā gadījumā no svešiniekiem nepieņem pakas vai dāvanas.

 

7. Neizrādi savu turīgumu: protams, tas ir pašsaprotami jebkurā vietā. Tomēr jo sevišķi svarīgi tas ir nepazīstamā vietā. Nav ieteicams izrādīt dārgas rotaslietas un drēbes vai lielu un modernu fotoaparātu nēsāt, pakārtu kaklā. Izvairies sev pievērst nevajadzīgu uzmanību un sevi padarīt par mērķi zagļiem.

 

8. Neatstāj savas mantas bez uzraudzības: arī tas ir pašsaprotami. Kad esi publiskā vietā, neatstāj savu somu mētājamies pie kājām vai karājamies uz krēsla atzveltnes. Čemodānam piekarini birku ar savu vārdu un adresi un to neatstāj bez uzmanības, kamēr čemodāns nav nodots pārvadātājam.

 

9. Nepretojies: ja tā nu ir sanācis, ka esi kļuvis par uzbrukuma upuri, atdod savu maku, pulksteni, tālruni utt. Ja pretosies, tu riskē tikt ievainots.

 

10. Uzmanīgi izvēlies vietas, kur izmantot kredītkarti: visiem pieejamos datoros (piemēram tādos, kas ir internetkafejnīcās) var būt ieinstalēta programma, kas ieraksta, kādus taustiņus nospied. Līdz ar to kāds cits var izmantot tavas paroles.

 

11. Uzturi sakarus: regulāri sazinies ar savu ģimeni un gādā, lai tā zinātu, kāds ir tavs maršruts un plāni. Ja kaut kas ar tevi notiks, ģimene zinās, kur tevi meklēt. Tā kā tagad viesabonēšana izmaksā lētāk un internets ir pieejams gandrīz visur, sakarus uzturēt ir daudz vieglāk nekā agrāk.

 

12. Sagatavojies un izpēti: lasi par savu galamērķi, lai zinātu, kādas briesmas var draudēt, kādi ir vietējie ieradumi, kuri rajoni nav droši u.tml.

 

13. Uzmanies sabiedriskajā transportā: it īpaši tad, ja esi pārpildītā metro vagonā, dzelzceļa stacijā, liftā, tūristu iecienītā vietā, tirgū un jebkurā citā vietā, kur pulcējas daudz cilvēku. Centies neizcelties uz pārējo fona un neizskatīties apmaldījies, bet gan izskatīties pārliecināts par sevi pat tad, ja tiešām esi apmaldījies.  Nav ieteicams sēsties nelegālos taksometros.

 

Papildus visiem pārējiem padomiem, kā gādāt par savu drošību ceļojumā, neaizmirsti vissvarīgāko: veselo saprātu nedrīkst atstāt mājās!