Europos jaunimo portalas
Informacija ir galimybės visos Europos jaunimui.

Keliaukite saugiai!

Group of young people
© shutterstock.com - Petrenko_Andriy
Kad ir kur keliautumėte, kad ir kas keliautų su jumis, svarbu, kad būtumėte saugūs. Paskaitykite šiuos patarimus, kad vykdami į užsienį išvengtumėte nemalonumų.

1. Sveikata – svarbiausia: nepamirškite pasiimti Europos sveikatos draudimo kortelės (EHIC). Kreiptis į šalies, kurioje lankotės, pagalbos tarnybas jums padės EHIC programėlė, kurią galite parsisiųsdinti nemokamai. Jei keliaujate į ne Europos šalį arba ten, kur EHIC kortelė negalioja, nepamirškite sveikatos draudimo poliso. Be to, pravartu pasiimti būtiniausių pirmosios pagalbos priemonių: tvarsčių, antiseptikų ir t. t.

 

Ekstremalioje situacijoje bet kurioje ES šalyje iš bet kokio telefono nemokamai skambinkite 112. Operatoriai kalba įvairiomis kalbomis, priklausomai nuo šalies.

 

Prieš kelionę į egzotiškus kraštus apsilankykite pas savo gydytoją ir išsiaiškinkite, nuo ko reikia pasiskiepyti ir kokių kitų atsargumo priemonių imtis.

 

2. Žinokite savo teises. Nesvarbu, ar keliaujate traukiniu, lėktuvu, autobusu ar laivu, ES keleiviai turi tam tikras teises, jei kelionė atidedama, atšaukiama arba jei turite specialių su judėjimu susijusių poreikių. Taip pat į savo mobilųjį įrenginį galite parsisiųsdinti keleivių teisių programėlę.

 

3. Nelaikykite visų pinigų vienoje vietoje. Bent vieną kortelę ir šiek tiek grynųjų pinigų geriau turėkite ne su savimi, o kur nors kitur. Jei vieną kredito kortelę pamesite arba ją pavogs, būtinai apie tai praneškite policijai ir kuo greičiau susisiekite su kortelę išdavusiu banku, kad ji būtų užblokuota.

 

4. Nesinešiokite piniginės užpakalinėje kišenėje. Saugokitės kišenvagių ir piniginę laikykite priekinėje arba vidinėje kišenėje, ypač užsegamoje, jei tokią turite.

 

5. Išsaugokite savo dokumentus internete. Nuskenuokite kelionės dokumentus, pavyzdžiui, tapatybės kortelę arba vizas, ir atsisiųskite sau e. paštu. Taip visada galėsite turėtų jų kopijas, jei pamestumėte originalus. Jei pametėte tapatybės kortelę arba pasą arba jei juos pavogė, kreipkitės į policiją ir į artimiausią konsulinę tarnybą arba ambasadą.

 

6. Su nepažįstamaisiais elkitės atsargiai. Nepasitikėkite nepažįstamaisiais besąlygiškai: pavyzdžiui, neikite su jais į pavojingus miesto rajonus, būkite atsargūs iš jų priimdami maistą ar gėrimus. Be to, iš nepažįstamųjų jokiu būdu nepriimkite paketų ar dovanų.

 

7. Nedemonstruokite prabangos daiktų. Ko gero, savaime suprantama, kad bet kur, o ypač nepažįstamoje vietoje, nepatariama dėvėti brangių papuošalų ir rūbų arba nešiotis didelio brangaus fotoaparato po kaklu. Taigi venkite bet kokio nepageidautino dėmesio ir netapkite vagių taikiniu.

 

8. Nepalikite savo daiktų be priežiūros. Taip pat savaime suprantama, kad būnant viešose vietose nereikia savo krepšių laikyti pasidėjus prie kojų arba užsikabinus ant kėdės atlošo. Ant savo lagaminų reikėtų prikabinti kortelę su savo pavarde ir kontaktiniais duomenimis ir niekur jų nepalikti, kol jų neįregistruosite.

 

9. Nesipriešinkite. Jeigu jus užpuola, atiduokite piniginę, laikrodį, telefoną ir t. t. Jei bandysite priešintis, užpuolikas jus gali sužaloti.

 

10. Atsargiai naudokitės kredito kortele. Viešuose kompiuteriuose, pavyzdžiui, interneto kavinėse, gali būti įdiegta programinė įranga, kuri įrašo, kuriuos klavišus spaudžiate, taigi taip jūsų slaptažodį galėtų panaudoti kas nors kitas.

 

11. Palaikykite ryšį. Reguliariai susisiekite su šeimos nariais, kad jie žinotų, kur keliaujate. Taip, jei kas nors nutiktų, jie žinotų, kur ieškoti. Ryšį palaikyti tapo daug paprasčiau, kai tarptinklinis ryšys atpigo, o prisijungti prie interneto galima beveik visur.

 

12. Pasiskaitykite apie tas vietas, į kurias vykstate: apie saugumo aspektus, vietos papročius, kurių rajonų vengti ir t. t.

 

13. Būkite atsargūs važiuodami viešuoju transportu, kur daug žmonių: metro, geležinkelio stotyse, liftuose, turistinėse vietose, turguje ir kitur. Stenkitės neatkreipti į save dėmesio ir neatrodyti lyg būtumėte pasiklydę, nors tai ir būtų tiesa.  Taip pat nepatariama važiuoti neoficialiais taksi.

 

Iš visų patarimų, kaip keliauti saugiai, nepamirškite svarbiausio: visada vadovaukitės sveiku protu!