Evropský portál pro mládež
Informace a příležitosti pro mladé z celé Evropy

Cestujte bezpečně!

Group of young people
© shutterstock.com - Petrenko_Andriy
Ať už se vydáte kamkoli, není od věci myslet i na to, jak se vyvarovat nejrůznějším nepříjemnostem. Tady je pár tipů, co dělat, aby vás na cestách v zahraničí nečekalo nepříjemné překvapení.

1. Nezapomínejte na své zdraví: vezměte si s sebou evropský průkaz zdravotního pojištění (EHIC) . Navíc si můžete zdarma stáhnout aplikaci EHIC, kde najdete informace o tom, na koho se v případě zdravotních problémů v dané zemi obrátit. Chystáte-li se vycestovat mimo EU nebo do země, kde průkaz EHIC neplatí, je lepší si zařídit cestovní pojištění. Není od věci si s sebou vzít lékárničku se základním vybavením, jako obvazy, dezinfekční přípravek apod.

 

V nouzové situaci, kdy potřebujete přivolat záchrannou službu, můžete kdekoli v EU zdarma volat na linku 112. Určitě nebude problém se domluvit - operátoři totiž zpravidla mluví několika jazyky, a to v závislosti na dané zemi.

 

Pokud jedete do exotické země, měli byste před cestou zajít k lékaři a zjistit si, jaké potřebujete očkování a na co byste měli dávat pozor.

 

2. Informujte se o tom, jaká máte práva: ať už v EU cestujete vlakem, autobusem, letadlem nebo lodí, vztahují se na vás určitá práva, která vás chrání v případě zpoždění či zrušení spoje, popř. pokud máte sníženou pohyblivost a potřebujete určitou asistenci. Podrobné informace nabízí mobilní aplikace o právech cestujících.

 

3. Nemějte všechny peníze na jednom místě: když cestujete, je lepší nenechávat si všechnu hotovost a bankovní karty na jednom místě, ale rozdělit si je, a pokud možno nemít vše při sobě.  Kdyby vám totiž třeba ukradli peněženku, kde máte všechny peníze i karty, nezbude vám nic. Každopádně v případě ztráty nebo krádeže kreditní karty informujte co nejdříve svou banku, aby kartu zablokovala. Případ pak oznamte na policii.

 

4. Nenoste peněženku v zadní kapse u kalhot: takhle totiž přímo vybízíte kapesní zloděje! Lepší je si peněženku dát do přední kapsy, pokud možno na zip, nebo do kapsy u bundy, která není zvenku přístupná.

 

5. Uložte si kopii svých dokladů online: naskenujte si cestovní pas, občanku, popř. vízum, a pošlete si je emailem. Takhle k nim budete mít kdykoli přístup a v případě ztráty dokladů si můžete vytisknout alespoň kopii. Pokud ztratíte cestovní pas nebo občanku nebo vám některý doklad ukradnou, oznamte to na policii a obraťte se na nejbližší konzulát nebo velvyslanectví.

 

6. Dávejte si pozor na podezřele dotěrné lidi: nesmíte důvěřovat úplně každému. Vyplatí se být trochu opatrný, například když někdo naléhá a zve vás na drink nebo vám chce ukázat zajímavé místo v nebezpečné části města. Taky od nikoho cizího nepřijímejte žádné balíčky nebo dárky.

 

7. Nedávejte na odiv svůj foťák: při cestách v cizině se nevyplácí chlubit se drahým foťákem, šperky nebo značkovými slunečními brýlemi. Jednoduše je lepší na sebe takto neupozorňovat. Jinak se stanete terčem pro zloděje.

 

8. Nenechávejte své věci bez dozoru: když jste na nádraží nebo v restauraci, měli byste na své věci dávat pozor. Neměli byste například odcházet od zavazadel nebo nechávat kabelku bez dozoru na opěradle židle v baru. Není špatný nápad dát si na zavazadla štítek se jménem a adresou.

 

9. Neperte se se zlodějem: pokud máte tu smůlu, že vás přepadnou, raději jim peněženku, hodinky nebo telefon dejte, ale nesnažte se je přeprat. Mohli byste ještě k tomu všemu přijít k úrazu.

 

10. Dávejte si pozor, kde používáte kreditku: v některých internetových kavárnách mohou být počítače vybaveny softwarem, který sleduje, jaké klávesy mačkáte, a může tak zjistit vaše heslo nebo číslo kreditní karty.

 

11. Dávejte o sobě vědět: pravidelně se ozývejte své rodině nebo kamarádům a informujte je o svých cestovních plánech. Kdyby se vám totiž náhodou něco stalo, alespoň budou mít ponětí, kde vás hledat. Dnes už volání z ciziny nestojí svět a na internet se dostanete skoro všude. Kontaktovat své nejbližší je tak mnohem jednodušší.

 

12. Informujte se o vaší destinaci: přečtěte si něco o místě, kam se chystáte - např. o tom, kterým částem města se raději vyhnout, jaká hrozí nebezpečí, jaké jsou místní zvyklosti apod.

 

13. V davu buďte ve střehu: dávejte si pozor v přeplněném metru, na nástupišti, ve výtahu, v davu před kulturní památkou, na tržišti a dalších místech s vysokou koncentrací lidí. Buďte nenápadní a nedávejte na sobě například znát, že jste se ztratili - je lepší působit sebevědomě.  Také se nedoporučuje jezdit neoficiálními taxíky.

 

Kromě všech uvedených tipů, jak se při cestování vyvarovat různých nástrah, nesmíme zapomenout uvést to nejdůležitější: nezapomeňte na zdravý rozum!