Avrupa Gençlik Portalı
Avrupa’daki gençler için bilgiler ve fırsatlar.

Yapısal Diyalog Nedir?

Yapısal diyalog, AB’nin gençlik politikalarının tanımlanmasında gençlerin görüşlerinin dikkate alındığından emin olmak için, gençler ve politika belirleyiciler arasında farklı konulardaki tartışma sürecidir.

Tartışma temaları ve konuları, Avrupa düzeyinde AB Gençlik Bakanları tarafından kararlaştırılır ve ardından AB Başkanlık ülkelerinin mevcut üçlüsü tarafından oluşturulan bir komite, Avrupa Komisyonu ve Avrupa Gençlik Forumu süreci koordine edilmesi ve yılda iki kez tüm Avrupa’da gençlere sorulacak sorulara karar verilmesinden sorumludur.

 

Daha sonar bu sorular, her AB ülkesinde, Ulusal Çalışma Grupları tarafından düzenlenen ulusal istişareler için temel teşkil etmektedir ve çoğu durumda bunlar gençlik konseyleri tarafından yönetilmekte ve diğer gençlik kuruluşlarını ve paydaşlarını da kapsamaktadır.

 

Bazı uluslararası gençlik kuruluşları üyelerine de danışmakta olup, bu amaçla sorulan sorulara geri bildirim vermektedirler.

 

Sonuç nedir?

Ulusal istişarelerin sonuçları ve uluslararası gençlik kuruluşlarından gelen ek girdiler, gençlik temsilcilerinin ve politika belirleyicilerin birlikte çalışma ve AB’ye ortak mesaj sunma imkânı buldukları AB Gençlik Konferansları için arka plan belgeleri olarak bir araya getirilir. AB Gençlik Konferansları, yılda iki kez, AB Başkanlığını elinde bulunduran ülkenin ev sahipliğinde gerçekleştirilir.

 

Başkanlık ülkesi genellikle AB Gençlik Konferanslarının tavsiyelerini destekler ve Konsey Kararlarına ve AB Gençlik Bakanlarının sonuçlar bildirgelerine aksettirilmeleri için bunları Avrupa Birliği Konseyi’ne sunar.

 

Konferans tavsiyeleri, gelecekteki politika gelişmeleri hakkında bilgi vermek için Avrupa Komisyonu tarafından da kullanılır.

 

 

Bu güne kadar neler yapıldı?

Bu güne kadar üç tam dönem Yapısal Diyalog gerçekleştirildi. İlki başkanlık ülkeleri İspanya, Belçika ve Macaristan’ı kapsamakta ve gençlerin istihdamı üzerineydi. İkinci dönem Kıbrıs, Danimarka ve Polonya’yı kapsamakta ve gençlerin demokratik yaşama katılımını konu alıyordu.

 

Üçüncü Yapısal Diyalog dönemi, AB Başkanlık Üçlü Ülkeleri İrlanda, Litvanya ve Yunanistan’ın katılımı ile gerçekleştirilmiş olup, bu dönemin genel teması sosyal içerilme idi ve her bir altı aylık istişare dönemi önceki dönemin üzerine inşa edilmekteydi.

 

 

Nasıl dâhil olunur?

Her ülke, gençlerinin ihtiyaçlarına cevap vermek için istişare sürecini kendine has bir şekilde yönetmektedir. Eğer dâhil olmak istiyorsanız daha fazla bilgi için kendi ülkenizdeki Ulusal Çalışma Grubu ile temasa geçiniz.

Vimeo’da Bianca Faragau tarafından adım adım Yapısal Diyalog süreci.

 

 

Yayınlanma: Sal., 30/09/2014 - 16:42


Tweet Button: 


Info for young people in the western balkans

Uzman yardımına veya tavsiyesine mi ihtiyacınız var?

Ask us!