Euroopa Noorteportaal
Teave ja võimalused noortele kogu Euroopas.

Roheline maailm

Mis see tähendab – roheline maailm? Kas tegemist on pelgalt värvi kui sellisega – rohelisel on väga palju tugevaid positiivseid omadussõnu - või on seal ka varjatud tähendus?

Mis see tähendab – roheline maailm? Kas tegemist on pelgalt värvi kui sellisega – rohelisel on väga palju tugevaid positiivseid omadussõnu - või on seal ka varjatud tähendus?


Kes vähegi mõistega „roheline mõtteviis“ kursis on, teab, et roheline maailm tähendab säästvat eluviisi, kus tarbimiste ja tootmiste juures arvestatakse loodussäästlikkuse, taaskasutatavate materjalide ja loodusliku energia kasutamisega. See tähendab inimese alandlikumat mõtlemist, rohkem looduse ja keskkonna arvestamist ning vähem egoistlikku ja turumajandusel põhinevate väärtuste järgi tegutsemist. Eestis on loodud isegi organisatsioon Eesti Roheline Liikumine.

 

Üldsõnaliselt tähendab roheline maailm keskkonna hoidmist. See tähendab seda, et me ei viska prügi maha, ei vii vanu külmkappe metsa alla, liikumiseks eelistame ühistransporti ning kui kasutamegi autot, siis proovime endaga veel inimesi kaasa võtta, et kahju ühe inimese kohta loodusele oleks võimalikult väike.

Keskkonda saame hoida ka tarbimise vähendamisega, ostes näiteks vähem riideid ning tehes seda masstoodangut pakkuvate poekettide asemel kasutatud riiete poodidest. Samuti ise riideid minemaviskamise asemel aitame nii loodust kui ka kaaslasi, kui viime neid hoopis uuskasutuskeskustesse. Ka pole meil vaja tarbida nõnda palju näiteks plastnõusid, sest tegelikult on paljudki neist pestavad. Ning poodides peaksime kilekoti asemel eelistama paberkotti, mis on loodusele kasulikum (kui seda metsa alla vedelema jätta) ning mida saab ka pärast purunemist eesmärgipäraselt kasutada – sellega näiteks kaminasse tuld tehes.

 

Roheline maailm tähendab ka mahepõllumajandust. Selle asemel, et tarbida välismaiseid õunu, sibulaid, porgandeid ja kapsaid, tuleks eelistada eestimaist. Miks? Sest just nii toetad väikeettevõtlust, mahepõllumajandust ning vähendad nõudmist töödeldud juur-ja puuviljadele.

Ka elektrit saab kasutada ja toota looduslikult ja nii, et me ei kasuta taastumatuid energiaid, mis ühel hetkel lihtsalt otsa saavad. Tõsi, küll kalliks, kuid siiski tulemuslikuks ja töötavaks lahenduseks on päikesepaneelide ja taastuvenergia kasutamine, millega saab isegi Eestis koduse elektritarbimise vajaduse rahuldatud.

Kütus ja nafta muutuvad üha kallimaks, defitsiitsemaks ja keskkonda reostavamaks. Selleks, et astuda vastu pidevalt valitsevale naftasõjale ning -kaevandamisele, bensiinihinna tõusule ja selle kehvale mõjule loodusele, tuleks nende tarbimine viia minimaalseks. Elektri -või gaasiautodega sõitmine on moodne ja kift, sest looduse säästmine on uus trend!

 

Kuigi me ei tunneta seda võib-olla igapäevaselt, sõltub siiski meie maailma rohelisus ehk puhtus, tervislikkus ja kvaliteet igast meie väikesest otsusest. Viskab üks oma prahi autoaknast välja, arvates, et ta on ainus, kuid taolist käitumist näeb ka taga olev auto ning käitub samamoodi. Ja nii saab neist mass. Tulemused on näha näiteks Teeme Ära koristustalgute ajal, mil teede äärest korjavad vabatahtlikud tonnide viisi prügi.

 

Hoiame oma planeeti, sest roheline on ilus värv, seda nii silmaga nähtavas kui ka nähtamatus mõistes.

Avaldatud: Reede, 27/09/2013 - 13:34


Tweet Button: 


Info for young people in the western balkans

Vajad eksperdi abi või nõuannet?

Küsi meilt!