Euroopa Noorteportaal
Teave ja võimalused noortele kogu Euroopas.

Keskkonnasõbralikud reisimisvõimalused

Enamikule õpilastele ja tudengitele on vaheaeg kui paradiis... Ei mingeid tunde, loenguid, töid ega kohustusi. Vabadus teha, mida hing ihkab, või teha lihtsalt mitte midagi. Kuid kas avastada mõnda uut ja seninägematut paika või jääda koju?

Need, kes jäävad kodumaale, võivad tunda, nagu jääksid nad millestki ilma, kuid kas teadsid, et kojujäämisega teed sa keskkonnale tohutu teene? Ja tõtt tunnistades annab see suurepärase enesetunde!

 

Loomulikult pakub reisimine võrratuid kogemusi: mõnes teises riigis seiklemine, uute roogade maitsmine, kõigest tavapärasest eemale pääsemine. Kuid reisimine on keskkonnale üsnagi kurnav – kurb, aga tõsi. Õnneks saad sina otsustada, kui suur mõju on sinu reisil planeedile. Kas teadsid näiteks, et suur erinevus peitub selles, kas reisid bussi, rongi, auto või lennukiga?

 

Keskkonnasõbralik reisimine: edetabel

 

1. Buss: võimalus veeta sihtkohta jõudmiseks pikki tunde kaasreisijate ja bussijuhi või oma MP3‑mängijaga.

2. Rong (eelistatavalt kiirrong): sea end mugavalt istuma ja naudi rongiaknast mööda kihutavat panoraami.

3. Täis auto: ei ühtki probleemi seni, kuni kõigi kottide jaoks on piisavalt ruumi...

4. Lennuk või üksinda autoga sõitmine: ilmselgelt on need variandid kõige vähem keskkonda säästvad.

 

Keskkonna seisukohast on lennuk kõige halvem valik. Pelgalt see, kui palju kütust kasutavad lennukid, on pead pööritama panev. Paremaks variandiks on täita kõik auto istekohad või reisida rongi või bussiga. Keskkondlikust perspektiivist lähtudes on organiseeritud bussireisid tegelikult kõige paremaks valikuks. Lisaks – see võib olla just see argument, mis veenab su vanemaid sind reisile lubama!

 

Lisakaalutlused

 

Ühte neljanädalast puhkust tuleks eelistada kolmele ühenädalasele reisile aastas. Kujutle vaid – neli nädalat Hispaania rannaliival mõnulemist või uute sõprade leidmist Saksamaa, Prantsusmaa või Itaalia laagriplatsil... See võib kõlada kummaliselt, kuid mida kauem sa ühes kohas peatud, seda parem.

 

Mainimist väärib ka see, et õigupoolest saad oma reisiga tekitatud keskkonnakahju osaliseltki heastada. Seda nimetatakse kliimakompensatsiooniks. Üheks võimaluseks on teha annetus keskkonnaprojekti, mille keskmes on näiteks tuuleveskid või päikesepaneelid. Alternatiiviks on valida lennureisiks ‘roheline iste’ – lennukipilet, millega kompenseeritakse kahjulikku mõju keskkonnale, sest osa makstud piletihinnast investeeritakse keskkonnasäästlikesse projektidesse, mis aitavad taandada lennukite emissiooni tagajärgi.

 

Keskkonda aitab kaitsta ka see, kui laenutad jalgratta või haagise reisi sihtkohas asuvast kämpingust või hotellist. Igal juhul on see palju keskkonnasäästlikum kui kodust kaasavõetud ratta auto pakiraamis transportimine või haagise pukseerimine kogu reisi kestel.

 

Sellest veelgi lihtsam samm keskkonna säästmiseks on tähistatud matkaradadel püsimine, et mitte häirida oma puhkusega kohalikku taimestikku ja loomi. Loodetavasti ei ole sa kunagi teisiti toiminud, kuid see lihtne põhitõde väärib kordamist.

Avaldatud: Kolmap, 11/12/2013 - 12:59


Tweet Button: 


Info for young people in the western balkans

Vajad eksperdi abi või nõuannet?

Küsi meilt!