Europski portal za mlade
Informacije i mogućnosti za mlade u Europi

Soodsad reisimisvõimalused

Kuidas reisida piiratud eelarvega? Euroopa Vabatahtliku Teenistuse vabatahtlik selgitab, kuidas tema seda teeb.

 

 

Reisimine on mu suurim kirg ja teatud vaatenurgast võiks seda ehk pidada sõltuvusekski. Ma olen 24-aastane üliõpilane, kellel ei ole veel olnud püsivat töökohta. Olen käinud 36 riigis, lennanud viimase nelja aasta jooksul rohkem kui 100 korda ning ma olen elanud kuues erinevas riigis. Üldiselt püüan ma mõne reisi ette võtta peaaegu igal nädalal. Kuidas on see võimalik? Kõige olulisem on tahe ja raha ei mängi siin olulist rolli. Reisikulude vähendamiseks on arvukaid võimalusi, kuid Balkanimaades on mu lemmikuks hääletamine!


Pöidlaküüt pole lihtsalt tasuta transport – hääletamine on põnev seiklus, mis võimaldab tutvuda kohalikega, õppida paremini tundma piirkondlikku kultuuri ning täiustada keeleoskusi. Tavaliselt olen hääletanud koos ühe või kahe sõbraga, ning harva üksi. Kord hääletasin koos kahe poisiga ja tol korral jõudsime oma sihtkohta alles pimedas... Vahel olen pidanud oma plaane muutma, kuid kõik on alati hästi läinud. Ma ei suuda kokku lugeda kordi, mil autojuhid on mind hädast välja aidanud. Võimatu on öelda, kui mitmeid kordi on nad mind kutsunud sööma kuuma burekit või mõnd muud traditsioonilist rahvusrooga, kui palju jäätist ja õlut on nad mulle välja teinud, või kui palju lisakilomeetreid on nad minu pärast sõitnud. See on uskumatu, kui paljusid toredaid, huvitavaid ja abivalmis inimesi on võimalik hääletades kohata! On mõningaid autojuhte, keda ma iialgi ei unusta. Näiteks üks kord võtsid viis prantsuse meest mind peale lühikeseks otsaks Lovćeni mäetipust Njeguši ristteeni. Ei midagi erilist, kuid hämmastav juhtus järgmisel päeval – nad kutsusid mind kärestikusõidule Tara jõele ning ma veetsin nendega ühe oma elu kauneimatest päevadest. Tänu ühele teisele autojuhile tehti mulle ekskursioon Montenegro suurimas lihakombinaadis. Korfu saarel hääletades täitus üks mu unistusi – reisimine kaubaauto kastis. Üks horvaadist autojuht pakkus Molunatis mulle ja mu sõbrale majutust mere ääres. Albaanias kutsuti mind ja mu kaaslast kaks korda oivalisele õhtusöögile (menüüsse kuulusid muuhulgas lammas, kana, värsked köögiviljad) ning meil paluti ööbida autojuhi sõbrale kuuluvas hotellis. Hiljuti hääletasin Bosnias Višegradist Vlasenicasse, ning õppisin paljutki huvitavast vestlusest mind peale võtnud autojuhiga, kes oli Jugoslaavia sõja ajal kolm korda haavata saanud. Olen sattunud lugematutesse taolistesse olukordadesse, mistõttu pean hääletamist seikluslikuks ja äärmiselt rikastavaks kogemuseks.


Sellegipoolest ei tohi unustada, et hääletamine võib olla ohtlik, eriti kui oled naine. Mina olen seisukohal, et omad riskid on kõiges, ning kuidas saaksid siis ohud puududa hääletamisest? Oluline on järgida mõningaid lihtsaid ohutusreegleid – näiteks ei tohiks hääletada üksi või öisel ajal. Paraku olen isegi neid reegleid juba enam kui korra rikkunud. Ma sain oma õppetunni ja loodetavasti ei korda selliseid vigu tulevikus, kuid mu äärmiselt positiivne hoiak hääletamise suhtes ei ole muutunud.


Olen pöidlaküüdiga seigelnud läbi peaaegu kogu Balkani, ja mu järgmiseks eesmärgiks on osaleda hääletamisvõistlusel. Selles iga-aastases võistluses hääletavad kaheliikmelised meeskonnad algpunktist ühte kindlasse linna (igal aastal on sihtpunkt erinev), kasutades vabalt valitud marsruuti. Kiireim paar võidab, seega hoidke mulle pöialt!

 

Autor: Kamila Chrzastowska

 

Seotud lingid:

Nõuanded ja soovitused hääletajatele – http://wikitravel.org/en/Tips_for_hitchhiking

Pöidlaküüdi käsiraamat – http://hitchhikershandbook.com/

Hääletamisentsüklopeedia – http://hitchwiki.org/

 

Objavljeno: sri, 11/12/2013 - 15:25


Tweet Button: 


Info for young people in the western balkans

Potrebna vam je stručna pomoć ili savjet?

Pitajte nas!