Euroopa Noorteportaal
Teave ja võimalused noortele kogu Euroopas.

Kuus sammu vabatahtliku tööni välismaal

Individuaalprojekt, grupitöö, tasustatud, tasustamata, lühiajaline, pikaajaline, keskkonnasõbralik, sotsiaalne, missioonipõhine – vabatahtlikuks tööks välismaal on arvukaid võimalusi!

 

 

Sa võid töötada laste ja noortega Iirimaal, renoveerida ajaloolisi hooneid Prantsusmaal, istutada puid Rootsis või toita delfiine Horvaatias...

 

See artikkel sisaldab peamisi soovitusi ja nõuandeid vabatahtlikus projektis osalemiseks välismaal.

 

1. samm
Kas soovid minna vabatahtlikuks välismaale? Suurepärane! Istu nüüd maha ja mõtle rahulikult, sest pead langetama mitmeid olulisi otsuseid. Kõigepealt keskendu tööle, millest oled kõige enam huvitatud, ning mõtle tööle, mida tahaksid vältida. Pole mõtet näha vaeva kõrgelennulise eesmärgi saavutamise nimel, kui see ei sobi kokku sinu olemusega. Kui lapsed ajavad sind hulluks, vali töö hobuste või koertega. Kellelgi ei ole vaja tusast vabatahtlikku, kes kaotab oma ülesandeid täites kannatuse.

 

2. samm
Kui oled teinud kindaks, mida sa soovid vabatahtlikuna teha, on aeg hakata vastu võtma järgmiseid otsuseid. Esmalt küsi endalt, kui palju aega saaksid sa vabatahtliku tööle pühendada. Mõtle kohustustele, mis on seotud sinu õpingutega, ning sellele, kas ja kui palju pead otsuste langetamisel arvestama oma vanemate ja nende arvamusega. Vabatahtlik töö välismaal ei ole turism. Sarnane võib olla üksnes ajaraam, sest paljusid vabatahtlike projekte viiakse ellu vaheaegadel. Kui sul on veidigi vaba aega pärast kooli või tööd ning soovid anda oma panust, otsi võimalusi vabatahtliku tööks oma ümbruskonnas – võib olla leiad pakkumise kohalikust varjupaigast või haiglast.

 

3. samm
Otsi organisatsiooni, mis võib vajada just sind. Istu arvuti taha ja sisesta internetibrauserisse aadress www.eurodesk.pl/eurowolontariat[TR1] . Sellel veebisaidil saad tutvuda vabatahtlike projekte korraldavate organisatsioonide pakkumistega. Vali endale kõige enam huvipakkuv ning püüa leida selle kohta rohkem teavet. Võid külastada vastava organisatsiooni veebisaiti või sinna helistada. Võib olla kutsutakse sind intervjuule; sellisel juhul ole valmis vastama küsimustele, mis puudutavad sinu huvialasid, vabaajategevusi ja ootusi.

 

4. samm
Leidsid sobiva organisatsiooni? Sõlmi organisatsiooniga kindlasti leping. See, et sina ja organisatsioon olete üksteist leidnud, on üksnes oluline alguspunkt. Nüüd on vaja tegeleda ka formaalsustega. Kõigepealt küsi vabatahtlikega sõlmitava lepingu kohta, sest sa ei saa loota suulistele kokkulepetele. Seejärel uuri välja, mille eest pead maksma sina (seda ei juhtu sageli, kuid siiski) ning millised kulud katab organisatsioon. Kontrolli, kas organisatsioon kompenseerib su kindlustuse, uuri välja, kuidas on korraldatud tervishoiuteenuste kättesaadavus, ning tee endale selgeks, mis juhtub siis, kui vajalik on projekti katkestamine ja enneaegselt koju naasmine.

 

5. samm
Nii, oleme juba jõudnud tervishoiuga seotud küsimusteni. Nagu õppurite mobiilsusprogrammide ja üliõpilasvahetuste korral, pead ise hoolitsema oma tervishoiukindlustuse eest. Kuid õnneks see on lihtne! Kõik mida sa vajad, on Euroopa ravikindlustuskaart – selle kohta saad lisateavet lähimast ravikindlustusasutusest (NFZ Poolas[TR2] ). Ära unusta ka muid olulisi formaalsusi, näiteks viisat (kui see on vajalik) või vaktsiine (kui siirdud mõnda eksootilisse riiki). Projekti organisaator võib sinult nõuda ka kriminaalkaristuste puudumist tõendavat dokumenti.

 

6. samm
Kas oled nüüd valmis? Naudi oma seiklust! Kuidas külvad, nõnda lõikad. Teisisõnu – kui langetasid õige otsuse, ei pea sa pettuma. See, kas vabatahtliku projekti keskmes oli puuetega inimestega töötamine Aafrikas või puude istutamine Valgevenes, ei ole mingil moel mõjutanud vabatahtlike rahulolu saadud kogemustega. Kõik projekti lõpetanud vabatahtlikud on rõhutanud, et vabatahtlik töö on andnud neile enesekindlust ja julgust ning täiustanud nende meeskonnatöö oskusi.

Ja viimane nõuanne – ära unusta, et vabatahtlikud ei kujuta endast odavat tööjõudu, see oleks vastuolus vabatahtlikkuse põhiprintsiipidega.

 


 [TR1]

Currently the initial link has been maintained;

more suitable might be replacement with respective Estonian link(s), or adding Estonian link(s) in brackets or as a footnote.

 [TR2]

On the basis of source only "NFZ Poolas" has been used.

However, considering country-specificity, "näiteks NFZ Poolas ja Eesti Haigekassa Eestis" or use of only "Eesti Haigekassa" might be recommendable.

Another alternative would be using a footnote for referring to respective Estonian agency.

Avaldatud: Kolmap, 11/12/2013 - 15:40


Tweet Button: 


Info for young people in the western balkans

Vajad eksperdi abi või nõuannet?

Küsi meilt!