Europese Jongeren Site
Informatie en kansen voor jongeren in heel Europa.

Väliskogemused - millised on võimalused?

Kui soovid välismaale kogemust omandama minna, siis kõigepealt tutvu üldinfoga. Järgnevalt uuri, millised on võimalikud variandid ja mis on sulle sobivaimad. Alles siis saad hakata mõtlema konkreetse rahastamisvõimaluse, elamise jms peale.

Rajaleidja toob välja põhilisemad välismaale mineku võimalused:

Õppima
•    Keeleõpe või suvekursus - võiksid proovida siis, kui Sa ei ole päris kindel, kas saad välismaal õppimise ja eelkõige üksi, ilma pere ja sõpradeta elamisega hakkama. Kuna suvekursused kestavad tavaliselt paarist nädalast ühe kuuni, siis on see just paras aeg selle proovimiseks.
•    Vahetusõpilane või -tudeng/külalisüliõpilane - välistudengeid on kolme liiki: end ise finantseerivad kraadiõppe tudengid, vahetusüliõpilased ja mitmesugustes partnerlusprogrammides osalejad.
•    Vahetus- ja stipendiumiprogrammid - vahetus- või partnerlusprogrammiga liitumise võimalus sõltub tavaliselt riiklikest ja regionaalsetest kahepoolsetest lepingutest ja kvoodinõuete täitmisest. Mitmete rahastamisprogrammide puhul võetakse arvesse ainult teatud riikidest pärit kandidaate.
•    Omal käel - kui vahetus- ja stipendiumiprogrammide kaudu mineja eest teeb suure osa asjaajamisest ära vastava programmi koordinaator, siis omal käel minek nõuab märkimisväärselt suuremat tööd noorelt endalt. Erilist tähelepanu tuleks pöörata rahastamisele ning kõikidele korraldusliku poolega seonduvatele asjaoludele, sh iseseisvalt sisseastumine kõrgkooli.

Praktikale
Enamasti minnakse välismaale praktikale mõne vahendusprogrammi või firma kaudu. Omal käel minnes on mitmed ohud, alates praktika hilisemast mittetunnustamisest kodukooli poolt kuni… Mõne programmi kaudu ei saagi üksikisikud praktikale minna, vaid kool peab esitama projekti. Mõne programmi kaudu seevastu saavad välisriiki praktikale suunduda ka üksikisikud.

Noorsoovahetusse
Üks hea võimalus turvaliselt kogemusi saada on algatada rahvusvaheline noortevahetus. Korralda koos sõpradega lühiajaline kokkusaamine teiste riikide noortega, et arutleda mõne teile huvipakkuva teema üle ja saada ise- ja koostegemisest väärtuslikke kogemusi.

Tööle
Üks ahvatlev võimalus on välismaale tööleminek. On väga oluline, et koguksid eelnevalt võimalikult palju infot sihtriigi, sealse maksusüsteemi, seadusandluse, elatustaseme jms kohta.

Vabatahtlikuna
Tegemist on õppimise ja töötamise kombinatsiooniga. Sageli kaasneb vabatahtliku tööga täiendav koolitus ja väljaõpe, et omandatavad kogemused oleksid võimalikult mitmekesised ja täisväärtuslikud.

Rahvusvahelised kogemused Eestis
Huvitava rahvusvahelise kogemuse annab ka vahetusõpilase majutamine oma koju. Vahetuspere ülesanne on pakkuda võõrast riigist tulnud vahetusõpilasele võimalikult loomulikku keskkonda, mis omakorda aitaks kaasa keeleõppele ja üldisele kohanemisele Eestis.


Loe rohkem välismaale siirdumise võimalustest ja neid vahendavatest organisatsioonidest portaali Rajaleidja Euroopasse osast (www.rajaleidja.ee/euroopasse).

 

Janika Tamsalu, SA Innove karjääriinfo peaspetsialist

 

Gepubliceerd: Wo, 12/11/2014 - 14:21


Tweet Button: 

Gerelateerde links


Info for young people in the western balkans

Deskundige hulp of advies nodig?

Een vraag? Klik hier!