Európsky portál pre mládež
Informácie a príležitosti pre mladých ľudí v celej Európe.

DiscoverEU


DiscoverEU
Ďakujeme za tvoj záujem alebo obdobie podávania prihlášok sa skončilo. Ďalšie kolo podávania prihlášok sa začne v lete 2019 (konkrétne dátumy budú oznámené neskôr).

 

Čo je to iniciatíva DiscoverEU?

Máš 18 rokov? Chceš zažiť dobrodružstvo? Ak áno, priprav sa spoznávať Európu a zapoj sa do iniciatívy Európskej únie DiscoverEU, vďaka ktorej majú mladí ľudia príležitosť cestovať po Európe.

Do prvého kola podávania prihlášok v júni 2018 sa zapojilo 100 480 mladých občanovnajmenej 15 000 z nich dostalo cestovné lístky. Prečítaj si informačný prehľad DiscoverEU, kde sa dozvieš podrobnosti o tejto iniciatíve, ako aj o skúsenostiach niektorých mladých cestovateľov, ktorí sa do nej zapojili.

V rámci druhého kola podávania prihlášok, ktoré sa uskutoční od štvrtka 29. novembra o 12.00 hod. (SEČ) do utorka 11. decembra o 12.00 hod. (SEČ), získa najmenej 12 000 mladých ľudí šancu cestovať po Európe.

Väčšinu času budeš cestovať vlakom, takže si budeš môcť vychutnávať nekonečne rozmanitú krásu miest a prírody, ktorú náš kontinent ponúka.

S cestovným lístkom bude možné využiť aj alternatívne spôsoby dopravy, ako sú autobusy alebo trajekty. Mladí cestovatelia tak získajú možnosť cestovať po celom kontinente. Vo výnimočných prípadoch, keď nebude možné použiť iné dopravné prostriedky, bude povolená aj cesta lietadlom. Tým sa zabezpečí, že mladí ľudia, ktorí žijú v odľahlých oblastiach alebo na ostrovoch, sa takisto budú môcť zapojiť do tejto iniciatívy.

Kultúrne dedičstvo Európy má mnoho podôb a foriem. Môžeš navštíviť napríklad Európske hlavné mesto kultúry. Vieš, ktoré dve mestá majú tento titul v roku 2018? Takisto môžeš navštíviť jeden z mnohých festivalov alebo umelecké predstavenie. Alebo si radšej zájdeš do múzea či chodíš na výlety do prírodných parkov? Možností objavovania je skutočne mnoho.

Využi túto možnosť a vyskúšaj si slobodu pohybu, spoznaj rozmanitosť Európy, vychutnaj si jej kultúrne bohatstvo, nadviaž nové priateľstvá a objav v sebe nové možnosti.

 

Kto sa môže zúčastniť?

Prihlásiť sa môžeš len vtedy, ak:

  • máš vek 18 rokov k 31. decembru 2018, t. j. zapojiť sa môžu osoby, ktoré sa narodili v období od 1. januára 2000 (vrátane) do 31. decembra 2000 (vrátane);
  • si občanom krajiny, ktorá je v čase rozhodnutia o udelení cestovných lístkov (naplánované na polovicu januára 2019) jedným z členských štátov Európskej únie;
  • uvedieš v online prihláške správne číslo preukazu totožnosti alebo pasu.

Ak ti bude udelený cestovný lístok, cestovať môžeš len vtedy, ak:

  • svoju cestu začneš v krajine, ktorá je v čase rozhodnutia o udelení cestovných lístkov členským štátom Európskej únie;
  • plánuješ cestovať v dĺžke od 1 dňa do jedného mesiaca;
  • plánuješ cestovať v období od 15. apríla 2019 (najskorší dátum začiatku) do 31. októbra 2019 (posledný dátum návratu);
  • plánuješ vycestovať prinajmenšom do jednej cudzej krajiny, ktorá je v čase rozhodnutia o udelení cestovných lístkov členským štátom Európskej únie;
  • si ochotný sa stať ambasádorom DiscoverEU.

Poznámka: Ak si cestoval v rámci prvého kola podávania prihlášok v roku 2018, nemôžeš sa zapojiť aj do tohto kola.

Uvítame, ak sa na iniciatíve DiscoverEU zúčastnia aj mladí ľudia s osobitnými potrebami. Poskytneme im informácie a tipy a môžeme uhradiť náklady na osobitnú pomoc (sprevádzajúca osoba, vodiaci pes pre osoby so zrakovým postihnutím atď.).

 

Kedy a ako sa prihlásiť?

Prihlasovanie bude možné od štvrtka 29. novembra 12.00 hod. (SEČ) do utorka 11. decembra 12.00 hod. (SEČ).

Budeš musieť poskytnúť osobné údaje a viac informácií o príprave na cestu. Musíš takisto odpovedať na 5 kvízových otázok s voliteľnými odpoveďami o európskej kultúre a rozmanitosti, ako aj o iniciatívach EÚ v oblasti mládeže. Napokon bude potrebné odpovedať na doplňujúcu otázku, ktorá umožní Európskej komisii určiť poradie, ak množstvo prihlášok prekročí kapacitu iniciatívy. Prihlasovanie bude možné pomocou ikony „Prihlásiť sa“, ktorá bude dostupná v pravom hornom rohu tejto stránky po začatí obdobia podávania prihlášok.

 

Môžem cestovať s kamarátmi?

Pri vypĺňaní prihlášky môžeš pozvať ďalších 4 ľudí, aby sa pripojil k tvojej skupine (maximálne 5 osôb v jednej skupine). Musíš vyplniť formulár prihlášky, zúčastniť sa na kvíze a odpovedať na doplňujúcu otázku. Pri odosielaní prihlášky sa zobrazí kód, ktorý je potrebné oznámiť ostatným členom skupiny. Tento kód im umožní zaregistrovať sa na Európskom portáli pre mládež a vyplniť osobné údaje. Všetci členovia skupiny musia mať 18 rokov.

Upozornenie! Môže sa stať, že získaš cestovný lístok, ale členovia skupiny ho nezískajú. Takáto situácia môže nastať vtedy, keď členovia skupiny do konca obdobia podávania prihlášok nevyplnia svoju žiadosť na Európskom portáli pre mládež.

Počas ciest sa môžeš stretávať s inými cestovateľmi iniciatívy DiscoverEU a kombinovať vaše cestovateľské plány! Užitočnou platformou je skupina na Facebooku DiscoverEU.

 

Flexibilné cestovanie a vopred stanovené cestovanie – aký je medzi týmito možnosťami?

Ak získaš cestovný lístok, budeš vyzvaný, aby si vyplnil online prihlasovací formulár. Budeš mať možnosť vybrať si medzi flexibilným a vopred stanoveným cestovaním. Aký je medzi nimi rozdiel?

Flexibilné cestovanie

Vopred stanovené cestovanie

Dátumy, počas ktorých cestuješ, zostávajú flexibilné. Cestovný lístok však bude mať „dátum začatia“. Od tohto dátumu bude cestovný lístok platný jeden mesiac.

Budeš si musieť vybrať pevné dátumy cesty a pevné destinácie, ktoré sa po predložení formulára rezervácie nemôžu meniť.

Na cestovanie budeš mať jeden mesiac, pričom fyzicky budeš cestovať počas stanoveného počtu dní (to znamená, že vo vlakoch môžeš stráviť stanovený počet dní) Flexibilné cestovanie umožňuje cestovať do mnohých krajín EÚ!

Budeš môcť navštíviť až dve krajiny, ktoré sú v čase rozhodnutia o udelení cestovných lístkov členskými štátmi Európskej únie (okrem krajiny, v ktorej cestu začneš, a krajín, ktorými budeš prechádzať).

Dni, v ktoré budeš cestovať, môžu nasledovať za sebou alebo byť rozložené počas obdobia cestovania. Upozorňujeme, že pre niektoré vlaky (napr. vysokorýchlostné a nočné vlaky) je potrebná rezervácia.

Európska komisia nebude uhrádzať dodatočné poplatky súvisiace s rezerváciou vlakových lístkov.

Na tento účel treba dodržať rozpočtový limit vo výške 260 EUR. Takže je potrebné sa uistiť, že sa tvoja cesta dá uskutočniť v rámci tohto rozpočtu.

 

Čo od teba očakávame?

Chceli by sme, aby si ako ambasádor iniciatívy DiscoverEU hovoril o svojich cestovateľských zážitkoch napríklad na sociálnych médiách – Instagrame, Facebooku či Twitteri pomocou #DiscoverEU. Takisto môžeš urobiť prezentáciu vo svojej škole alebo komunite. Môžeš sa zapojiť aj do súťaže na #DiscoverEU photo/video #Competition a vyhrať skvelé ceny. Inšpiruj sa a pozri si fotografie a videá z predchádzajúceho kola iniciatívy. Či už si bol medzi víťazmi alebo nie, nezabudni sa stať členom skupiny DiscoverEU na Facebooku!

 

Európu máš na dosah. Tak neváhaj!

 

Inšpirujúce video TedX Vincenta-Immanuela Herra

#FreeInterrail - A Vision of a Europe for All | Vincent-Immanuel Herr | TEDxOTHRegensburg

Video Description: 

Informácie o prvom kole podávania prihlášok

Chceš vedieť viac o prvom kole podávania prihlášok? Prečítaj si informačný prehľad DiscoverEU, kde sa dozvieš podrobnosti o tejto iniciatíve, ako aj o skúsenostiach niektorých mladých cestovateľov, ktorí sa do nej zapojili.

Potrebuješ viac informácií?

Ak máš otázky o iniciatíve DiscoverEU, prečítaj si odpovede na stránke venovanej najčastejším otázkam. V prípade, ak na nej nenájdeš hľadané informácie, klikni na ikonu „Opýtaj sa nás!“ a napíš nám. Usilujeme sa na všetky otázky odpovedať do štyroch pracovných dní.
Opýtaj sa nás!