Európsky portál pre mládež
Informácie a príležitosti pre mladých ľudí v celej Európe.

DiscoverEU


DiscoverEU
Ďakujeme Ti za záujem o iniciatívu DiscoverEU! Obdobie podávania prihlášok z júna 2018 sa bohužiaľ skončilo. Niet však dôvodu na obavy, keďže ďalšie kolo podávania prihlášok sa uskutoční na jeseň 2018. Získaš tak ďalšiu šancu vyhrať cestovný lístok (podrobnosti budú oznámené neskôr).

 

Čo je to iniciatíva DiscoverEU?

Máš 18 rokov? Chceš zažiť dobrodružstvo? Ak áno, priprav sa spoznávať Európu a zapoj sa do iniciatívy Európskej únie DiscoverEU, vďaka ktorej majú mladí ľudia príležitosť cestovať po Európe.

Prvé kolo podávania prihlášok z júna 2018 sa skončilo, pričom mladí Európania sa doň zapojili s ozajstným nadšením. Prihlášku si podalo až 100 480 mladých s cieľom vyhrať cestovné lístky v rámci tejto iniciatívy! 15 000 mladých ľudí, ktorí správne odpovedali na súťažný kvíz a čo najviac sa priblížili k správnej odpovedi na prémiovú otázku, bolo odmenených cestovnými lístkami.

Druhé kolo podávania prihlášok sa uskutoční na jeseň tohto roku – cestovný lístok bude môcť získať ďalšia skupina mladých ľudí.

Využi túto možnosť a vyskúšaj si slobodu pohybu, spoznaj rozmanitosť Európy, vychutnaj si jej kultúrne bohatstvo, nadviaž nové priateľstvá a objav v sebe nové možnosti.

Kultúrne dedičstvo Európy má mnoho podôb a foriem. Iniciatíva DiscoverEU predstavuje skvelú príležitosť objaviť, čo ponúka Európa. Navštív napríklad Európske hlavné mesto kultúry (vieš, ktoré mesto bolo vyhlásené za mesto kultúry na tento rok?). Zúčastni sa na množstve festivalov či umeleckých predstavení organizovaných v rámci Európskeho roka kultúrneho dedičstva 2018. Alebo si radšej zájdeš do múzea či chodíš na výlety do prírodných parkov? Počas objavovania nášho kultúrneho dedičstva spoznáš jednotu aj rozmanitosť Európy a s novými kamarátmi môžeš debatovať o tom, čo máme spoločné. Možností objavovania je skutočne mnoho.

Väčšinu času budeš cestovať vlakom, takže si budeš môcť vychutnávať nekonečne rozmanitú krásu miest a prírody, ktorú náš kontinent ponúka.

S cestovným lístkom bude možné využiť aj alternatívne spôsoby dopravy, ako sú autobusy alebo trajekty. Mladí cestovatelia tak získajú možnosť cestovať po celom kontinente. Vo výnimočných prípadoch, keď nebude možné použiť iné dopravné prostriedky, bude povolená aj cesta lietadlom. Tým sa zabezpečí, že mladí ľudia, ktorí žijú v odľahlých oblastiach alebo na ostrovoch, sa takisto budú môcť zapojiť do tejto iniciatívy.

 

Prvé kolo podávania prihlášok

Prvé kolo podávania prihlášok prebiehalo od 12. júna 12.00 hod. (SELČ) do 26. júna 2018 12.00 hod (SELČ). Mladí ľudia si mohli podať prihlášku, iba ak:

  • mali k 1. júlu 2018 18 rokov (t. j. narodili sa v období od 2. júla 1999 do 1. júla 2000 vrátane),
  • majú občianstvo jedného z 28 členských štátov Európskej únie,
  • v online prihláške uviedli číslo svojho preukazu totožnosti alebo cestovného pasu,
  • cestu začali v jednom z 28 členských štátov EÚ,
  • plánovali začať cestu medzi 9. júlom a 30. septembrom 2018,
  • plánovali cestu v dĺžke od 1 dňa do 30 dní vrátane,
  • plánovali cestovať aspoň do 1 krajiny a najviac do 4 zahraničných destinácií v rámci EÚ,
  • boli ochotní stať sa ambasádorom iniciatívy DiscoverEU.

Mladí ľudia, ktorí počas tohto leta cestujú v rámci tejto iniciatívy, si prihlášku mohli podať buď ako jednotlivci, alebo ako členovia skupiny nanajvýš piatich osôb. 

Po stretnutí hodnotiaceho výboru, ktoré sa uskutočnilo 27. júna, bolo 15 000 konečných víťazov v súlade s kritériami výberu už o deň nato informovaných o ich úspechu. Počas tohto leta majú úžasnú príležitosť objavovať Európu.

Chceš vedieť viac o prvom kole podávania prihlášok? Prečítaj si informačný prehľad DiscoverEU, kde sa dozvieš podrobnosti o tejto iniciatíve, ako aj o skúsenostiach niektorých mladých cestovateľov, ktorí sa do nej zapojili.

 

Ďalšie kolo podávania prihlášok na jeseň

Druhé kolo podávania prihlášok sa uskutoční na jeseň 2018. Ak sa ti v júni nepodarilo získať cestovný lístok, máš ďalšiu šancu – získať ho v druhom kole.

Viac informácií bude čoskoro uvedených na Európskom portáli pre mládež a na sociálnych médiách.

 

Európu máš na dosah. A tak neváhaj!

 

Inšpirujúce video TedX Vincenta-Immanuela Herra

#FreeInterrail - A Vision of a Europe for All | Vincent-Immanuel Herr | TEDxOTHRegensburg

Video Description: 

 

Čo očakávame od teba?

Chceli by sme, aby si ako ambasádor iniciatívy DiscoverEU hovoril o svojich cestovateľských zážitkoch napríklad na sociálnych médiách – Instagrame, Facebooku či Twitteri, alebo formou prezentácie vo svojej škole alebo v miestnej komunite. Či už si bol medzi víťazmi alebo nie, nezabudni sa stať členom skupiny DiscoverEU na Facebooku!

 

Potrebuješ viac informácií?

Ak máš otázky o iniciatíve DiscoverEU, prečítaj si odpovede na stránke venovanej najčastejším otázkam. V prípade, ak na nej nenájdeš hľadané informácie, klikni na ikonu „Opýtaj sa nás!“ a napíš nám. Usilujeme sa na všetky otázky odpovedať do štyroch pracovných dní.
Opýtaj sa nás!