Európsky portál pre mládež
Informácie a príležitosti pre mladých ľudí v celej Európe.

DiscoverEU


DiscoverEU


Ďalšie aktualizácie

Si jedným z víťazov súťaže DiscoverEU z novembra 2019? Ak si odložil cestu kvôli pandémii COVID-19, neobávaj sa, obdobie na cestovanie sme predĺžili do 31. augusta 2021. Vyčkaj, až sa s tebou spojí jedna z našich kontaktných osôb, ktorá ti objasní ďalší postup. Stále môžeš objavovať našu EÚ!
Viac informácii nájdeš tu.

Chceš zistiť podrobnosti o ďalšom kole súťaže? Len čo nám to situácia v Európe umožní, urobíme všetko pre to, aby sa súťaž DiscoverEU opäť naštartovala a ponúkneme nové príležitosti na získanie cestovného poukazu. Sleduj zatiaľ naše informačné kanály na sociálnych médiách, budeme tam zverejňovať informácie! 

- - -

Máš 18 rokov a si občanom Európskej únie? Priprav sa na spoznávanie Európy!

 

Čo je DiscoverEU?

DiscoverEU je iniciatívou Európskej únie, ktorá ti ponúka príležitosť cestovať po Európe a poznávať jej obyvateľov, históriu a kultúru. Cestovať budeš najmä vlakom (existujú výnimky, aby sa mohli zapojiť aj tí, čo žijú na ostrovoch alebo v odľahlých oblastiach). Budeš môcť objavovať úchvatnú prírodu a rozmanitú krásu miest a obcí Európy. Každý rok sa konajú dve kolá súťaže, do ktorých sa môžu mladí ľudia prihlásiť. Úspešní uchádzači získajú cestovný poukaz.

Ak máš 18 rokov a si občanom Európskej únie, súťaž DiscoverEU ti ponúka jedinečné cestovateľské zážitky, pri ktorých budeš môcť využívať slobodu pohybu v Európskej únii, objavovať rozmanitosť Európy, dozvedieť sa viac o európskom kultúrnom dedičstve a histórii a spoznávať ľudí z rôznych krajín nášho kontinentu. Vďaka DiscoverEU budeš môcť navyše rozvíjať životné zručnosti, ktoré ako mladý človek zúročíš v budúcnosti – nezávislosť, sebadôveru a otvorenosť voči iným kultúram.
 

Kedy bude ďalšie kolo?

Od prvého kola podávania prihlášok v júni 2018 bol cestovný poukaz udelený približne 70 000 mladým ľuďom. Ďalšie kolo sa koná od 12. marca 2020 od 12.00 hod. (SEČ) do 26. marca 2020 do 12.00 hod (SEČ). V prvý deň súťaže sa na tejto stránke objaví tlačidlo „Prihlásiť sa“. 

Aby si sa mohol prihlásiť, musíš spĺňať tieto podmienky:

  • byť narodený v období od 1. júla 2001 (vrátane) do 30. júna 2002 (vrátane),
  • mať štátnu príslušnosť krajiny, ktorá je v čase rozhodnutia o udelení cestovných poukazov jedným z členských štátov Európskej únie,
  • zadať správne čísla preukazu totožnosti alebo pasu v online prihláške.

Potom sa budeš musieť zúčastniť na kvíze (pokiaľ nie si prihlásený ako člen skupiny).

Ak budeš vybraný(-á), môžeš cestovať najmenej 1 deň a najviac 30 dní v období od 1. júla 2020 do 28. februára 2021.

Ak máš zdravotné postihnutie alebo iné zdravotné problémy, ktoré by mohli cestu sťažiť, budeš mať k dispozícii pomoc a podporu, aby si sa mohol do DiscoverEU zapojiť. Viac podrobností nájdeš v časti Často kladené otázky – otázke C.18.


Môžem cestovať s kamarátmi?

Samozrejme. Záleží to len na tebe. Môžeš cestovať buď sám, alebo vytvoriť skupinu až so štyrmi kamarátmi, ktorí spĺňajú uvedené podmienky účasti. Členovia tvojej skupiny použijú potom pri prihlasovaní tvoj kód. Viac podrobností nájdeš v časti Často kladené otázky – otázkach B.5 až B.11.

Môžeš sa aj dohodnúť s inými cestovateľmi z iniciatívy DiscoverEU a kombinovať svoje cestovateľské plány! Užitočným pomocníkom môže byť skupina DiscoverEU na Facebooku. Už teraz sa môžeš zapojiť do chatu s ďalšími účastníkmi.

 
 „Čaká na teba celý svet. Zabaľ si ruksak a vyraz s kamarátmi na cestu.“

 

Podeľ sa o zážitky

Ako ambasádora iniciatívy DiscoverEU ťa vyzveme, aby si sa o svoje cestovateľské zážitky podelil na sociálnych médiách – Instagrame, Facebooku či Twitteri – pomocou hashtagu #DiscoverEU. Môžeš prípadne urobiť prezentáciu vo svojej škole alebo komunite. Okrem toho sa môžeš zapojiť do súťaže na #DiscoverEU photo/video #Competition a vyhrať skvelé ceny.

 

Chcem zistiť viac!

Zaujíma ťa, ako prebiehali predchádzajúce kolá? Prečítaj si informačný prehľad DiscoverEU. Dozvieš sa tam podrobnosti o tejto iniciatíve, ako aj o skúsenostiach niektorých mladých cestovateľov, ktorí sa do nej zapojili.

 

 

 

 

Európu máš na dosah. Tak neváhaj!

 

Inšpirujúce video TedX Vincenta-Immanuela Herra

Potrebuješ viac informácií?

Ak máš otázky o iniciatíve DiscoverEU, prečítaj si odpovede na stránke venovanej najčastejším otázkam. V prípade, ak na nej nenájdeš hľadané informácie, klikni na ikonu „Opýtaj sa nás!“ a napíš nám. Usilujeme sa na všetky otázky odpovedať do štyroch pracovných dní.
Opýtaj sa nás!