DiscoverEU


DiscoverEU


Ďakujeme za prejavený záujem. Jarný cyklus podávania prihlášok do súťaže DiscoverEU sa už skončil. Výsledky boli oznámené v máji 2022 a účastníci boli informovaní. Ďalšie kolo podávania prihlášok sa začne na jeseň 2022 (konkrétne dátumy budú oznámené neskôr). Ak máš 18 rokov alebo v roku 2022 dovŕšiš 18 rokov, sleduj aktuálne informácie o súťaži. Ďalší súbor 35 000 cestovných poukazov DiscoverEU bude k dispozícii na jeseň. Všeobecné informácie, pravidlá a často kladené otázky budú zodpovedajúcim spôsobom aktualizované!

Máš 18 rokov a oprávnený pobyt v jednom z členských štátov EÚ alebo v jednej z tretích krajín pridružených k programu Erasmus+? Priprav sa na spoznávanie Európy! DiscoverEU je hrdou súčasťou programu Erasmus+ a prispieva k Európskemu roku mládeže 2022 mnohými ďalšími cestovnými poukazmi a príležitosťami! 

Čo je to DiscoverEU?

DiscoverEU je akciou programu Erasmus+, ktorá ti ponúka príležitosť cestovať po Európe a spoznávať jej obyvateľov, históriu a kultúru. Cestovať budeš najmä vlakom (existujú výnimky, aby sa mohli zapojiť aj tí, čo žijú na ostrovoch alebo v odľahlých oblastiach). Budeš môcť objavovať úchvatnú prírodu a rozmanitú krásu miest a obcí Európy. Každý rok sa konajú dve kolá súťaže, do ktorých sa môžeš prihlásiť. Úspešní uchádzači získajú cestovný poukaz.

Ak máš 18 rokov a si obyvateľom (obyvateľkou) Európskej únie alebo jednej z tretích krajín pridružených k programu Erasmus+, ako sú Island, Lichtenštajnsko, Nórsko, Severné Macedónsko, Srbsko a Turecko, DiscoverEU ti ponúka príležitosť získať cestovateľské zážitky, vďaka ktorým budeš môcť objavovať rozmanitosť Európy, dozvedieť sa o európskom kultúrnom dedičstve a histórii a spoznávať ľudí z rôznych krajín nášho kontinentu. Vďaka DiscoverEU budeš môcť navyše rozvíjať životné zručnosti, ako sú nezávislosť, sebadôvera a otvorenosť voči iným kultúram, ktoré ako mladý človek zúročíš v budúcnosti.  

NOVINKA! Od prvého kola podávania prihlášok v roku 2022 dostanú vybraní účastníci zľavovú kartu DiscoverEU so zľavami na návštevy kultúrnych podujatí a pamiatok, vzdelávacie aktivity, šport, miestnu dopravu, ubytovanie, stravu atď.

Kedy bude ďalšie kolo?

Od prvého kola podávania prihlášok v júni 2018 bol cestovný poukaz pridelený viac ako 130 000 mladým ľuďom. Ďalšie kolo sa bude konať od štvrtka 7. apríla 2022 od 12.00 hod. (SELČ) do štvrtka 21. apríla 2022 do 12.00 hod (SELČ). V prvý deň súťaže sa na tejto stránke objaví tlačidlo „Prihlásiť sa“. 

Aby si sa mohol(-la) prihlásiť, musíš spĺňať tieto podmienky:

  • byť narodený(-á) v období od 1. júla 2003 (vrátane) do 30. júna 2004 (vrátane),
  • zadať v online prihláške správne číslo preukazu totožnosti, cestovného pasu alebo dokladu o oprávnenom pobyte,
  • mať v čase rozhodnutia o výbere oprávnený pobyt* v jednej z týchto krajín: 

          – v jednom z členských štátov Európskej únie vrátane zámorských krajín a území (ZKÚ) alebo
v jednej z tretích krajín pridružených k programu Erasmus+: Island, Lichtenštajnsko, Nórsko, Severné Macedónsko, Srbsko a Turecko. 

* Ďalšie informácie nájdeš v pravidlách v oddiele „2. Kto sa môže prihlásiť“.

Potom sa budeš musieť zúčastniť na kvíze [pokiaľ nie si prihlásený(-á) ako člen(-ka) skupiny].

Ak budeš vybraný(-á), môžeš cestovať najmenej 1 deň a najviac 30 dní v období od 1. júla 2022 do 30. júna 2023. 

Ak máš zdravotné postihnutie alebo iné zdravotné problémy, ktoré by mohli cestovanie sťažiť, budeš mať k dispozícii pomoc a podporu, aby si sa mohol(-la) do akcie zapojiť. Viac podrobností nájdeš v našich najčastejších otázkach – pozri otázku C.13.

Si príliš mladý(-á) na to, aby si sa zúčastnil(-a) tohto kola? Neboj sa! Ďalšie kolo sa bude konať každoročne na jeseň aj na jar.

Môžem cestovať s kamarátmi?

Samozrejme. Záleží to len na tebe. Môžeš cestovať buď sám (sama), alebo vytvoriť skupinu až so štyrmi kamarátmi, ktorí spĺňajú uvedené podmienky účasti. Členovia tvojej skupiny použijú potom pri prihlasovaní tvoj kód. Viac podrobností nájdeš v našich najčastejších otázkach – pozri otázky B.5 až B.11.

Môžeš aj kombinovať svoje cestovateľské plány s inými cestovateľmi z DiscoverEU! Užitočnou platformou je skupina na Facebooku DiscoverEU. Už teraz sa môžeš pridať k tejto skupine a zapojiť sa do chatu s ďalšími účastníkmi.

Ak budeš vybraný(-á), národné agentúry programu Erasmus+ ti pomôžu pred odchodom nadviazať kontakty s ďalšími účastníkmi a získať ďalšie informácie prostredníctvom organizácie stretnutí vrátane stretnutí s inými cestovateľmi.


„Čaká na teba celý svet. Zabaľ si ruksak a vyraz s kamarátmi na cestu.“

 

Podeľ sa o zážitky 

Ako ambasádora(-ku) DiscoverEU ťa vyzveme, aby si sa o svoje cestovateľské zážitky podelil(-a) na sociálnych médiách – Instagrame, Facebooku či Twitteri – pomocou hashtagu #DiscoverEU. Môžeš prípadne urobiť prezentáciu vo svojej škole alebo komunite. Okrem toho sa môžeš zapojiť do súťaže o najlepšiu fotografiu/najlepšie video z ciest prostredníctvom hashtagov #DiscoverEU, #Competition a vyhrať skvelé ceny. 

Chcem zistiť viac!

Zaujíma ťa, ako prebiehali predchádzajúce kolá? Prečítaj si informačné prehľady o DiscoverEU. Dozvieš sa tam podrobnosti o tejto akcii, ako aj o skúsenostiach niektorých mladých cestovateľov, ktorí sa do nej zapojili.

 

Európu máš na dosah. Tak neváhaj!
 

 

Inšpirujúce video TedX Vincenta-Immanuela Herra

#FreeInterrail - A Vision of a Europe for All | Vincent-Immanuel Herr | TEDxOTHRegensburg