Skip to main content

DiscoverEU

Jeśli masz 18 lat i mieszkasz w kraju uczestniczącym w programie Erasmus+, pora wyjść poza swoją strefę komfortu.

DiscoverEU

Dziękujemy za zainteresowanie programem! Zakończyła się wiosenna runda zgłoszeń w ramach konkursu DiscoverEU. Wyniki ogłoszono w maju 2022 r. i uczestnicy zostali o nich powiadomieni. Przyjmowanie nowych zgłoszeń rozpocznie się jesienią 2022 r. (konkretne daty zostaną podane w późniejszym terminie). Jeśli masz 18 lat lub skończysz 18 lat w 2022 r., nie przegap następnej okazji. Kolejne 35 tys. biletów na podróż DiscoverEU będzie dostępne jesienią. Zaktualizowane zostaną informacje ogólne, zasady i najczęściej zadawane pytania.

Masz 18 lat i legalnie mieszkasz w państwie członkowskim UE lub państwie trzecim stowarzyszonym z programem Erasmus+? Weź udział w konkursie, w którym nagrodą jest podróż po Europie! Mamy powody do dumy: DiscoverEU dołącza do grupy programów Erasmus+ i z okazji Europejskiego Roku Młodzieży oferuje jeszcze więcej biletów na podróż oraz wiele innych atrakcji! 

DiscoverEU

DiscoverEU to działanie w ramach programu Erasmus+, dzięki któremu młodzi ludzie mogą odbyć podróż po Europie, zdobywając przy tym nowe doświadczenia. Ta podróż, głównie koleją (z wyjątkiem niektórych fragmentów tras, które mieszkańcy wysp lub odległych regionów UE mogą pokonać innymi środkami transportu), to doskonała okazja, by podziwiać piękne krajobrazy i różnorodność miast i miasteczek Europy. Kandydaci mogą przesyłać zgłoszenia w dwóch rundach odbywających się co roku. Laureaci otrzymają od UE bilety na podróż.

W programie mogą uczestniczyć osiemnastolatkowie legalnie zamieszkujący w jednym z krajów Unii Europejskiej lub w jednym z państw trzecich stowarzyszonych z programem Erasmus+, czyli na Islandii, w Liechtensteinie, Macedonii Północnej, Norwegii, Serbii i Turcji. DiscoverEU to możliwość przeżycia niezapomnianej przygody, podczas której poznasz różnorodność Europy, jej bogactwo kulturowe i historię. Będzie to również okazja do zawarcia znajomości z mieszkańcami całego kontynentu! DiscoverEU to także sposobność do rozwijania umiejętności życiowych, które przydadzą się w przyszłości, takich jak niezależność, pewność siebie i otwartość na inne kultury.  

UWAGA! W pierwszej rundzie zgłoszeniowej w 2022 r. wybrani laureaci otrzymają kartę zniżkową DiscoverEU. Uprawnia ona do zniżek na bilety do obiektów kultury i obiektów sportowych, na kursy i warsztaty, na przejazdy transportem lokalnym, zakwaterowanie, wyżywienie itp.

Kiedy odbędzie się kolejna runda?

Od czasu pierwszej rundy DiscoverEU, która odbyła się w czerwcu 2018 r., bilety otrzymało prawie 130 tys. młodych ludzi. Kolejna runda zgłoszeń potrwa od czwartku 7 kwietnia (godz. 12:00 czasu środkowoeuropejskiego letniego) do czwartku 21 kwietnia 2022 r. (godz. 12:00 czasu środkowoeuropejskiego letniego). Po rozpoczęciu przyjmowania zgłoszeń na tej stronie pojawi się przycisk „Apply now” (Zgłoś się), który musisz kliknąć. 

Do udziału w konkursie kwalifikują się osoby, które:

  • urodziły się w okresie od 1 lipca 2003 r. (włącznie) do 30 czerwca 2004 r. (włącznie)
  • podadzą w internetowym formularzu zgłoszeniowym prawidłowy numer dowodu tożsamości, paszportu lub karty pobytowej
  • w czasie gdy zapadnie decyzja o wyborze laureatów, będą legalnie zamieszkiwać* w jednym z wymienionych poniżej krajów: 

          -  jednym z państw członkowskich Unii Europejskiej, w tym w krajach i terytoriach zamorskich lub
          -  jednym z państw trzecich stowarzyszonych z programem Erasmus+: Islandii, Liechtensteinie, Macedonii Północnej, Norwegii, Serbii i Turcji. 

* Więcej informacji można znaleźć w regulaminie konkursu „2. Kryteria kwalifikowalności”

Następnie należy rozwiązać kwiz i odpowiedzieć na pytanie dodatkowe (nie dotyczy to kandydatów zgłaszających się jako członkowie grupy).

Kandydaci, którzy zostali wybrani, mogą podróżować przez co najmniej 1 dzień i najwyżej 30 dni w okresie od 1 lipca 2022 r. do 30 czerwca 2023 r. 

Pamiętaj, że jeśli jesteś osobą niepełnosprawną lub masz problemy zdrowotne, które mogą utrudnić podróżowanie, otrzymasz pomoc i wsparcie umożliwiające Ci udział w działaniu. Więcej informacji znajdziesz w pytaniu C.13 na stronie z najczęściej zadawanymi pytaniami.

Nie masz jeszcze 18 lat? Nic straconego! Organizujemy dwie rundy w roku, jesienią i wiosną.

Czy można podróżować w grupie?

Tak! Decyzja należy do Ciebie. Możesz podróżować w pojedynkę lub w grupie. Do swojej grupy możesz dodać maksymalnie cztery osoby pod warunkiem, że spełniają wszystkie warunki udziału w konkursie podane powyżej. Aby się zgłosić, będą musiały użyć Twojego kodu zgłoszenia. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w pytaniach B5–B11 na stronie z najczęściej zadawanymi pytaniami.

Możesz również zaplanować podróż razem z innymi uczestnikami DiscoverEU! Pomoże Ci w tym forum grupy DiscoverEU na Facebooku. Wystarczy dołączyć do grupy, aby skontaktować się z innymi uczestnikami.

Po ogłoszeniu wyników konkursu agencje krajowe programu Erasmus+ zorganizują spotkania, na których pomogą laureatom w nawiązaniu kontaktu i w przygotowaniu się do podróży.


Cały świat stoi przed Tobą otworem. Spakuj plecak, skrzyknij znajomych i ruszaj w drogę!

 

Relacje z podróży 

Jako uczestnik stajesz się ambasadorem programu DiscoverEU. Dlatego poprosimy Cię o relację z podróży, na przykład za pomocą mediów społecznościowych – Instagrama, Facebooka lub Twittera, z hasztagiem #DiscoverEU. Możesz też zrobić prezentację o tej podróży w swojej szkole lub miejscowości. A w konkursie na zdjęcia i wideo #DiscoverEU photo/video #Competition możesz wygrać fantastyczne nagrody! 

Chcesz wiedzieć więcej?

Chcesz wiedzieć, jak wyglądały poprzednie edycje konkursu? Zajrzyj do ulotek, które zawierają informacje na temat DiscoverEU i relacje młodych ludzi, którzy odkrywali Europę z biletami DiscoverEU w kieszeni.

 

Europa jest na wyciągnięcie ręki. Wystarczy, że zrobisz pierwszy krok!
 

 

Ciekawe nagranie wideo TEDx Vincenta-Immanuela Herra