Europejski Portal Młodzieżowy
Informacje i możliwości dla młodych ludzi w całej Europie

DiscoverEU


DiscoverEU
Dziękujemy za zainteresowanie konkursem DiscoverEU. Niestety czerwcowy termin przyjmowania zgłoszeń już upłynął. Nic straconego – jesienią 2018 r. odbędzie się kolejna runda konkursu DiscoverEU. Będziesz mieć kolejną szansę na wygranie biletu (szczegółowe informacje zostaną podane w późniejszym terminie).

 

Czym jest DiscoverEU?

Masz ukończone 18 lat? Szukasz przygody? Jeśli tak, to przygotuj się na zwiedzanie Europy. W ramach inicjatywy DiscoverEU Unia Europejska oferuje młodym ludziom możliwość odbycia podróży po Europie.

Pierwszy okres przyjmowania zgłoszeń w czerwcu 2018 r. już minął. Zainteresowanie nim wśród europejskiej młodzieży było ogromne. O bilety DiscoverEU ubiegało się aż 100 480 młodych obywateli! Bilety wygrało 15 tys. osób, które udzieliły trafnych odpowiedzi w quizie i były najbliżej poprawnej odpowiedzi na pytanie dodatkowe.

Jesienią tego roku rozpocznie się druga runda konkursu – kolejna grupa młodych ludzi będzie miała wtedy okazję wygrać bilety.

To może być okazja do tego, by odkrywać zalety swobodnego przemieszczania się po Europie, poznać jej różnorodność i bogactwo kulturowe, zawrzeć nowe znajomości, a co za tym idzie – lepiej poznać siebie samego.

Dziedzictwo kulturowe Europy cechuje ogromna różnorodność. DiscoverEU jest świetną okazją do tego, by zobaczyć, co Europa ma do zaoferowania. Odwiedź na przykład Europejską Stolicę Kultury (czy wiesz, które miasto w tym roku nosi ten zaszczytny tytuł?). Wybierz się na jeden z wielu festiwali lub przedstawień organizowanych w ramach Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018. A może wolisz zwiedzać muzea albo wędrować po rezerwatach przyrody? Poznając nasze dziedzictwo kulturowe, możesz odkryć jedność i różnorodność Europy i nawiązać dialog międzykulturowy na temat tego, co jest dla nas wspólne. W Europie jest tyle miejsc do odkrycia!

Większość trasy pokonasz koleją – dzięki temu odwiedzisz najróżniejsze miasta i zobaczysz zapierające dech w piersiach krajobrazy.

Aby laureaci konkursu mogli dotrzeć do najdalszych zakątków Europy, bilet umożliwia im także podróż alternatywnymi środkami transportu, np. autobusem czy promem. W wyjątkowych przypadkach, gdy żadne inne środki transportu nie będą dostępne, dozwolona będzie podróż samolotem. Dzięki temu w konkursie mogą wziąć udział również młodzi ludzie mieszkający na obszarach oddalonych i wyspach.

 

Pierwsza runda konkursu

Pierwszy okres przyjmowania zgłoszeń trwał od 12 czerwca, godz. 12:00 czasu środkowoeuropejskiego, do 26 czerwca 2018 r., godz. 12:00 czasu środkowoeuropejskiego. Do udziału w konkursie kwalifikowały się osoby, które:

  • w dniu 1 lipca miały ukończone 18 lat (czyli urodziły się między 2 lipca 1999 r. a 1 lipca 2000 r. włącznie)
  • obywatelami jednego z 28 państw członkowskich Unii Europejskiej
  • w internetowym formularzu zgłoszeniowym podały swój numer dowodu tożsamości lub paszportu
  • chciały rozpocząć podróż w jednym z 28 państw członkowskich UE
  • zaplanowały odbyć swoją podróż w okresie od 9 lipca do 30 września 2018 r.
  • zaplanowały podróż trwającą minimum jeden dzień i maksymalnie 30 dni
  • zaplanowały podróż do co najmniej jednego kraju UE, a maksymalnie — do czterech
  • były gotowe zostać ambasadorem DiscoverEU.

Podróżnicy-DiscoverEU mieli możliwość wysłania zgłoszenia indywidualnego lub grupowego (maksymalnie 5 osób). 

Po posiedzeniu komisji oceniającej, które odbyło się 27 czerwca, 15 tys. zwycięzców zostało poinformowanych zgodnie z wymogami konkursowymi. Ta grupa laureatów ma tego lata niezwykłą okazję, by odkryć Europę.

Chcesz dowiedzieć się więcej o pierwszej rundzie konkursu? Zajrzyj do ulotki, która zawiera informacje na temat inicjatywy i relacje młodych osób, które odkrywały Europę z biletami DiscoverEU.

 

Kolejna runda konkursu jesienią

Drugi okres przyjmowania zgłoszeń rozpocznie się jesienią 2018 r. Jeżeli nie wygrałeś biletu w pierwszej rundzie konkursu, możesz spróbować w kolejnej.

Więcej informacji opublikujemy wkrótce w Europejskim Portalu Młodzieżowym i w mediach społecznościowych.

 

Europa na wyciągnięcie ręki. Wystarczy, że zrobisz pierwszy krok!

 

Ciekawe nagranie wideo TEDx Vincenta-Immanuela Herra

#FreeInterrail - A Vision of a Europe for All | Vincent-Immanuel Herr | TEDxOTHRegensburg

Video Description: 

 

Czego oczekujemy od Ciebie?

Jako ambasador DiscoverEU zostaniesz poproszony o zdawanie relacji ze swojej podróży. Możesz to robić na przykład za pomocą mediów społecznościowych, takich jak Facebook, Twitter lub Instagram, lub w ramach prezentacji w swojej szkole lub na forum swojej społeczności lokalnej. Bez względu na to, czy w konkursie dopisało Ci szczęście, czy nie, zapraszamy Cię do naszej grupy DiscoverEU na Facebooku!

 

Masz pytania?

Jeśli masz pytanie na temat konkursu DiscoverEU, zajrzyj na stronę z odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania. Jeżeli nie znajdziesz tam informacji, których poszukujesz, możesz skontaktować się z nami bezpośrednio, klikając przycisk poniżej. Na wszystkie pytania staramy się odpowiadać w ciągu pięciu dni roboczych.
Mam pytanie