Evropský portál pro mládež
Informace a příležitosti pro mladé z celé Evropy

DiscoverEU


DiscoverEU
Těší nás, že vás soutěž zaujala. Lhůta pro podání přihlášky však již bohužel uplynula. Nic však není ztraceno: příští kolo soutěže proběhne v létě 2019 (přesné datum bude oznámeno později).

 

Co je DiscoverEU?

Je vám 18 let? Chcete zažít trochu cestovatelského dobrodružství? Pokud ano, zkuste DiscoverEU. Díky této iniciativě Evropské unie mají mladí lidé možnost procestovat Evropu.

Během prvního kola soutěže, které proběhlo letos v červnu, se přihlásilo 100 480 mladých lidí. Jízdenku získalo přes 15 000 z nich. Podívejte se na informační přehled DiscoverEU, který obsahuje další informace o této iniciativě a o zkušenostech některých mladých lidí, kteří díky naší soutěži cestovali po Evropě:

Možnost cestovat po Evropě získá další skupina mladých lidí během druhého kola soutěže, do něhož se lze přihlásit od čtvrtka 29. listopadu (12.00 SEČ) do úterý 11. prosince (12.00 SEČ). Z přihlášených bude vybráno minimálně 12 000 výherců.

Ti budou mít možnost obdivovat neustále se proměňující krásu měst a nádherné, a přitom tak různorodé typy krajiny, které náš světadíl nabízí.

V zájmu co nejideálnějšího přesunu po různých místech kontinentu počítá časová jízdenka také s využitím jiných druhů dopravy, např. autobusů nebo trajektů. Ve výjimečných případech, kdy nejsou k dispozici žádné jiné možnosti, bude povoleno cestovat letadlem. Díky tomu budou moci cestovat také mladí lidé žijící v odlehlých oblastech nebo na ostrovech.

Evropské kulturní dědictví má mnoho různých podob. Podívejte se například do letošního evropského hlavního města kultury (víte, která dvě města se tímto titulem pyšní v roce 2018?). Navštivte některý z mnoha festivalů a uměleckých produkcí. Zajděte si do některého z nesčetných muzeí nebo se vydejte na výlet po národním parku. K objevování je toho víc než dost!

Využijte této šance, jak si dokonale užít volný pohyb po Evropské unii. Poznáte a lépe pochopíte rozmanitost Evropy a její kulturní bohatství, získáte nové přátele a objevíte spoustu nových věcí – i o sobě samých.

 

Kdo se může do soutěže přihlásit?

Zúčastnit se můžete, pokud splňujete tyto podmínky:

  • k 31. prosinci 2018 jste dovršili 18 let (tzn. že vaše datum narození spadá do období od 1. ledna 2000 do 31. prosince 2000 včetně)
  • v době přijetí rozhodnutí o přidělení jízdenek (očekává se do poloviny ledna 2019) jste státním příslušníkem jednoho z členských států Evropské unie
  • uvedete do elektronické přihlášky číslo občanského průkazu nebo pasu

Pokud jízdenku získáte, můžete cestovat pouze za těchto podmínek:

  • zahájíte cestu v zemi, která byla v době přijetí rozhodnutí o přidělení jízdenek členským státem Evropské unie
  • hodláte podniknout cestu v délce jeden den až jeden měsíc
  • cestu hodláte realizovat v termínu od 15. dubna 2019 (první možné datum odjezdu) do 31. října 2019 (poslední možné datum příjezdu)
  • chcete navštívit nejméně jednu cizí zemi, která byla v době přijetí rozhodnutí o přidělení jízdenek členským státem Evropské unie
  • jste ochotni se stát ambasadorem DiscoverEU

Poznámka: Pokud jste časovou jízdenku získali již v prvním kole soutěže DiscoverEU, druhého kola se zúčastnit nemůžete.

Soutěže se mohou účastnit také mladí lidé se zvláštními potřebami. Dostanou od nás tipy a další informace a náklady na speciální pomoc (doprovodná osoba, pes pro zrakově postižené apod.) jim mohou být uhrazeny.

 

Kdy a jak se přihlásit?

Přihlásit se můžete mezi 29. listopadem (12.00 SEČ) a 11. prosincem (12.00 SEČ) 2018.

V přihlášce je třeba vyplnit osobní údaje a poskytnout podrobnější informace o plánované cestě. Poté musíte zodpovědět pět otázek kvízu, který se týká evropského kulturního bohatství a jeho rozmanitosti a iniciativ EU zaměřených na podporu mladých lidí. Nakonec budete muset uvést odpověď na doplňující otázku, která je čistě tipovací. Ta Evropské komisi umožní vytvořit pořadník zájemců v případě, že jich bude více, než kolik je k dispozici časových jízdenek. Přihlášku začnete vyplňovat kliknutím na tlačítko „Přihlásit se“, které se bude během přihlašovací lhůty zobrazovat v pravém horním rohu této stránky.

 

Mohu cestovat s přáteli?

Při vyplňování přihlášky můžete přizvat další 4 osoby a vytvořit tak skupinu (maximálně 5 lidí). Pak zodpovíte kvíz, včetně doplňující otázky. Nakonec přihlášku odešlete – nezapomeňte si zapsat kód, který se vám při jejím odesílání zobrazí. Ten je třeba zaslat ostatním členům vaší skupiny. Pomocí něj se budou moci zaregistrovat na Evropském portálu pro mládež a vyplnit osobní údaje. Všem členům skupiny musí být 18 let.

Pozor: Může se stát, že vy časovou jízdenku získáte, ale ostatní členové skupiny nikoli. Důvodem je, že nevyplnili přihlášku v požadované lhůtě.

Nic však není ztraceno! Cestu si můžete naplánovat i s ostatními výherci soutěže DiscoverEU. K tomu vám pomůže facebookovská skupina soutěže DiscoverEU.

 

Flexibilní a neflexibilní jízdenka – v čem je rozdíl?

Pokud vás vybereme, budete muset vyplnit online rezervační formulář. V něm si můžete vybrat mezi flexibilní a neflexibilní možností cestování. V čem se obě možnosti liší?

Flexibilní varianta

Neflexibilní varianta

Období vaší cesty je flexibilní. Na časové jízdence je však uvedeno datum zahájení cesty. Od tohoto dne je jízdenka platná jeden měsíc.

U této varianty si musíte zvolit přesná data pro cestování a konkrétní destinace, jež nelze po předložení rezervačního formuláře změnit.

Cestu pak budete moci realizovat během jednoho měsíce, cestovat vlakem však budete moci jen určitý počet dní v daném měsíci. Flexibilní varianta vám navíc umožňuje procestovat hned několik zemí EU!

Navštívit můžete až dvě země, které byly v době přijetí rozhodnutí o přidělení jízdenek členskými státy Evropské unie (kromě té, odkud vyjíždíte, přičemž se nezapočítávají země, kterými pouze projíždíte).

Budete moci cestovat několik po sobě následujících dnů, nebo můžete tyto dny rozložit na celou dobu cesty. Nezapomeňte, že určitá vlaková spojení je třeba si předem zarezervovat. Většinou se jedná o vysokorychlostní vlaky a noční spoje.

Rezervační poplatky Evropská komise neproplácí.

Rozpočet na cestu každého účastníka je limitován částkou 260 eur. Proto si raději zkontrolujte, zda je váš itinerář v limitu.

 

Co bychom potřebovali od vás?

 

Jelikož se stanete ambasadory DiscoverEU, byli bychom rádi, kdybyste své zážitky získané během cesty popsali, např. na sociálních médiích: Instagramu, Facebooku nebo Twitteru (#DiscoverEU). Po návratu z cest můžete také na vaší škole, ve vaší obci nebo městě uspořádat prezentaci. Můžete se také zúčastnit soutěže o nejlepší fotografii/video z cest: #DiscoverEU #Competition. Ceny jsou lákavé. Podívejte se, které fotky a videa byly oceněny v minulém kole soutěže. Ať již budete vybráni, nebo ne, připojte se ke skupině DiscoverEU na Facebooku!

 

Máte Evropu na dosah. Nepropásněte skvělou příležitost.

 

Inspirativní video TEDx (autor Vincent-Immanuel Herr)

#FreeInterrail - A Vision of a Europe for All | Vincent-Immanuel Herr | TEDxOTHRegensburg

Video Description: 

 

Informace o prvním kole přihlášek

Chcete se dozvědět více o prvním kole podávání přihlášek? Podívejte se na informační přehled DiscoverEU, který obsahuje další informace o této iniciativě a o zkušenostech některých mladých lidí, kteří díky naší soutěži cestovali po Evropě:

Chcete víc informací?

Máte-li dotaz týkající se soutěže DiscoverEU, podívejte se nejdříve do části „Časté otázky“. Pokud zdě odpověď na svou otázku nenajdete, obraťte se přímo na naše pracovníky kliknutím na tlačítko „Zaslat dotaz“. Vynasnažíme se váš dotaz zodpovědět do pěti pracovních dní.
Zaslat dotaz