Evropský portál pro mládež
Informace a příležitosti pro mladé z celé Evropy

DiscoverEU


DiscoverEU
Děkujeme vám za zájem o soutěž DiscoverEU. Možnost podat přihlášku v červnu 2018 již bohužel vypršela. Ale nic není ztraceno – další kolo soutěže 
DiscoverEU proběhne na podzim 2018. Budete tak mít další příležitost vyhrát časovou jízdenku. (Podrobnosti budou oznámeny později.)

 

Co je DiscoverEU?

Je vám 18? Chcete zažít trochu dobrodružství? Pokud ano, zkuste DiscoverEU. Díky této iniciativě Evropské unie získají mladí lidé na letošní léto železniční časovou jízdenku, s níž mohou procestovat Evropu.

První kolo podávání přihlášek letos v červnu již skončilo. Počet přihlášených jen stvrdil obrovské nadšení mezi mladými Evropany, které soutěž vyvolala. Do soutěže DiscoverEU o časové jízdenky se přihlásilo 100 480 osob! Časovou jízdenku pak získalo 15 000 mladých Evropanů, kteří správně zodpověděli otázky v kvízu a svou odpovědí na dodatečnou otázku se co nejvíce přiblížili té správné.

Letos na podzim proběhne druhé kolo soutěže, v němž se o časovou jízdenku mohou ucházet další mladí lidé.

Využijte této šance, jak si dokonale užít volný pohyb po Evropské unii. Poznáte a lépe pochopíte rozmanitost Evropy a její kulturní bohatství, získáte nové přátele a objevíte spoustu nových věcí – i o sobě samých.

Evropské kulturní dědictví má mnoho různých podob. Soutěž DiscoverEU vám dává skvělou příležitost, jak Evropu prozkoumat. Podívejte se například do letošního evropského hlavního města kultury (víte, které město se tímto titulem pyšní letos?). Navštivte některý z mnoha festivalů a uměleckých produkcí, které se konají v rámci Evropským rokem kulturního dědictví 2018. Nebo si raději prohlédnete některé muzeum nebo se vydáte na výlet po národním parku? Na výběr určitě máte. Poznáváním kulturního dědictví Evropy poznáte jednotu i rozmanitost našeho kontinentu. A tím můžete navázat mezikulturní dialog o tom, co máme společného. A k objevování je toho víc než dost!

Uvidíte neustále se proměňující krásu měst a nádherné, a přitom tak různorodé typy krajiny, které náš světadíl nabízí.

V zájmu co nejširších možností přesunu po různých místech kontinentu počítá časová jízdenka také s využitím jiných druhů dopravy, např. autobusů nebo trajektů. Ve výjimečných případech, kdy nejsou k dispozici žádné jiné možnosti, bude povoleno cestovat letadlem. Tím se zajistí, že se budou mít možnost zúčastnit také mladí lidé žijící v odlehlých oblastech nebo na ostrovech.

 

První kolo přihlášek

První kolo přihlášek proběhlo od 12. června 2018, 12:00 (středoevropského času) do 26. června 2018, 12:00 (středoevropského času). Přihlásit se mohli mladí lidé za těchto podmínek:

  • dosáhli k 1. červenci 2018 18 let (tzn. datum narození v období od 2. července 1999 do 1. července 2000)
  • mají státní příslušnost jednoho z 28 členských států Evropské unie
  • uvedli do elektronické přihlášky číslo občanského průkazu nebo pasu
  • hodlali zahájit cestu v jednom z 28 členských států EU
  • začátek cesty si naplánovali na období od 9. července do 30. září 2018
  • hodlali podniknout cestu v délce 1 den až 30 dní včetně
  • v rámci EU chtějí navštívit nejméně 1 a nejvýše 4 cizí země
  • byli ochotni stát se ambasadorem DiscoverEU

Přihlásit se mohli jednotlivci nebo skupiny (maximálně 5 osob). 

Během zasedání hodnotící komise, které proběhlo 27. června, bylo na základě příslušných kritérií vybráno 15 000 vítězů soutěže. Výsledky soutěže jim byly sděleny hned následující den, tedy 28. června. Ti mohou letos v létě plně využít příležitosti k objevování Evropy.

 

Další kolo přihlášek na podzim

Druhé kolo přihlášek proběhne na podzim roku 2018. Pokud se vám nepodařilo časovou jízdenku získat, zkuste štěstí v dalším kole soutěže.

Další informace budou brzy zveřejněny na Evropský portál pro mládež a v sociálních médiích.

 

Máte Evropu na dosah. Nepropásněte skvělou příležitost.

 

Inspirativní video TEDx (autor Vincent-Immanuel Herr)

#FreeInterrail - A Vision of a Europe for All | Vincent-Immanuel Herr | TEDxOTHRegensburg

Video Description: 

 

Co bychom potřebovali od vás?

Protože se stanete ambasadory DiscoverEU, byli bychom rádi, kdybyste popsali své zážitky během cesty, např. prostřednictvím sociálních médií (na Instagramu, Facebooku nebo Twitteru) nebo tak, že na vaší škole nebo ve vaší obci nebo městě uděláte na téma vaší cesty prezentaci. Ať již budete vybráni, nebo ne, nezapomeňte se stát členem skupiny DiscoverEU na Facebooku!

Chcete víc informací?

Máte-li dotaz týkající se soutěže DiscoverEU, podívejte se nejdříve do části „Časté otázky“. Pokud zdě odpověď na svou otázku nenajdete, obraťte se přímo na naše pracovníky kliknutím na tlačítko „Zaslat dotaz“. Vynasnažíme se váš dotaz zodpovědět do pěti pracovních dní.
Zaslat dotaz