Soutěž DiscoverEU


Soutěž DiscoverEU


Je vám 18 let a jste občanem Evropské unie? Tak pojeďte s námi objevovat krásy Evropy! Soutěž DiscoverEU je hrdá na to, že může být součástí Evropského roku železnice 2021.

Co je DiscoverEU?

Jedná se o iniciativu Evropské unie, díky níž můžete cestovat po Evropě a poznávat její obyvatele, historii a kulturu. Cestovat budete hlavně po železnici (kromě určitých výjimek umožňujících účast těch, kteří žijí na ostrovech nebo v odlehlých oblastech). Budete mít možnost obdivovat dechberoucí přírodu, kterou náš světadíl ukrývá, a naše nádherná města. Každý rok se konají dvě kola této soutěže, do nichž se můžete přihlásit. Pokud vyhrajete, získáte časovou jízdenku.

Je-li vám právě 18 let a jste občanem Evropské unie, soutěž DiscoverEU vám umožní jedinečný cestovatelský zážitek. Jako občané EU budete moci cestovat bez hraničních kontrol, poznávat rozmanitost Evropy, dozvíte se více o našem kulturním dědictví a historii a setkáte se s obyvateli různých zemí. Tato zkušenost vám navíc pomůže rozvíjet dovednosti, jako je nezávislost, sebedůvěra a otevřenost vůči jiným kulturám, což se vám bude v budoucnu hodit.  

Do tohoto kola soutěže se mohou mimořádně přihlásit i mladí lidé, kteří splňovali podmínky účasti ve dvou kolech roku 2020, jež byly kvůli pandemii covidu-19 zrušeny.

/!\ Další výjimka v tomto kole: do soutěže DiscoverEU se mohou přihlásit i státní příslušníci Spojeného království. Další informace najdete v části Časté dotazy – odpověď na otázku A.12.

Kdy proběhne další kolo?

Od prvního kola soutěže, které proběhlo v červnu 2018, již získalo jízdenku téměř 70 000 mladých lidí. Příjem přihlášek do nového kola začne v úterý 12. října 2021 ve 12.00 SELČ a skončí v úterý 26. října 2021 ve 12.00 SELČ. V den zahájení se na této stránce objeví tlačítko „Přihlásit se“. 

Podmínky účasti v soutěži:

  • Vaše datum narození musí spadat do období od 1. července 2001 (včetně) do 31. prosince 2003 (včetně).
  • V den, kdy se o udělení časových jízdenek rozhoduje, musíte mít státní příslušnost jednoho z členských států Evropské unie.
  • Do elektronické přihlášky musíte vyplnit číslo svého občanského průkazu nebo cestovního pasu.

Poté musíte správně odpovědět na kvízové otázky (tato podmínka neplatí, pokud jste podali přihlášku jako člen skupiny).

Pokud vyhrajete, budete moci cestovat po dobu 1 až 30 dnů v období od 1. března 2022 do 28. února 2023

V případě, že jste zdravotně postižení nebo trpíte jiným zdravotním omezením, které by vaši cestu stěžovalo, uděláme vše pro to, abyste se mohli iniciativy DiscoverEU účastnit. Více informací najdete v části Časté dotazy – odpověď na otázku C.13.

Mohu cestovat s přáteli?

Samozřejmě, to záleží jen na vás. Můžete cestovat samostatně nebo až se čtyřmi přáteli ve skupině, a to za předpokladu, že všichni splňují výše uvedené podmínky účasti v soutěži. Členové vaší skupiny musí použít při podání své přihlášky kód vaší přihlášky. Více informací najdete v části Časté dotazy – odpovědi na otázky B.5 až B.11.

Cestu si můžete naplánovat i s ostatními výherci soutěže DiscoverEU. K tomu vám pomůže facebooková skupina DiscoverEU. Již teď se můžete zapojit do chatu s ostatními účastníky.

 

 „Svět na tebe čeká. Sbal se a vyraz s kamarády na cestu.“

 

Podělte se o své zážitky 

Jelikož se stanete ambasadory soutěže DiscoverEU, byli bychom rádi, kdybyste o svých zážitcích z cesty referovali v sociálních médiích: na Instagramu, Facebooku nebo Twitteru (#DiscoverEU). Po návratu pak můžete na vaší škole nebo v místě bydliště uspořádat prezentaci. Můžete se také zúčastnit soutěže o nejlepší fotografii/video z cest: #DiscoverEU a #Competition. Čekají na vás lákavé ceny. 

Chci se dozvědět více!

Zajímá vás, jak probíhala předchozí kola? Další informace o této iniciativě a o zkušenostech mladých lidí, kteří již díky naší soutěži po Evropě cestovali, najdete v infopřehledech DiscoverEU.

 

Máš Evropu na dosah. Nepropásni skvělou příležitost.
 

 

Inspirativní video TEDx (autor Vincent-Immanuel Herr)