Evropský portál pro mládež
Informace a příležitosti pro mladé z celé Evropy

DiscoverEU


DiscoverEU
Co je DiscoverEU?

Je vám 18? Chcete zažít trochu dobrodružství? Pokud ano, zkuste DiscoverEU. Díky této iniciativě Evropské unie získá přibližně 15 000 mladých lidí na letošní léto železniční časovou jízdenku. A s tou můžete Evropu krásně procestovat!

Využijte této šance, jak si dokonale užít volný pohyb po Evropské unii. Poznáte a lépe pochopíte rozmanitost Evropy a její kulturní bohatství, získáte nové přátele a objevíte spoustu nových věcí – i o sobě samých.

Jelikož je navíc rok 2018 Evropským rokem kulturního dědictví, bude cesta ještě o něco zajímavější! V celé Evropě se u této příležitosti koná nepřeberné množství akcí, které oslavují fascinující rozmanitost kulturního dědictví, kterým se v Evropě můžeme pochlubit.

Ve většině případů budete cestovat vlakem. To znamená, že uvidíte neustále se proměňující krásu měst a nádherné, a přitom tak různorodé typy krajiny, které náš světadíl nabízí.

V zájmu co nejširších možností přesunu po různých místech kontinentu počítá časová jízdenka také s využitím alternativních druhů dopravy, např. autobusů nebo trajektů. Ve výjimečných případech, kdy nejsou k dispozici žádné jiné možnosti, bude povoleno cestovat letadlem, aby bylo zajištěno, že se budou mít možnost zúčastnit také mladí lidé žijící v odlehlých oblastech nebo na ostrovech.

 

Kdo se může přihlásit?

Přihlásit se můžete, pokud:

  • jste dosáhli 18 let 1. července 2018 (tzn. že vaše datum narození musí spadat do období od 2. července 1999 do 1. července 2000)
  • máte státní příslušnost jednoho z 28 členských států Evropské unie
  • vyplníte číslo vašeho občanského průkazu nebo pasu do elektronické přihlášky
  • zahájíte svou cestu v jednom z 28 členských států EU
  • plánuje zahájit svou cestu v období od 9. července do 30. září 2018
  • plánujete cestovat po dobu 1 dne až 30 dní včetně
  • se v rámci EU chystáte do nejméně 1 a nejvýše 4 cizí zemí
  • jste ochotní stát se ambasadorem DiscoverEU

Pokud tato kritéria splňujete, můžete se přihlásit pomocí nástroje pro online registraci.

Přihlásit se lze jako jednotlivec nebo jako skupina (maximálně 5 osob). V případě skupin je třeba určit vedoucího. Ten vyplní přihlášku, zúčastní se kvízu a zodpoví doplňující otázku (v případě nerozhodných výsledků). Jakmile vedoucí podá přihlášku, obdrží kód, který předá ostatním členům skupiny, tak aby bylo možné provést jejich registraci. Ostatní členové skupiny se poté s tímto kódem registrují online, přičemž vyplní své osobní údaje. Všem členům skupiny musí být také 18 let.

Časté otázky

 

Kdy a jak se přihlásit?

Časový rámec pro přihlašování online bude k dispozici od 12. června 12.00 SELČ​ do 26. června 2018 12.00 SELČ​. Zaprvé budete muset uvést své osobní údaje a poskytnout více podrobností o cestě, kterou hodláte podniknout. Za druhé budete muset odpovědět na 5 vědomostních otázek souvisejících s Evropským rokem kulturního dědictví 2018iniciativami EU zaměřenými na mladé lidi. A nakonec budete muset odpovědět na doplňující otázku, na jejímž základě Evropská komise sestaví pořadí soutěžících pro případ, že se jich přihlásí příliš mnoho. Vybraný účastníci musejí cestu zahájit v období od 9. července do 30. září 2018.

 

Máte Evropu na dosah. Nepropásněte skvělou příležitost.

 

Inspirativní video TEDx (autor Vincent-Immanuel Herr)

#FreeInterrail - A Vision of a Europe for All | Vincent-Immanuel Herr | TEDxOTHRegensburg

Video Description: 

 

Co bychom potřebovali od vás?

Protože se stanete ambasadory DiscoverEU, popíšete nám, jaké zážitky jste během cesty měli, např. prostřednictvím sociálních médií (na Instagramu, Facebooku nebo Twitteru) nebo tak, že na vaší škole nebo ve vaší obci nebo městě uděláte na téma vaší cesty prezentaci. A když bude vytvořena skupina DiscoverEU na Facebooku, nezapomeňte se stát jejími členy!

Chcete víc informací?

Máte-li dotaz týkající se soutěže DiscoverEU, podívejte se nejdříve do části „Časté otázky“. Pokud zdě odpověď na svou otázku nenajdete, obraťte se přímo na naše pracovníky kliknutím na tlačítko „Zaslat dotaz“. Vynasnažíme se váš dotaz zodpovědět do pěti pracovních dní.
Zaslat dotaz