Soutěž DiscoverEU


Soutěž DiscoverEU


Děkujeme za projevený zájem. Podávání přihlášek do jarního kola soutěže DiscoverEU již skončilo. Výsledky byly oznámeny v květnu 2022 a účastníci o nich byli informováni. Příští kolo podávání přihlášek začne na podzim 2022 (konkrétní datum bude oznámeno později). Pokud vám je 18 nebo letos tohoto věku dovršíte, sledujte aktuální informace o soutěži. Dalších 35 000 časových jízdenek DiscoverEU bude k dispozici na podzim. Všeobecné informace, pravidla a časté otázky budou odpovídajícím způsobem aktualizovány.

Je vám 18 let a máte bydliště v některém z členských států EU nebo třetích zemí přidružených k programu Erasmus+? Pak s námi můžete objevovat krásy Evropy! Soutěž DiscoverEU se stala součástí programu Erasmus+. V roce 2022, který je Evropským rokem mládeže, tak mladým lidem nabízí mimo jiné možnost získat časovou jízdenku na cestu po Evropě! 

Co je DiscoverEU?

Jedná se o akci v rámci programu Erasmus+, díky níž můžete cestovat po Evropě a poznávat její obyvatele, historii a kulturu. Cestovat budete hlavně po železnici (kromě určitých výjimek umožňujících účast těch, kteří žijí na ostrovech nebo v odlehlých oblastech). Budete mít možnost obdivovat dechberoucí přírodu, kterou náš světadíl ukrývá, a naše nádherná města. Každý rok lze podat přihlášku v rámci dvou kol soutěže. Výherci obdrží časovou jízdenku.

Lidem ve věku 18 let, kteří mají bydliště v některé ze zemí Evropské unie nebo třetích zemí přidružených k programu Erasmus+, jako je například Island, Lichtenštejnsko, Norsko, Severní Makedonie, Srbsko a Turecko, nabízí soutěž DiscoverEU možnost získat jedinečný cestovatelský zážitek, poznat rozmanitost Evropy, dozvědět se více o našem kulturním dědictví a historii a setkat se s obyvateli různých zemí. Tato zkušenost vám navíc pomůže rozvíjet dovednosti, jako je nezávislost, sebedůvěra a otevřenost vůči jiným kulturám, což se vám bude v budoucnu určitě hodit.  

NOVINKA! Letos obdrží vybraní účastníci poprvé také slevovou kartu soutěže DiscoverEU, kterou můžou uplatnit při návštěvách kulturních památek, při účasti ve vzdělávacích kurzech, sportovních aktivitách, na ubytování, místní dopravu či v restauracích.

Kdy proběhne další kolo?

Od prvního kola soutěže, které proběhlo v červnu 2018, již časovou jízdenku získalo téměř 130 000 mladých lidí. Další kolo proběhne od 7. dubna 2022, 12:00 (SELČ) do 21. dubna 2022, 12:00 (SELČ). V den zahájení se na této stránce objeví tlačítko „Přihlásit se“. 

Podmínky účasti v soutěži:

  • datum narození spadající do období od 1. července 2003 (včetně) do 30. června 2004 (včetně),
  • do elektronické přihlášky musíte zadat platné číslo svého občanského průkazu, cestovního pasu nebo pobytové karty,
  • musíte mít v době rozhodnutí o výběrovém řízení oprávněný pobyt* v jedné z těchto zemí: 

          - členská země EU, včetně zámořských zemí a území, nebo
třetí země přidružená k programu Erasmus+: Island, Lichtenštejnsko, Norsko, Severní Makedonie, Srbsko a Turecko. 

* Další informace získáte v Pravidlech soutěže, konkrétně v části „2. Kdo se může přihlásit“

Poté musíte správně odpovědět na kvízové otázky (tato podmínka neplatí, pokud jste podali přihlášku jako člen skupiny).

Pokud budete vybráni, získáte možnost cestovat po dobu 1 až 30 dnů v období od 1. července 2022 do  30. června 2023

V případě, že jste zdravotně postižení nebo trpíte jiným zdravotním omezením, které by vaši cestu stěžovalo, uděláme vše pro to, abyste se mohli soutěže DiscoverEU účastnit. Více informací najdete v části Časté dotazy – odpověď na otázku C.13.

Ještě vám nebylo 18 let? To nevadí! Počkejte si a zúčastněte se příště - soutěž se koná 2x do roka, vždy na jaře a na podzim.

Mohu cestovat s přáteli?

Samozřejmě, to záleží jen na vás. Můžete cestovat samostatně nebo až se čtyřmi přáteli ve skupině, a to za předpokladu, že všichni splňují výše uvedené podmínky účasti v soutěži. Členové vaší skupiny použití k podání přihlášky kód vaší přihlášky. Více informací najdete v části Časté dotazy – odpovědi na otázky B.5 až B.11.

Cestu si můžete naplánovat i s ostatními účastníky soutěže DiscoverEU. K tomu vám pomůže facebooková skupina DiscoverEU. Již teď se můžete zapojit do chatu s ostatními účastníky.

Jakmile budete vybráni, kontaktuje vás národní agentura programu Erasmus+, která vám pomůže navázat kontakt s ostatními účastníky a zorganizovat setkání před odjezdem pomocí meet-upů.


„Svět na tebe čeká. Sbal se a vyraz s kamarády na cestu.“

 

Podělte se o své zážitky 

Jelikož se stanete ambasadory soutěže DiscoverEU, byli bychom rádi, kdybyste o svých zážitcích z cesty referovali v sociálních médiích: na Instagramu, Facebooku nebo Twitteru (#DiscoverEU). Po návratu z cest můžete na vaší škole nebo v místě bydliště uspořádat prezentaci. Můžete se také zúčastnit soutěže o nejlepší fotografii/video z cest: #DiscoverEU a #Competition. Čekají na vás lákavé ceny. 

Chci se dozvědět více!

Zajímá vás, jak probíhala předchozí kola? Další informace o této iniciativě a o zkušenostech mladých lidí, kteří již díky naší soutěži po Evropě cestovali, najdete v infopřehledech DiscoverEU.

 

Máš Evropu na dosah. Nepropásni tak skvělou příležitost.
 

 

Inspirující video z akce TedX od Vincenta-Immanuela Herra

#FreeInterrail - A Vision of a Europe for All | Vincent-Immanuel Herr | TEDxOTHRegensburg