Evropský portál pro mládež
Informace a příležitosti pro mladé z celé Evropy

Vydej se na výlet krajinou, značky tě povedou

wikimedia CC-BY-SA-3.0
wikimedia CC-BY-SA-3.0
Češi rádi chodí na výlety do přírody. Krajina Čech, Moravy a Slezska je rozmanitá a protkaná sítí turistických značek, tak neváhej a vykroč po pěšině.

 

Po krajině se toulají trampové, výletníci i turistické a skautské oddíly.  Všem slouží systém turistického značení, který možná na svých cestách oceníš i ty. Vejít rovnou do ráje? Projdi si videa programu, který se jmenuje EDEN.  Skrze tento evropský portál najdeš tipy místa, která jsou něčím zvláštní.  Mohou být třeba na okraji obecného zájmu či bezbariérově přístupná. Česká verze doporučuje například moravské Slovácko

Dá se České republice přijít na chuť přímo od stolu a do slova? Vydej se za regionálními specialitami, které jsou připraveny kvalitních surovin. Česká jídla, recepty a tipy na restaurace a hospody najdeš třeba na specializovaném informačním webu Ministerstva pro místní rozvoj.  

Hodily by se ti spíše obecnější informace o zajímavých místech? Pak je tu pro tebe velká stránka českého cestovního ruchu plná krásných fotek. Nebo obrazový atlas, který obsahuje i mapy jednotlivých oblastí. Jestli preferuješ spíše romantické ruiny, můžeš se inspirovat třeba na komunitní stránce Opuštěné stavby

Už máš chuť vyrazit ven? Sleduj stezky, které jsou značené Klubem českých turistů. Značení turistických stezek provádějí vyškolení dobrovolníci.  Ty můžeš využít pěší trasy, cesty pro turisty na koních, cyklotrasy a v zimě se hodí značené lyžařské trasy. Ke značení se používá čtyř barev. Červená – dálkové nebo hřebenové trasy,  modrá – významnější trasy, zelená – místní trasy, žlutá – krátké trasy, spojovací cesty, zkratky. Značky jsou namalované zpravidla na stromech, sloupech a jiných objektech. Každá značka je tvořena vodorovným barevným pásem, nad nímž i pod nímž je bílý pás. Pro odbočení se tento základní tvar doplní šipkou.

Na cestu se nemusíš vydávat o samotě. Během roku turistické kluby pořádají řadu pochodů. Nejznámější je jarní pochod Praha – Prčice. Je to málo? Vydej se na túru do Rumunska. V Banátu mezi kopci a loukami najdeš české vesnice. Je to moc daleko? Navštiv české vesnice na Ukrajině.  Příliš české? V roce 2003 byl připojen první český úsek takzvané Svatojakubské cesty. Najdeš ji pod mezinárodním označením I 24 a v vede z Prahy až k hraničnímu přechodu Železná v Českém lese k německému Norimberku. Cílem svatojakubských tras je hrob svatého Jakuba v Santiagu de Compostela ve Španělsku.