Evropský portál pro mládež
Informace a příležitosti pro mladé z celé Evropy

Hazardní hry: vsaď svůj život

Multi-media Contest Grand Prize Winning Video- 2008

„Hraju asi dvě hodiny a je to furt nahoru a dolů, nemůžu se přešplhat víc než tisícovku přes vklad. Volá mi mamka a píše Kačenka, ať jí vezmu pár věcí v obchodě a v lékárně.“ (z knihy JÁ, HRÁČ: zpověď opravdového gamblera)

 

Hazardní hry mohou zasáhnout všechny vrstvy společnosti, včetně dětí. Podle studie ESPAD hraje na hazardních automatických přístrojích téměř denně 1,1 % českých chlapců ve věku 16 let a zkušenost s hazardem před 18. rokem věku uvedlo 32 % patologických hráčů. Mezi rizika, kterými je hazardní hráč ohrožen, patří nemoci vyvolané stresem, rozvoj patologického hráčství, deprese, úzkosti sociální problémy, agrese vůči sobě, trestná činnost, roste i riziko zneužívání návykových látek. Vedle toho je v ohrožení i rodina a blízké okolí hráče. U dětí a dospívajících je navíc riziko rychlého rozvoje patologického hráčství a souvisejících rizik výraznější.

 

V České republice je oproti ostatním zemím Evropské unie enormní počet heren. Navíc jsou tyto herny v rozporu se zákonem často umístěny v blízkosti škol a jiných veřejných institucí. Proti tomuto neutěšenému stavu aktivně působí například občanské sdružení Proti hazardu. K problému se vztahuje i příběh Martina S., který o své závislosti napsal knihu „JÁ, HRÁČ: zpověď opravdového gamblera“.  Z počátku byl Martin úspěšný mladík a sportovec, ale dostal se na šikmou plochu. Peníze na dluhy, život i hru hledal za hranou zákona... Zničil svůj víceletý vztah s partnerkou a utrápil vlastně i svoji matku. Nakonec se ze svého prokletí vymanil psaním knihy. A taky díky pomocné ruce, kterou mu podal dobrý přítel.

 

Ukázka z knihy: „Jel jsem si domů pro další peníze. Všem jsem oznámil, že zase letím, protože mám ještě nějaký jednání na druhym konci Prahy. Už zase jsem lhal... Kouknu do kapsy, kolik jsem sebral doma poslepu. Nějak jsem to přehnal. Ale nevadí, snad už mám dostatečnej rozum, abych to nenechal v herně… Vzal jsem si totiž pětatřicet tisíc. Třicet strkám do kapsy a těch pět rozměňuju na menší. .... Ne, dneska to prostě musím zlomit a dostat se trochu nahoru. Takhle blbě to přece nemůže házet pořád! Ale může! Zvyšuju postupně sázky tak, že na otočení mám skoro čtyři litry. Ale samý průlety, nebo mi to zhruba vrátí sázku. V kreditu mám posledních deset tisíc. Sázím rovnejch pět. Některý čísla by při výhře byly kolem čtyřiceti litrů nebo za podobnej ranec! „Tak pojď!“ povzbuzuju ruletu."