Evropský portál pro mládež
Informace a příležitosti pro mladé z celé Evropy

Boj proti HIV

© fotolia.com - Alexander Raths
© fotolia.com - Alexander Raths
Podle odhadů žilo na konci roku 2011 v Evropě asi 2,3 milionu lidí s HIV. Jak můžete v boji proti tomuto viru pomoci vy?

 

HIV (virus lidského imunodeficitu) napadá imunitní systém člověka a vážně narušuje schopnost organismu bojovat s viry, bakteriemi a plísněmi, které jsou původci nemocí. Pokud se tato infekce nezjistí a neléčí, imunitní systém se neustále oslabuje, až propukne chronické, smrtelné onemocnění AIDS. HIV se přenáší pohlavním stykem a krví a přenos je možný také z matky na plod.

 

Světový den boje proti AIDS

Každý rok 1. prosince spojí Světový den boje proti AIDS lidi z celého světa s cílem zvýšit povědomí o HIV/AIDS a manifestovat mezinárodní solidaritu tváří v tvář této pandemii. Jde o vynikající příležitost nejen k osvětě, ale i k motivaci rozvíjet prevenci HIV/AIDS, propagovat jeho léčbu a péči o pacienty s touto nemocí. V letech 2011–2015 bude tématem Světových dnů boje proti AIDS „Nulový výskyt: nula nově infikovaných virem HIV; nulová diskriminace; nula úmrtí spojených s AIDS“.

Světový den boje proti AIDS však můžete podpořit během celého roku tak, že proti HIV něco uděláte, např. že si vyhledáte fakta o HIV a že pak tyto informace skutečně využijete tak, že budete chránit sebe i ostatní. Spoustu užitečných tipů najdete na stránkách worldaidsday.org.

 

Financování vašeho projektu

Nadace Staying Alive televizní stanice MTV podporuje projekty mladých lidí, kteří inovativním způsobem bojují proti HIV v místě svého bydliště.

Nové výběrové řízení by se mělo vyhlásit v polovině roku 2013.

 

Získejte další informace

Celosvětová koalice mládeže proti HIV/AIDS (GYCA) nabízí svým členům bezplatné měsíční online kurzy týkající se řízení projektů, vedení politických kampaní, tvorby kandidatur na přidělení grantu, fundraisingu a pořádání mezinárodních konferencí o AIDS.

Většinou se každý měsíc koná jeden podobný kurz. Vybráno je na něj 20–25 účastníků, a to na základě jejich zkušeností s danou problematikou, jejich odhodlání předávat získané dovednosti ostatním a s cílem zajistit požadované zastoupení geografických oblastí a vyrovnaný poměr mezi ženami a muži. Prioritu přitom mají mladí lidé s HIV nebo mladí z marginalizovaných skupin obyvatelstva. Pokud máte o takový kurz zájem, podívejte se na jejich internetový harmonogram a příslušné termíny.