Evropský portál pro mládež
Informace a příležitosti pro mladé z celé Evropy

Spánek nad zlato

Dobře se vyspat je pro zdraví a celkovou pohodu naprostý základ. Jestli špatně usínáš nebo se často ráno budíš nevyspalý, máme pro tebe pár tipů.

Bolí tě často záda, hlava, máš špatnou náladu, splín nebo se ti točí hlava? Příčinou všech těchto potíží může být nevyspalost. Dostatek kvalitního spánku je pro naše tělo velice důležitý, a to hlavně v období zvýšeného stresu.

 

Tady je pár tipů, jak si spánek vylepšit:

 

  • Měj v tom pořádek. Vstávej vždycky ve stejnou dobu - i o víkendu. Tím udržíš své vnitřní hodiny v rovnováze.
  • Nesnoozuj! Ještě 10 minut... To známe. Vstaň při prvním zazvonění budíku.  Opakované buzení a usínání narušuje přirozené spánkové rytmy, a proto se pak cítíme ještě unavenější.
  • Vytáhni rolety! Pomocníkem budíku je světlo. Probouzet se ti bude líp, když si v pokoji rozsvítíš nebo jednoduše vytáhneš rolety. 
  • Dej si zdravou snídani.
  • Rozhýbej to. Lepší spánek si zajistíš fyzickou aktivitou. Cvičit se ale nedoporučuje několik hodin před spaním. Tím se naopak tělo vybudí a bude se ti hůř usínat.
  • Vyhýbej se stimulujícím látkám. Kafe, černý čaj nebo kolu se nedoporučuje pít po 3 hodině odpoledne. Kofein totiž spánku moc nepomáhá. I popíjení alkoholu nebo kouření navečer způsobuje poruchy spánku.
  • Vypni si mobil. A nejen mobil. Modré světlo ze smartphonů, tabletů, televize nebo počítače lidské tělo interpretuje tak, že už je čas vstávat. Proto je lepší nebrat si je do postele a přestat je používat dokonce i několik hodin před spaním.
  • V posteli se neuč. Číst si před spaním knížku je fajn, ale studovat by člověk měl jinde – v posteli by se mělo odpočívat, relaxovat.
  • Vytvoř si rituál. Dej si horkou lázeň, šálek bylinkového čaje, obleč si vlněné ponožky – zkrátka něco, co ti dělá dobře. Tento svůj rituál opakuj vždy před spaním. Tvé tělo pak už bude vědět, že je čas se uložit ke spánku.
  • Vyčisti si mysl: Sepiš si před spaním všechno, co tě trápí, abys mohl klidně usnout a nepřevaloval se kvůli tomu v posteli ještě tři hodiny. Zhluboka a pomalu dýchej, tzv. do břicha. To tě zklidní a pomůže lépe usnout.

 

Můžeš si taky vést spánkový deník . Budeš tak moct pozorovat a vyhodnotit svůj spánkový rytmus a faktory, které kvalitu tvého spánku ovlivňují.  

 

Další informace:

Národní nadace pro spánek

 

Zveřejněno: ne, 29/11/2015 - 11:44


Tweet Button: 


Info for young people in the western balkans

Potřebujete odbornou pomoc či radu?

Zaslat dotaz