Evropský portál pro mládež
Informace a příležitosti pro mladé z celé Evropy

Do světa jedině s cestovním pojištěním

@shutterstock.com_-_artens
@shutterstock.com_-_artens
Než vyjedete do zahraničí, mělo by být samozřejmostí, že si také zařídíte cestovní pojištění. Ve skutečnosti na to ale mnoho cestovatelů stále zapomíná. Dovolená se jim tak v případě úrazu či nehody může prodražit až o desetitisíce korun.

Varování před odjezdem do ciziny bez pojištění je přitom opravdu na místě. Podle statistik České asociace pojišťoven hlásí pojistné události související s léčebnými výlohami v zahraničí ročně téměř 70 tisíc českých turistů. Průměrné náklady na jednu takovou událost se šplhají na 12 tisíc korun. Cena za jednodenní cestovní pojištění, která se pohybuje v desítkách korun, je tak pak naprosto zanedbatelná.

 

Opravdu mi nestačí pouze kartička zdravotní pojišťovny?

 

I když se může zdát, že jsme vstupem do Evropské unie získali nárok na zcela bezplatnou léčbu ve všech ostatních členských zemích, není tomu tak. V mnoha státech je totiž běžné, že pacient za ošetření, hospitalizaci nebo stomatologický zákrok platí takzvanou spoluúčast, a tu musí uhradit i  turisté. Kartička zdravotní pojišťovny neboli Evropský zdravotní průkaz tedy nezajišťuje bezplatnou lékařskou péči, ale pouze nárok na péči běžnou pro občany dané země.

 

Zcela odlišné je to pak v případě cest mimo Evropu. V tomto případě je důležité zajistit si pojištění se skutečně vysokým limitem pojistného plnění, jinak vás návštěva lékaře na dovolené může zadlužit na pořádně dlouhou dobu. Podle České asociace pojišťoven mezi nejdražší lokality patří USA, Turecko, Tunisko, Izrael a Švýcarsko. 

 

Vyplatí se nezapomínat také na připojištění – kromě léčebných výloh si tak můžete zřídit také třeba úrazové pojištění, pojištění zavazadel proti ztrátě či krádeži nebo pojištění storna zájezdu. Na speciální pojištění také myslete, pokud jedete do zahraničí sportovat. Z pohledu pojišťoven jsou statisticky nejrizikovější sporty potápění do hloubky větší než 40 metrů, vysokohorská turistika nad 5 000 metrů nebo sjezdy horských kol.

 

Kde se pojistit?

 

Informace o cenách cestovního pojištění a o tom, co všechno zahrnují, najdete na stránkách jednotlivých pojišťoven. Výhodou je, že na většinu z nich už se ani nemusíte dostavit osobně, ale pojištění si můžete sjednat i přes internet, velmi často dokonce s desetiprocentní slevou. Jednotlivé nabídky si můžete porovnat na serveru Sfinance.cz.

 

 

Autorka: Sabina Netrvalová

Zveřejněno: čt, 02/04/2015 - 14:53


Tweet Button: 


Info for young people in the western balkans

Potřebujete odbornou pomoc či radu?

Zaslat dotaz