Evropský portál pro mládež
Informace a příležitosti pro mladé z celé Evropy

Kam v Praze za zelení

Praha není jen město kultury a architektury. Má toho hodně co nabídnout i milovníkům přírody.

Pokud si po celém dni stráveném v galeriích a muzeích budeš chtít odpočinout, hledáš ideální místo pro piknik nebo chceš vědět, kam za nejlepší vyhlídkou, čti dál. Sestavili jsme pro tebe seznam několika krásných lokalit, které v Praze stojí za to navštívit.​

Přírodní rezervace Prokopské údolí

Prokopské údolí je jedno z nejhezčích míst, kam si v Praze zajít na procházku. Nabízí výlet do přírody jen asi 30 minut z centra města. Je to skvělá volba, jestli si chceš dát pauzu od uliček přeplněných turisty. Tady jich moc nenajdeš a to zejména v chladnějších měsících. Místo toho narazíš na jezírka, lomy a skalní ochozy nabízející místo, kde si odpočinout a relaxovat. Hlavní dominantou údolí je kaňon, který sahá do hloubky až 70 metrů.

Název údolí pochází z legendy, podle které bylo místo domovem sv. Prokopa, který se zde utkal s ďáblem. Skrz údolí vede také naučná stezka, která ti představí místní historii, faunu, flóru a unikátní geologický komplex na jihozápadním konci Prahy. Stezka tě provede 7kilometrovou cestou chráněnou oblastí, ta je legálně chráněná od roku 1978. 

Mezi další známá místa patří Mušlovka - vápencový lom, který je důležitý hlavně z geologického hlediska. Celoživotní práce francouzského inženýra Joachima Barranda významně přispěla k paleontologickým a archeologickým objevům v této oblasti. Zasvětil své dílo výzkumu fosilií z okolí Prahy a ve své práci popsal přes 3600 nových druhů vyhynulých zvířat.

Divoká Šárka

Pokud máš rád/a výšlapy, je tohle pro tebe to pravé místo. Divoká Šárka je romantické skalnaté údolí, které tvoří jeden z nejrozsáhlejších pražských parků. Jméno oblasti pochází z legendy o Šárce a Ctiradovi. V těchto lesích údajně Šárka lstí omámila Ctiradovu družinu a se svým ženským klanem je pobily. Cestou do údolí určitě stojí za to sejít vpravo a udělat si krátký výlet na Kozákovu skálu. Na jejím vrcholu bylo slovanské opevnění už v 8. stol. a lokalita nebyla zvolená náhodou. Posaď se, vyndej svou oblíbenou svačinu a užívej si výhled.

Z Šárky se stalo oblíbené místo pro horolezce a letní výlety k vodě. V údolí vedle staré restaurace se nachází bazén Džbán. Voda v něm je studená ale čistá a osvěžující. Krom toho je oblast v létě skvělá na pěší výlety a cykloturistiku. Před zimu je možné běžkovat nebo bruslit na zamrzlé přehradě Džbán.

Stromovka 

Místo bylo založeno králem Přemyslem Otakarem II., který z ní v roce 1266 vytvořil loveckou oblast a dal tam postavit své letní sídlo. Největší rozkvět zaznamenala za vlády Rudolfa II. I když bylo místo původně královskou oborou, dnes ho místní znají především jako park Stromovka. V dnešní době slouží k sportu, rekreaci a ke vzdělávacím účelům. Areál prošel postupně několika změnami, v současnosti má asi 95 hektarů. Letní sídlo na kopci bylo přestavěno v renesančním stylu, jezírko bylo rozšířeno a uprostřed byl vytvořen ostrůvek.

V posledních letech Stromovka prošla velkou renovací. Tři jezírka byla kompletně revitalizovaná. V roce 2016 byla vytvořena dvě nová s celkovou rozlohou 13,200 m2. Byl také vybudován nový vodní kanál, který spojuje stará a nová jezírka do jednoho systému. Dále bylo zaseto 163 stromů a byly přidány nové chodníky.

Deset turistických tras poskytuje návštěvníkům nejen zajímavé informace o fauně, flóře a historii parku, ale zároveň přitahuje sport a zábavu.

Park Grébovka 

Havlíčkovy sady je velký strukturovaný park známý pod jménem Grébovka. Park se nachází na Praze 2, Vinohradech. Jeho zakladatelem byl pražský průmyslník Moritz Gröbe, který ho dal postavit v blízkosti své neorenesanční vily. V parku najdeš fontánu s vodní kaskádou, jezírko, pavilony, Gröbeho vilu, sochy a okouzlující grotto. Umělá jeskyně je postavená na nerovném terénu, její vrchol je na úrovni ulice, zatímco jeskyně se svažuje dolů do parku.

Renesanční park nabízí, kromě unikátního výhledu na Prahu, posezení uprostřed rozsáhlých vinic nebo v zahradní kavárně Pavilon Grébovka s jedinečnou replikou původních historických ornamentů ze 70. let 19. století.

V parku roste víc než 120 druhů listnatých i jehličnatých stromů, takže i v létě je kam se schovat do stínu. Oproti tomu louky nabízí skvělý prostor k opalování. Ve vyšších částech parku je dětské hřiště, kde se nachází asi deset různých atrakcí. Část tvoří také hřiště na basketbal s umělým povrchem a tribunami. Místo je hlídané správcem.

Botanická zahrada v Troji

Areál botanické zahrady najdeš v Troji, kde zaujímá asi 70 hektarů. Její nejznámější část je skleník Fata Morgana, ale k zahradě patří i venkovní expozice s vinicí. Skleník je otevřený po celý rok od úterý do neděle, v pondělí mají zavřeno.  

V roce 1992 byla otevřená první expozice. Místo bylo zamýšleno jako park se sbírkami malých cibulovin, trvalek a dalších rostlin, zahradu s nerosty a stromový park s domácími i exotickými jehličnany. Dnes kromě úvodní expozice, můžeš také vidět japonskou zahradu s pravými druhy japonských rostlin, výstavou tureckých a středomořských rostlin a sbírku kosatců. V severní části zahrady je šestitunová ocelová vyhlídková věž. Uvnitř potrubí je vřetenové schodiště a povrch trubky je ozdoben výhledy, z kterých můžeš pozorovat krajinu.

Pro návštěvníky jsou k dispozici turistické stezky a řada lavic, kde si můžeš cestou odpočinout. K zahradě jsou přidány různé dekorativní a informační prvky, které slouží ke vzdělání a zpříjemnění návštěvy.

Botanická zahrada je skvělé místo na piknik, je tam dokonce k těmto účelům vyhrazené místo, kde můžeš sedět a relaxovat s přáteli. Pokud si s sebou neplánuješ brát žádnou výbavu, vezmi si nějakou hotovost. Lehátka jsou k zapůjčení zdarma, za deky a další příslušenství budeš ale muset platit zálohu.

Zahrady na Petříně 

Petřín je 327 metrů vysoký kopec v centru Prahy. Nabízí zábavu, přírodu, výhled a historii. Vede tam tradiční cesta, ale doporučujeme i alternativu - nejpopulárnější cesta nahoru je totiž lanovkou. Je to nejstarší lanovka v zemi a je dlouhá 540 metrů.

Dalším z míst na Petříně, které nemůžeš vynechat, je zrcadlové bludiště, kde je 35 normálních a 15 zkreslujících zrcadel. Kopec je také ideálním místem na pozorování oblohy, najdeš tam veřejnou hvězdárnu, kde můžeš po celý rok pozorovat denní i noční oblohu. 

Na svahu Petřína můžeš navštívit jednu z nejkrásnějších barokních zahrad v Praze. Místo je dostupné z Karmelitské ulice a je tvořené kaskádou zahrad. V Praze můžeš legálně založit ohniště na grilování na 12 místech. Dvě z nich nabízí Petřín - v Lobkovické zahradě a poblíž cesty kolem Petřínské skalky.

 

Navštiv stránku Eurodesk CZ pro více informací a novinek, včetně nabídek a událostí týkajících se ČR. Na tvé další dotazy rádi zodpovíme e-mailem, telefonicky i osobně. Přihlas se k odběru našeho newsletteru, který je zdarma rozesílán elektronicky po celé ČR a sleduj nás na Facebooku, kde se dozvíš nejnovější informace o příležitostech pro mladé lidi.

 

Zveřejněno: čt, 18/10/2018 - 12:56


Tweet Button: 


Info for young people in the western balkans

Potřebujete odbornou pomoc či radu?

Zaslat dotaz