Evropský portál pro mládež
Informace a příležitosti pro mladé z celé Evropy

Natrénuj si život v Evropě nanečisto

screenshot ze hry, Čečensko © Evropa 2045
screenshot ze hry, Čečensko © Evropa 2045
Jak bude vypadat Evropa až ti bude padesát? Chceš si ve škole zkusit, jak řídit Českou republiku nebo Francii? Možná oceníš výukovou hru Evropa 2045. Strategie určená pro střední školy ti umožní být přímo ve virtuálním centru dění.

Vyzkoušej si, jaké problémy přináší řízení státu, jak se budují vztahy s okolními státy, jak se může vyvíjet budoucnost Evropského společenství. Evropa 2045 je online simulátor vývoje Evropy na několik dalších desítek let. Hra, která vznikla ve spolupráci s odborníky z Univerzity Karlovy, Asociace pro mezinárodní otázky, z CIANTU a Gymnázia Sázavská,  slouží jako pomůcka pro výuku na středních školách, Hra rozvíjí schopnosti diskutovat, společně řešit problémy a kriticky uvažovat. Každý hráč v simulaci zastupuje jeden stát Evropské unie, který spravuje a reprezentuje v diplomatických jednáních. Jednotlivec tak v sobě spojuje pravomoci, které jsou ve skutečnosti většinou rozděleny mezi hlavu státu, vládu a parlament.

Na úrovni vlády jako hráč určuješ vnitrostátní politiku svého státu, zadáváš investiční pobídky, kterými se snažíš přesvědčit domácí a zahraniční investory, aby investovali právě na území tvého státu. V rozhodování investorů hraje, stejně jako ve skutečnosti, důležitou roli výše a skladba daní, stav infrastruktury a úroveň vzdělanosti dané země. Nastoupíš do stroje času s číslem 2045?