Tairseach Eorpach na hÓige
Eolas agus deiseanna do dhaoine óga ar fud na hEorpa.

10 důvodů, proč se vyplatí odjet na Erasmus

Rozhodujete se, zda vyjet na Erasmus? Máte strach, že studium v cizí zemi nezvládnete? Váháte, zda je Erasmus opravdu tak skvělý, jak všichni tvrdí? Podívejte se na přehled důvodů, proč se vyjet do světa rozhodně vyplatí.
  1. Poznáte cizí zemi jako místní

Protože vás v zahraničí čeká alespoň půlrok, máte jedinečnou šanci poznat své nové univerzitní město (a případně i celou zemi) jako místní. Stačí pár týdnů a ze zmateného turisty se stane skoro ostřílený domorodec, který si pamatuje všechny trasy metra a ví, kam zajít na nejlevnější drinky. Bonusem je, že cizí zemi poznáte z jiné perspektivy – s místními obyvateli se během několika měsíců seznámíte rozhodně lépe než při týdenní dovolené.

 

  1. Procvičíte si cizí jazyk

Když jsem vyrazila na Erasmus, překvapilo mě, že anglicky sice rozumím bez problémů, ale s mluvením je to už horší. Semestr v zahraničí je ideální příležitost k aktivnímu využití svých jazykových dovedností, i když vás možná zpočátku také překvapí, že se budete nejdřív potřebovat trochu rozmluvit. Výhodou je, že většina ostatních studentů je na tom podobně, a ti, kteří nejsou, vám mohou pomoci s procvičováním.

 

  1. Budete cestovat

Za semestr na Erasmu procestuje spousta lidí tolik míst, kolik běžně neprocestuje za několik roků. Pobyt v zahraničí jednoduše vybízí k tomu, abyste „svou“ zemi poznali co nejlépe, a nejlépe k tomu přidali i země sousední. Výhodou je, že na většině univerzit fungují studentské organizace, které nabízejí spoustu výletů, takže se vlastně ani nemusíte o nic starat. A že se bojíte, že nebudete mít s kým vyrazit? Obavy jsou zbytečné, Erasmáci jsou družní a s novými lidmi se seznámíte hned. Což nás přivádí k dalšímu bodu…

 

  1. Získáte přátele z celého světa

Na domácí univerzitě se vám sotva poštěstí, že budete mít spolužáky ze všech koutů světa. Na Erasmu je samozřejmostí, že vedle vás bude na přednášce sedět Dánka, do menzy budete chodit s kamarády z Anglie a na večerní party zase s Portugalci. Kromě toho se vám naskytne spousta příležitostí, jak se seznámit i s lidmi ze vzdálenějších koutů Země – studijních pobytů totiž po celém světě existuje nespočet. Nejen, že se díky tomu dozvíte mnoho zajímavostí, ale také pak budete moct navštěvovat své kamarády žijící na nejrůznějších místech.

 

  1. Budete organizovanější

Nebudeme si nic nalhávat, Erasmus, to je zpočátku spousta papírování. Když už se ale prokoušete všemi formuláři, zajistíte si ubytování a na účtu vám přistane stipendium, můžete si být jistí, že už vás z hlediska organizování jen tak něco nezaskočí.

 

  1. Osamostatníte se

Než si v zahraničí najdete kamarády, pár dní to potrvá, takže se ze začátku budete muset spoléhat hlavně na sebe. Možná se hned po příjezdu budete muset zapsat na místní městský úřad nebo zajít na studijní oddělení univerzity – to všechno vám ale pomůže osamostatnit se a dokázat si, že zvládnete mnohem víc, než jste si původně mysleli.

 

  1. Vylepšíte si životopis

Konkurence na pracovním trhu je vysoká a vše, co můžete potenciálnímu zaměstnavateli nabídnout navíc, se počítá. Erasmem v životopise tak dokazujete, že dobře ovládáte cizí jazyky, rádi se učíte a nebojíte se změn. To se vám může hodit nejenom v mezinárodních společnostech.  

 

  1. Poznáte studium jinde

Díky Erasmu poznáte, že ne všude se vyučuje formou přednášek pro sály plné studentů. Také zjistíte, jaké je studovat v cizím jazyce, a možná vás příjemně překvapí, že to vlastně vůbec není o tolik náročnější. Zblízka se podíváte na to, jak probíhá výuka v cizí zemi, jak se ke studentům chovají tamější učitelé, získáte nové zdroje ke studiu a dozvíte se mnoho zajímavých informací. I když mnoho studentů považuje Erasmus hlavně za největší party jejich života, byla by škoda zapomínat na to, že jde primárně o studijní pobyt.

 

  1. Erasmus vám otevře cestu do světa

Pro mnohé z těch, kteří během studií vyjeli na Erasmus, to rozhodně není konečná stanice. Spoustu lidí nadchne život v zahraničí tak, že tam později vyjedou ještě na pracovní či dobrovolnické stáže. Díky studijnímu pobytu je vyjetí do světa přeci jen o trochu snazší, protože už částečně víte, co můžete očekávat, a nejste z toho tolik nervózní. A i v tomto případě platí, že váš životopis vypadá při přijímacím řízení díky Erasmu jednoduše lépe.

 

  1. Po návratu vás budou všichni rozmazlovat

Poslední bod souvisí spíše s dobou „po Erasmu“. Když se vrátíte po semestru či dvou zpátky domů, čeká vás skvělé období. Rodiče vás budou rozmazlovat a vyvařovat vám vaše nejmilejší jídla, všichni kamarádi se s vámi zase budou chtít scházet, abyste jim vyprávěli tu spoustu zážitků, které jste si přivezli. Erasmus je skvělá šance, jak poznat svět i sebe sama. Tak na co ještě čekáte?

 

Autorka: Sabina Netrvalová

Foilsithe: Lua, 10/08/2015 - 14:36


Tweet Button: 

Naisc a bhaineann le hábhar


Info for young people in the western balkans

An bhfuil cúnamh nó comhairle uait?

Cuir ceist orainn!