Evropský portál pro mládež
Informace a příležitosti pro mladé z celé Evropy

Boj proti neplaceným stážím

Photographer: Sarah Benke
Photographer: Sarah Benke
V rámci požadavků na zákaz neplacených stáží v EU institucích zahájily Evropské fórum mládeže a Youth Intergroup kampaň za férové stáže podporující celosvětové hnutí, které chce získat zpět důstojnost pro mladé stážisty.

Před rokem nastoupila Zuzana na svou stáž s očekáváním, že získá zkušenosti, které budou cenné pro její kariérní rozvoj. Místo toho byla česká studentka vzdělávání dospělých degradována do pozice asistentky připravující kávu pro své zaměstnavatele. Měla pocit, že se s ní zachází jako s levnou pracovní silou, což popsala jako depresivní zkušenost. Rok poté, dvaatřicetiletá Zuzana Vaněčková pronesla  na půdě Evropského parlamentu vášnivý projev o své zkušenosti. Zažehla tak kampaň pro férové stáže, v níž se momentálně angažuje.

 

Kampaň žádá základní pracovní práva pro stážisty a volá po placených stážích, které nabízí smysluplnou vzdělávací zkušenost. Ve svém manifestu spolu s devíti členy Evropského parlamentu jako prvními signatáři požadují, aby Evropský parlament platil svým stážistům, aby byla stanovena maximální délka stáže na 12 měsíců a vytvořena smlouva o vzdělávání.

 

Terry Reintke, spolupředsedající Youth Intergroup, zdůrazňuje, že tato #fairinternship kampaň je příležitostí vyslat silnou zprávu proti normalizaci neplacených stáží. Jak sama připomíná: "Někteří stážisté se nachází v nesnesitelných podmínkách a jen někteří z nich si mohou dovolit přístup k dlouhodobé neplacené stáži, což s sebou nese další nerovnosti."

 

Průzkum mezi 233 stážisty v Evropském parlamentu ukazuje, že ti, kteří pracují pro politické skupiny dostávají zaplaceno, ale 8% stážistů pracujících pro členy Evropského parlamentu nedostává žádné kapesné a 3% mají méně než 300 eur; 12% mezi 300 a 600 eury, 32% mezi 600 a 1000 eury a 44% více než 1000 eur. V roce 2013 ukazovaly průzkumy celkem 17% neplacených stáží, takže lze zaznamenat jisté zlepšení.

 

Ve srovnání s širším pracovním trhem vykazují stáže v evropských institucích obvykle lepší podmínky. Mládežnické fórum s podporou Evropské komise a Evropské nadace mládeže Rady Evropy vytvořilo Průvodce zaměstnavatelů kvalitními stážemi.

 

Evropský hospodářský a sociální výbor v roce 2012 pořádal konzultace Mezinárodní organizace práce, kde byla Evropským fórem mládeže prezentována European Quality Charter on Internships and Apprenticeships. Sociální partneři EU se zavázali k lepším a kvalitnějším programům stáží a učení. Na evropských stránkách Eurodesku můžete najít rozsáhlou nabídku stáží.

 

"Instituce udávají tón širšímu trhu práce," tvrdí Bryan Watkins z Global Intern Coalition, hnutí, které se snaží sjednotit hnutí stážistů po celém světě a které nedávno zorganizovalo celosvětovou stávku stážistů.

 

Jedna evropská instituce, Evropská služba pro vnější činnost, se nedávno stala předmětem vyšetřování evropské ombudsmanky, která zjistila, že ESVČ má po celém světě 800 neplacených stážistů. Dne 15. února 2017 vydala Evropská veřejná ochránkyně práv doporučení, kde se uvádí že ESVČ "tím, že nebyla schopna nabídnout odměnu za určité stáže, jednala neoprávněně."

 

Napříč celou Evropou kromě evropských institucí se ročně zhruba 4,5 milionu studentů a absolventů stává stážisty, přičemž 59% z nich nejsou placeni. Dokázali byste si představit veřejnou databázi, kde by se dalo nalézt hodnocení firem podle toho, jak zachází se svými stážisty? To je nápad, se kterým přišli Interns Go Pro. Regis Pradal, spoluzakladatel Interns Go Pro, vysvětluje, že až bude hodnocení vytvořeno, mohou jednotlivé společnosti získat Evropské ocenění pro kvalitní stáže. Univerzity, neziskové organizace, pracovní portály, velká média, mladí lidé a zaměstnavatelé jsou vyzýváni, aby se připojili k této iniciativě za účelem vnesení transparentnosti do zaměstnávání mládeže.

Zveřejněno: po, 13/03/2017 - 15:05


Tweet Button: 

Související internetové odkazy


Info for young people in the western balkans

Potřebujete odbornou pomoc či radu?

Zaslat dotaz