Evropský portál pro mládež
Informace a příležitosti pro mladé z celé Evropy

Projekt GA.M.E.S.NET míří do finále

Trochu zmatků, mnoho inspirace. Spolek evropských bojových umění (SEBU) z Kladna reprezentoval Česko na italském festivalu tradičních sportů a her.

S podporou Evropské komise běží již od června 2014 projekt GA.M.E.S.NET (“European Medieval Sports & Street Games Network”), který o víkendu 23. a 24. května dospěl do svého finále. Do italského města Narni, kde se konalo závěrečné setkání projektu, se na dva dny sjelo všech třináct partnerských organizací, aby zde prezentovaly svůj um – tradiční sporty a hry z různých koutů Evropy. Do projektu je zapojen i kladenský Spolek evropských bojových umění (SEBU), který do Narni vyslal hned devět svých zástupců. V rámci festivalu Games Days SEBU prezentovali členové SEBU instinktivní lukostřelbu, zápas i práci s chladnými zbraněmi a od diváků i organizátorů sklidil zasloužené uznání. 

 

SEBU je občanské sdružení působící na Kladně, které si klade za cíl vyučovat zájemce z řad dětí i dospělých umění šermu, instinktivní lukostřelby, vrhu nožem či sekyrou a také zápasu a sebeobrany. Tyto disciplíny zástupci SEBU prezentovali rovněž v rámci dvouletého projektu GA.M.E.S.NET spolufinancovaného Evropskou komisí. „O projektu jsme se dozvěděli víceméně náhodou, když jsme byli osloveni zprostředkovatelskou agenturou působící v oblasti evropských dotací. Přestože s mezinárodní spoluprací jsme v té době neměli téměř žádnou zkušenost, téma projektu nás natolik zaujalo, že jsme se rozhodli udělat krok do neznáma a zapojit se,“ uvedl kondotiér SEBU Milan Babuka. „Projekt jsme brali především jako příležitost seznámit se s tím, jak se tradiční sporty provozují v ostatních evropských zemích, a naopak jako možnost prezentovat SEBU, Kladno i Českou republiku za hranicemi,“ dodává. Tuto příležitost dostal SEBU právě na festivalu Games Days v Narni.

 

Členové SEBU, kteří byli vybráni, aby se festivalu zúčastnili, se připravovali již od jara, aby v Itálii předvedli to nejlepší, co umí. Pro diváky si připravili lukostřeleckou exhibici, ukázky boje s holemi, zápasu se zbraní i beze zbraně. Mezi diváky budily respekt především ukázky sekání chladnými zbraněmi. I přes nepřízeň počasí se festival vydařil a diváci i samotní účastníci si z něj odnesli jedinečný zážitek. Ten byl umocněn i kouzlem italské Umbrie plné kýčovitých vesniček, starých, ale stále obývaných kamenných domků vystavěných po kopcích, cedrů a olivových hájů a také krásami uzounkých uliček středověkého města Narni.

 

Zajištění akce v Narni bylo poněkud chaotické a zcela potvrdilo naše zažité – nepříliš lichotivé – představy o italských organizačních schopnostech. Účast na festivalu pro nás přesto byla velmi příjemným zážitkem – měli jsme příležitost vyzkoušet si různé evropské tradiční sporty, které v Narni prezentovaly další organizace, a doufáme, že se nám na projekt podaří navázat v podobě další spolupráce např. se spolky ze španělských Kanárských ostrovů nebo s maďarskou asociací bojového sportu baranta,“ shrnul Babuka. „Rádi bych za SEBU poděkoval kromě Evropské komise také Pražským službám, které nám bezplatně zapůjčily minibus pro cestu do Itálie, a městu Kladnu, díky jehož finančnímu příspěvku jsme mohli vyslat hned devítičlennou výpravu,“ dodal.

 

Více informací o projektu můžete nalézt na webových stránkách SEBU (www.sebu.cz) nebo na stránkách projektu (www.gamesnetproject.eu).

Také se můžete rovnou přijít podívat na některý z tréninků SEBU, které probíhají každé úterý a středu od 16:00 do 21:00 v areálu Zimního stadionu v Kladně. 

 

Zveřejněno čt, 11/06/2015 - 10:50
poslední aktualizace st, 11/03/2020 - 09:52Info for young people in the western balkans

Potřebujete odbornou pomoc či radu?

Zaslat dotaz