Evropský portál pro mládež
Informace a příležitosti pro mladé z celé Evropy

Nechte se inspirovat výměnou mládeže ProEmotion!

Poslední výměna mládeže tohoto pro Tmelník velice nabitého a úspěšného roku konaná na domácí půdě se nemohla než nést v příjemném duchu vánočního veselení, interkulturních zážitků a neformálního vzdělávání.

Roztrhaný balicí papír bylo možné objevit skutečně kdekoli, skořápky burských oříšků byly naopak všudypřítomné. Také smích a zpěv notoricky známých amerických vánočních vypalovaček i exoticky znějících koled průběžně doplňoval atmosféru, tedy když se zrovna neztrácel v řevu zdivočelých čertů a zděšených účastníků.

Ale možná bude lepší začít od začátku. Z nejrůznějších koutů Turecka, Rumunska, Portugalska, Francie, Itálie a Česka se sjelo 43 mladých lidí do útulného penzionu Klamovka v líbezné středočeské vesničce Stradonice, aby zjistili, jak efektivně zužitkovat čas strávený na internetu a především poté na sociálních sítích, třeba k propagaci svého projektu, podnikatelského záměru či čehokoli jiného.

Po nezbytných seznamovacích aktivitách prvních dnů jsme se začali pomocí metod neformálního vzdělávání zavrtávat hlouběji. Kolik času denně upřímně strávíme na internetu a kolik pak přímo na některé z narůstající řady sociálních sítí? Kolik statusů jsme kdy napsali a kolik fotek a videí sdíleli s přáteli a „přáteli“? Kolik z těchto příspěvků pak mělo nějakou reálnou hodnotu či přínos, ať již pro nás či pro všechny ty online? Cílem však nebylo odsuzovat tyto prostředky coby požírače času a energie, ale najít v nich mnohdy skryté možnosti užitku, naučit se je uchopit a běžně používat ke zviditelnění našich idejí, ambicí či snů, a to v jakékoli podobě.

V druhé polovině projektu jsme se jali nabyté znalosti trochu potrénovat v praxi, a to rovnou realizací několika takových nápadů. Abych je nemusela všechny vyjmenovávat, počínaje těmi týkajících se nejabsurdnějších vynálezů až po ty dobrovolnictví opěvující, neboť každý jeden byl pojat velice kreativně a osobitě, a zároveň abych dostála hlavní myšlence této výměny, vřele doporučuji navštívit oficiální webové stránky projektuhttp://proemotionye.wix.com/proemotionye, kde jsou veškerá dílka našich milých účastníků pohromadě a kde se Promotion a Emotion neomylně sbíhají v ProEmotion.     

Ne že by se však neustále jen pracovalo. Čerstvý vzduch přinesl výlet na hrad Křivoklát a city game v Berouně. Nesměly chybět ani mezinárodní večery, tentokráte hned dva, jeden tradiční, druhý čistě vánoční, během kterého se událo již výše zmíněné přepadení mikulášskou družinou, po němž musel nejeden český účastník obhajovat zvláštní výchovné praktiky v Čechách. K bujarému nadšení týmů přicházejících především z jižních zemí Evropy jsme se dočkali i trochy sněhu, který pochopitelně nebylo kolem Klamovky po ranní koulovačce vůbec třeba odklízet.    

Pro mnohé účastníky byla ProEmotion zcela novou zkušeností, pro jiné něco, co se po chvíli stalo nepostradatelným protikladem denního stereotypu, učení se něčemu novému každou minutou okořenila nekončící lavina legrace, ať již při občas infantilních občas zapeklitých hrách, komických střetech rozdílných kultur, mentalit a povah, při procházce lehce zasněženou krajinou či u vytváření videí a vůbec toho všeho kolem. Staří přátelé se promíchali s novými tvářemi, aby vytvořili bláznivý a energií neustále pulzující celek a mohli se vzájemně inspirovat a motivovat, aby se jim mohlo chvíli po někom vzdáleném stýskat a aby měli opět důvod zvednout plachty a potkat se kdekoli se jim jen v Evropě díky Erasmus+ zamane.

Tmelník pomáhá mladým lidem realizovat jejich vlastní nápady a iniciativu skrze výměny mládeže konané v ČR. V nadcházejícím roce máme již několik dalších akcí v plánu, a další budou přibývat. Zde je informace o té nejbližší z nich:

YE "LET´S GET TOGETHER FOR BUILDING TOLERANCE (LGBT)"
Téma: Víc hlav víc ví, víc zvládne a víc se baví. O to vše se budeme spolu snažit během osmi dnů, kdy se dozvíte více o diskriminaci, předsudcích, stereotypech dnešní společnosti a samozřejmě i o neformální cestě poznávání světa. Účastníci pocházejí z České republiky, Bosny, Holandska, Rumunska, Itálie, Srbska, Španělska a Polska.
13. – 22. 2. 2015
Praha (Česká republika)
BLIŽŠÍ INFORMACE NA oana@tmelnik.cz (V AJ)

Neváhejte se nám ozvat, pokud byste se podobného projektu chtěli zúčastnit! Rádi Vám povíme, co a jak, a dáme Vám možnost se zapojit do našich plánovaných aktivit, anebo Vám pomůžeme naplánovat si Váš vlastní projekt. 

Za Tmelník,
Andy Surá
_________________
Tmelník o.s.
andy@tmelnik.cz
http://www.tmelnik.cz
http://www.facebook.com/Tmelnik.cz
tel.: 777 277 310

Zveřejněno po, 22/12/2014 - 12:14
poslední aktualizace po, 22/12/2014 - 14:20Info for young people in the western balkans

Potřebujete odbornou pomoc či radu?

Zaslat dotaz