Evrópska ungmennagáttin
Upplýsingar og tækifæri fyrir ungt fólk vítt og breitt í Evrópu.

Staňte se diplomatem a vyzkoušejte si jednání OSN, NATO nebo EU!

Láká vás diplomacie? Chcete zjistit, jak vypadají jednání řady mezinárodních institucí? Máte zájem o zahraniční dění a chcete se o něm dozvědět ještě víc? Pak neváhejte a zapojte se do Pražského studentského summitu nebo Českého modelu amer

Koho zajímá dění v oblasti lidských práv, mezinárodního dění, ekonomie, kulturního dědictví nebo životního prostředí, měl by zbystřit. Studenti středních i vysokých škol se totiž mohou zapojit do jedinečného vzdělávacího projektu Pražský studentský summit a procvičit si tak své diplomatické schopnosti. Projekt s více než dvacetiletou tradicí každoročně vzdělává více než 300 studentů z celé České republiky a nabízí jim možnost vyzkoušet si simulované jednání klíčových mezinárodních organizací – OSN, NATO, EU a nově také Visegrádské čtyřky.

 

Během roku se mladí lidé setkávají na workshopech v Praze a připravují se na závěrečnou čtyřdenní konferenci, na které se z nich stávají diplomaté zastupující jeden z vybraných států. Jednotlivých setkání se účastní i zajímaví hosté – v minulosti to byli například novináři Erik Tabery a Jakub Železný, ekonom Tomáš Sedláček nebo odborník na etiketu Ladislav Špaček.

 

Účastníci summitu si procvičují své rétorické schopnosti, učí se pracovat s odbornými texty a také zlepšují své jazykové schopnosti – například v případě modelu NATO totiž veškerá jednání probíhají pouze v angličtině. Začátek přijímacího řízení do projektu začíná vždy v září, závěrečná konference pak zpravidla připadá na březen. O akci se více dozvíte na webových stránkách www.studentsummit.cz.

 

Zajímá vás spíše politika USA?

 

Zajímá vás politika víc než diplomacie? A ta americká obzvlášť? Ani vy nemusíte zoufat. Letos se totiž v Plzni uskuteční již pátý ročník Českého modelu amerického kongresu, ve kterém mladí lidé simulují jednání vrcholného orgánu americké politiky. I v jeho řadách mohou zasednout studenti středních a vysokých škol, kteří si vybírají mezi rolemi poslanců, senátorů, lobbistů, ale také novinářů.

 

Účastníci projektu si vyzkouší jednání jednotlivých výborů amerického Kongresu, poznají prostředí kuloárů, které ovládají lobbisté, a možná budou spolupracovat i s prezidentem USA. I v tomto případě na mladé lidi čekají setkání s mnoha zajímavými hosty, procvičí si své komunikační a rétorické schopnosti a práci s informacemi.

 

Český model amerického kongresu se koná vždy v září a trvá necelý týden. Pro letošní ročník budou v srpnu možné ještě dodatečné registrace. Více informací o projektu získáte na www.americkykongres.cz.

 

Autorka: Sabina Netrvalová

 

 

Útgefið efni: Fim, 30/07/2015 - 09:46


Tweet Button: 


Info for young people in the western balkans

Vantar þig ráðgjöf sérfræðings?

Ask us!