Evropský portál pro mládež
Informace a příležitosti pro mladé z celé Evropy

Pulzující body v české síti. Jak objevit místo, kde to žije?

maltman23, Hackerspace Brussels, 2012 CC BY-SA 2.0
maltman23, Hackerspace Brussels, 2012 CC BY-SA 2.0
Neznámé prostředí. Davy lidí. Nové zvyky a odlišná společenská realita. Jak neklouzat po povrchu a proniknout do míst, kde jsou lidé, které stojí za to potkat? Projdi si pár nabídnutých tipů, vyzkoušej, co ti se sedí. Zapoj se.

 

Společenské struktury, které spojují lidi s podobným zájmem, se v České republice stále rozvíjejí. Většinu z nich najdeš i na webu. Po chvíli pátrání najdeš akce, které jsou otevřené všem. Některé se konají jednou za rok, jako například jarní Veletrh neziskovek – NGO Market.  Na veletrhu můžeš během jednoho dne potkat desítky lidí, kteří se aktivně podílí na utváření české občanské společnosti a popovídat si s nimi o jejich práci.

 

Lokální charakter s celorepublikovým přesahem a světovým odkazem mají konference TEDx. Tyto jednodenní konference, jejichž nedílnou součástí je získávání nových kontaktů a sdílení zkušeností,  se neomezují jen na Prahu, najdeš je v mnoha dalších městech. Například v Hradci Králové, Ostravě či Brně. Pokud je pro tebe vstupné na konferenci moc vysoké, zkus se příhlásit do týmu organizátorů jako dobrovolník. Pro navazování kontaktů, je to ideální pozice.

 

Poněkud uvolněnější a v Česku oblíbený formát setkávání lidí se společným zájmem je barcamp. Barcamp je otevřená ne-konference, která se soustředí na vybrané aktuální téma. Spojuje lidi, kteří mají potřebu dohromady mluvit o nastoleném problému. Lidé, kteří na barcamp přijedou, mají dost často skutečně co říct.

 

Dáváš spíš než debatám přednost obrázkům a prostředí designu? I v českých městech najdeš pravidelné PechaKucha Night. V Praze, Ostravě, Plzni či Ústí nad Labem můžeš během večerů potkat architekty, designéry, řadu výtvarných umělců, teoretiků i inženýrů. 

 

Potřebuješ místo pro práci nebo inspiraci? Vydej se do nejbližšího HUBu. Udržitelný rozvoj, podnikání, mix zkušených i začínajících. Takový je třeba HUB Prague nebo The Hub Ostrava. 

 

Pokud máš být přímo u zdroje,  v místě objevů, tam kde se věci tvoří, kde se rodí nové organismy, robotické ruce a programy, nemůžeš minout lokální hackerspace. V Praze dobře funguje brmlab a v Brně base48.  Na první pohled místa možná trochu nejistá, po bližším seznámení fascinující, otevřená a anglicky mluvící. Najdi si ten nejbližší a vstup do nové dimenze. 

 

Jdeš-li přímo ke kořenům a za sluncem. Pak věz, že v Česku vznikají komunitní městské zahrady. Pozoruj okolí, prozkoumej síť. Zeleninové niky rostou i v Praze. 

Zveřejněno: pá, 19/04/2013 - 08:23


Tweet Button: 


Info for young people in the western balkans

Potřebujete odbornou pomoc či radu?

Zaslat dotaz