Evropský portál pro mládež
Informace a příležitosti pro mladé z celé Evropy

S uměním až za hranice

Otevíráme východní cestu, 2012 CC BY 2.0
Otevíráme východní cestu, 2012 CC BY 2.0
Proč je dobré dva měsíce malovat s výhledem na moře a psát román v Amsterdamu? Jak podobný podnik zorganizovat a nehladovět při tom? Čtěte dál.

 

Teoreticky. Jedna stránka jí trvá něco kolem tří hodin, devět jízd tramvají by na ní mělo stačit. Dvěstěstránková kniha by tak mohla vzniknout během tisíce osmi set tramvajových jízd, což vzhledem k tomu, že jezdí dvakrát denně, znamená dva a půl roku práce. Tři, pokud se započítají víkendy a nějaké to volno. Tři roky na román, to nezní špatně. Teoreticky. Prakticky jí to nejde.

 

Začít psát, jen co se zavřou tramvajové dveře a skončit, když se rozbzučí pípadlo Vvystupujte, je totiž holé šílenství. Teoreticky se dá všechno. Tvořit kdykoli a kdekoli, protože když to nejde, bude to jistě jen výmluva, a někdy je to opravdu tak. Kdo by si přece chtěl dobrovolně osedět zadek tak, že na něm pak má mozol velikosti palačinky a navíc s tak nejistým výsledkem jako je ze své podstaty literární tvorba? A tak se autoři vymlouvají na nedostatek času, rodinu nebo zaměstnání....

 

Čtyři z mých pěti knih vznikly v zahraničí. Ta první u rodičů v bytě, když byli přes léto pryč. Autory, kteří dokážou psát mezi každodenním obstaráváním, prací a pochůzkami, obdivuji. Neumím to. (.......) Tvůrčí pobyty jinde ale nejsou jen růžovou zahradou vidin, které se samy předhánějí celé šťastné z té nebývalé svobody. Nejsou tím pro mě vlastně téměř nikdy. Mnohem spíš se podobají drtičce, co z hroznů lisuje víno, je-li, pokud ne, pak patok, není úniku. Pobyty v zahraničí jsou nejen způsobem, jak přijít ke spojitému času bez povinností a ruchů, ale také bičem, který si pletu sama na sebe. (.......)

 

V Amsterdamu jsem dopsala svou poslední knihu Stanice Tajga. Psát jsem ji začala o půl roku dříve cestujíc na Sibiři na vlastní pěst od města k městu. Na to, aby člověk psal v klidu mimo domov, pobyt v domě pro literáty nutně nepotřebuje. Většinou je to ale velká pomoc. Především finanční, ale nejen to. A proto za těch několik příležitostí, psát v klidu někde jinde, jsem a nepřestanu být vděčná.

 

(autorskou textu je česká spisovatelka Petra Hůlová, úryvek z publikace Umělci bez hranic)

 


A co vy a hranice?

  • Pohybujete se na kulturním poli? Podívejte se také za hranice. Skrze evropskou informační síť On the move najdete výzvy na festivaly, výstavy, nabídky rezidencí a možnost zapojit se do do různých projektů (i pro teoretiky a kurátory).  Možná se vám pro začátek bude hodit Informační brožurka pro umělce, kteří chtějí zažít a pochopit evropské pojetí mobility (k dispozici je v angličtině, francouzštině, italštině a němčině).

 

  • Toužíte po zámoří? Jak asi může vypadat rezidence v U.S.A.? Pohled nabídne prezentační video od Residenci Unlimited.  Chcete víc možností? Celosvětová síť residencí pro tvořivé lidi, kurátory a umělce Res Artis pomůže nebo zkuste  Trans Europe Halles.

 

  • Chcete malovat nebo kreslit deset minut od moře? Můžete. Na webu Trans Artists najdete burzu inzerátů na pronájem ateliérů a studií

 

  • Může se člověk živit uměním? Ve Velké Británii funguje burza pracovních nabídek Art and Job, můžete zkusit i celosvětovou síť New Art Jobs nebo americký portál Art Jobs