Evropský portál pro mládež
Informace a příležitosti pro mladé z celé Evropy

Z uprchlíka dobrovolníkem v Bruselu

Natalie Kontoulis and Hadi Abdul Hadi. Photographer: Lisa O'Leary
Natalie Kontoulis and Hadi Abdul Hadi. Photographer: Lisa O'Leary
Projekt Tandem je iniciativou, která propojuje neziskové organizace s uprchlíky a zájemci o azyl, kteří chtějí dva týdny dobrovolničit v Bruselu.

Když začala válka v Sýrii, studoval Hadi Abdul Hadi třetím rokem práva na univerzitě v Aleppu. Bylo mu 22 let a musel opustit svou práci, studia a rodinu. "Rozhodl jsem se pro odchod do Evropy v roce 2015, byla to dlouhá cesta přes Turecko," vypráví Hadi. "Čelili jsme mnoha překážkám při přecházení hranic z jedné země do druhé za pomoci převaděče," vzpomíná mladý Syřan nyní žijící v Bruselu.

 

Natalie Kontoulis je obhájkyní v End Female Genital Mutilation, evropské síti sídlící v Bruselu. Mrzačení ženských pohlavních orgánů je praxe, která se může dotýkat určitých komunit žadatelů o azyl v Evropě, tudíž organizace End FGM organizuje konferenci zaměřenou na uprchlickou populaci. Na projekt Tandem, který na dva týdny propojuje neziskové organizace s dobrovolníky, upozornil Natalii známý. Díky Tandemu se Natalie seznámila s Hadim, který se pár dní předtím zaregistroval. Hadiho znalosti práva a uprchlická zkušenost se ukázaly jako velmi nápomocné při pořádání konference. I když se dva týdny zdály "velmi krátké", byla to pro Hadiho cenná zkušenost. Jak říká: "Měl jsem šanci nahlédnou pod pokličku toho, jak funguje evropská kancelář a jak pořádají setkání."

 

Hadimu je nyní 26 let a žije se svým otcem v hlavním městě Belgie, kde má status uprchlíka a povolení k pobytu na pět let. "Když utíkáte před válkou, chytíte se jakékoliv ruky, která vám je podána, v mém domově zničili všechno," vzpomíná. Chodí do kurzů francouzštiny a plánuje v Belgii dokončit svá právnická studia. "Doufám, že odpromuji, stanu se právníkem a začnu nový život," prohlašuje sebevědomě.

 

Pomoci uprchlíkům a žadatelům o azyl se zahájením nového života v Bruselu je cílem iniciativy Tandem, která vznikla 20. června 2016 (symbolicky ve Světový den uprchlíků). Od té doby se zaregistrovalo 36 hostitelských organizací a celkem 34 uprchlíků se zapojilo do dobrovolnictví v této iniciativě organizované lidmi z evropských neziskových organizací.

 

Hostitelské organizace poskytují denní kapesné 25 EUR a pojištění. Tandem spolupracuje s vlámskou agenturou pro dobrovolnictví v Bruselu, aby zajistil vyjasnění všech právních otázek a aby dobrovolnictví nemohlo být využito pro komerční obchod či soukromými osobami.

 

Nadzeya Laurentsyeva a Wali Ahmad Yar v kanceláři CEPS.

 

Pohovor vedoucí k získání statusu uprchlíka obvykle trvá čtyři hodiny. Walimu Ahmadu Yarovi stačilo 15 minut. Třiadvacetiletý afghánský novinář zveřejnil zprávu odhalující korupci v afghánské vládě. "Nikdy jsem nepřemýšlel o opuštění Afghánistánu, ale jakmile jsem zveřejnil onu zprávu, dostal jsem se do sporné situace s vládou a Tálibánem, takže jsem musel uprchnout." Dostal vízum a opustil své město Ghazní. Do Bruselu dorazil v roce 2015.

 

Dva roky poté, nyní pětadvacetiletý Wali dokončuje magisterské studium politologie na Université Libre de Bruxelles a prožívá svou dvoutýdenní dobrovolnickou zkušenost skrz Tandem v Centre for European Policy Studies. Výzkumná pracovnice CEPS, Nadzeya Laurentsyeva, se rozhodla zapojit do Tandemu, neboť právě probíhalo hodnocení neziskové organizace v Mnichově, která pomáhá navázat kontakt mezi žadateli o azyl a potenciálními zaměstnavateli. Role Waliho byla velmi "nápomocná při telefonických rozhovorech s lidmi z Afghánistánu a Pákistánu v jejich rodném jazyce za účelem vyplnění dotazníku."

 

Mladý Afghánec je běžně v kontaktu s dalšími urpchlíky, nejen v Belgii, ale i v dalších evropských zemích. "Vždy se bavíme o našich problémech, což pro mou práci zde může být hodně užitečné," tvrdí Wali. Tandem mu hodně pomohl "nají si cestu v rámci mezinárodních institucí," protože předtím neměl žádné kontakty a všechny jeho žádosti o stáž byly zamítnuty.

 

Nadzeya zdůrazňuje, že "cílem Tandemu je umožnit lidem se potkat. Není tak složité zaměstnat uprchlíka." Ve skutečnosti se Hadiho vhled do problému ukázal tak cenný, že Nadzeya věří, že "se může objevit příležitost, aby Wali zůstal déle jako stážista."

Zveřejněno: pá, 12/05/2017 - 09:12


Tweet Button: 

Související internetové odkazy


Info for young people in the western balkans

Potřebujete odbornou pomoc či radu?

Zaslat dotaz