Evropski mladinski portal
Informacije in možnosti za mlade v Evropi.

Dva pohledy na jeden projekt

Erasmus+ RAINBOW

ICM Jindřichův Hradec a albánská organizace CNELL - Center of Non-formal Education and Lifelong Learning - se staly partnerem projektu Rainbow, který podávala italská orgaizace AIPD v Pise - Associazione Italiana Persone Down Onlus Pisa

Tato organizace se stará o klienty s Downovým syndromem. Snaží se je naučit autonomii, aby dokázali žít samostatně a ti schopnější i pracovat.

 

K tomu směřují také cíle projektu Rainbow - RAising INtegration Beyond sOcial Weaknesses. Projekt Rainbow zahrnuje tři výměny mládeže, a to v červnu 2015 v ČR, v červenci v Albánii a v říjnu v Itálii.

 

Rainbow byl prvním projektem programu Erasmus+, který AIPD podávala. Nezkušenost žadatelů se projevila tím, že projekt byl schválen až napotřetí.

 

Národní týmy se zdály hodně odlišné. Italové přivezli 5 mladých lidí s Downovým syndromem /z toho jedna žena nad 30 let byla účastnicí mimo projekt/. Albánský tým se skládal většinou ze studentů elitní americké střední školy v Tiraně, kteří neprošli žádnou přípravou a jen tušili, co je náplní projektu. Český tým tvořily studentky oboru sociální péče Střední zdravotnické školy v J. Hradci, které očekávaly, že budou pomáhat postiženým, ale byly překvapené, že mládež s DS zvládala všechno, měla obrovskou chuť zapojit se do všech činností a někteří dokonce uměli trochu anglicky.

 

Programové aktivity byly pestré a u všech se pamatovalo na zapojení všech účastníků. Značnou část programu tvořily hry na týmovou spolupráci, kde družstvo mohlo uspět jen tehdy, pokud využilo všechny členy. Vyzkoušeli si například hru “Létající koberec“, „Klávesnice“, „Water pipe“, „Treasure hunt“, různé hry na seznámení a energizery a mnoho dalších, hráli volejbal, ringo, honičky, stolní tenis, badminton, sestavovali koláž o sobě. Vedoucí italské skupiny překládali pokyny z angličtiny do italštiny, ale to průběh programu nezpomalovalo. Všichni kladně hodnotili návštěvu Státního zámku v JH, kdy nám byla nabídnuta speciální výběrová trasa, práci chráněných dílen Otevřená okna, prohlídku Střední zdravotnické školy v JH, kde si vyzkoušeli i učební pomůcky, aquapark, galerii soch v Dolním Skrýchově a samozřejmě raritní aquashow, kde jsme slyšeli kus skladby Vltava.

 

Na národních večerech jsme se dozvěděli hodně o všech třech zemích. Účastníci s DS také prezentovali každý několik snímků prezentace o Itálii podle svých zájmů – sport, jídlo, móda, turisticky zajímavá místa.

 

Aktivity se podařilo zvolit a uskutečnit tak, že účastníci s DS zvládali vše a ostatní se nenudili.

 

Závěrečná evaluace vyzněla kladně nejen od těch, kterým se program přizpůsoboval, ale i od ostatních. Zdravá populace si cení zjištění, že i postižení zvládnou při dobrém vedení téměř vše, naučili se s nimi spolupracovat, uzavřeli přátelství, zlepšili si angličtinu a seznámili se s Českou republikou, její kulturou, jídlem a památkami.

 

Při řešení problémů před výměnou nám poslal Italský partner jeden citát:

„Never be afraid to try something new.

Remember: Amateurs built the Ark. Professionals built the Titanic“.

 

Věříme tomu, že mělo smysl překonat problémy, že projekt má stejný přínos jak pro postižené, tak pro zdravé mladé lidi a že další dvě výměny mládeže projektu Rainbow budou stejně vydařené.

Objavljeno: tor, 30/06/2015 - 12:37


Tweet Button: 

Sorodne povezave


Info for young people in the western balkans

Potrebuješ pomoč ali nasvet?

možnosti Vprašaj nas!